V slovesnem nagovoru pri spomeniku frankolovskih žrtev je predsednica vlade Alenka Bratušek poudarila, da so tamkajšnji prebivalci plačali krvav davek in bili priča marsikateri uresničitvi peklenskega okupatorjevega načrta. Pri tem je kot posebej zloglasnega omenila celjski zapor Stari pisker, prizorišče množičnega pobijanja zaprtih slovenskih domoljubov.
100 ujetnikov obesili na drevesa
Na okupiranem območju Štajerske je bilo na ta način ubitih 1.590 ljudi, potem pa je okupator objavil njihova ponemčena imena z zloglasnimi rdečimi razglasi. A nekaj več kot 300 imen je ostalo neobjavljenih, je dejala premierka. O njihovih takratnih občutjih lahko danes beremo le iz srce parajočih poslovilnih pisem svojcem, je spomnila in dodala, da je bilo povrhu vsega eno najbolj pošastnih dejanj okupatorja storjeno na pragu svobode.
Nemška vojska je namreč le nekaj mesecev pred koncem druge svetovne vojne, 12. februarja 1945, iz celjskih, trboveljskih in mariborskih zaporov za 100 ujetnikov izbrala najhujšo kazen, in sicer smrt z obešanjem. Šlo je za povračilni ukrep, saj so partizani pred tem v Grabnu ubili visokega nemškega funkcionarja, okupatorji pa so na drevesa ob cesti obesili 100 zaprtih.
Zato se moramo na tem kraju izreči proti - proti izključevanju in zatiranju, proti nasilju in negaciji človeškega dostojanstva, proti moriji in nenazadnje proti zgodovinski ignoranci.
Ključni dogodki za razumevanje
Bratuškova je spomnila, da je vlada sprejela odlok o razglasitvi spominskega območja Frankolovo za kulturni spomenik državnega pomena. "Morda izraz nekoliko zavaja, saj gre za spomenik širšega evropskega in tudi svetovnega pomena. To, kar se je v tistih usodnih urah zgodilo tu, je namreč ključno za razumevanje zgodovinskih dogajanj med drugo svetovno vojno v Evropi," je dejala.
Na Sveti gori maša za borce NOB-ja in žrtve vojne
Na Sveti gori pa so se zbrali v spomin na padle borce Narodnoosvobodilne borbe in ostale žrtve vojne. Po lanskem sodelovanju pri partizanski grobnici na Trnovem nad Novo Gorico se je pater Bogdan Knavs večkrat pogovarjal z Zvezo borcev za vrednote NOB-ja iz Nove Gorice in skupno so dobili zamisel, da bi bila sveta maša lepa in primerna gesta.
Pater je tako pred dnevom spomina na mrtve daroval mašo. "Danes nismo tukaj zato, da bi sodili po zgodovini, kaj je bilo in kaj ne, pač pa zato, da spoštljivo molimo za naše pokojne," je dejal Knavs, v pridigi pa poudaril, da je treba ohraniti ideale tistih, ki so se borili med vojno in za svobodo dali svoja življenja - materni jezik in domovino. "Režimi prihajajo in odhajajo, narod in domovina pa ostajata. To je tudi sporočilo današnjega dne," pa je po koncu maše povedal predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB-ja v odstopu Janez Stanovnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje