V vili, kjer je nekoč živel književnik Josip Vidmar, so pred 75 leti, potem ko so slovensko ozemlje okupirale Nemčija, Italija in Madžarska, ustanovili Osvobodilno fronto, je zdaj v lasti Nemčije.
"Takrat so sprejeli odločitev za takojšnji oboroženi odpor," je povedal zgodovinar Zdenko Čepič. Po drugi svetovni vojni je družina Vidmar to hišo podarila državi. Z osamosvojitvijo Slovenije je ta prišla v zasebne roke. Lastniki so se večkrat zamenjali, zdaj jo je kupilo nemško veleposlaništvo. Čeprav so pred spomeniško zaščiteno vilo leta 1951 postavili spomenik, ki si ga je zamislil Jože Plečnik, pa v njej nikoli niso uredili muzeja. "Hiša ni bila tisti bistveni vsebinski del Osvobodilne fronte, ampak ljudje in predvsem program, ki so ga tam sprejeli," je pojasnil Čepič.
Nemške veleposlanice trenutno ni v Sloveniji, je pa sporočila, da se zaveda zgodovinskega ozadja in da tudi sama ob dnevu upora proti okupatorju položi cvetje ob spomeniku. Da bo nemško veleposlaništvo skrbelo za to, da se bo spomin ohranil, so prepričani tudi v Združenju borcev za vrednote NOB-ja. Obžalujemo, da v preteklosti niti država niti občina nista našli ne volje ne sredstev, da bi to ostalo v javni lasti, dodaja podpredsednik združenja Slavko Grčar.
Občina, ki je pred osmimi leti sofinancirala obnovo fasade, se je lani odpovedala predkupni pravici. V odgovoru pojasnjujejo, da zaradi previsoke cene niso imeli več zadostnih sredstev v proračunu, rebalans pa bi bil sprejet prepozno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje