Pred dvema tednoma so imeli prebivalci dravograjskega naselja Robindvor namreč prebavne težave, kot so driska, bruhanje in krči. Stanovalci so bili že tedaj prepričani, da je vzrok njihovih težav voda, ki so jo morali prekuhavati. A prvi vzorci vode so tedaj pokazali, da voda ne vsebuje bakterij fekalnega onesnaženja E. coli in enterokokov.
Ugotavljanja vzrokov so se nato lotili na še na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). V okviru epidemiološke preiskave so preliminarno anketirali 111 prebivalcev Robindvora, od tega jih je imelo kar 86 bolezenske znake. V epidemiološko preiskavo so nato vključili še 256 oseb in tudi med temi jih je imelo kar dobrih 80 odstotkov opisane bolezenske znake, hkrati pa so na NIJZ-ju izvedeli, da so oboleli tudi nekateri obiskovalci, ki so pili vodo na Robindvoru.
"Časovno in krajevno sovpadanje pojavljanja primerov kažeta na to, da so zboleli tisti, ki so bili izpostavljeni pitni vodi, v času, ko je bila zaznana okvara na napravi za kloriranje vode. Na podlagi teh ugotovitev lahko sklepamo, da obstaja velika verjetnost, da je bil dejavnik tveganja za obravnavan izbruh mikrobiološka onesnaženost pitne vode," so zato sklenili na NIJZ-ju.
Pregledujejo, ali se onesnaženost pojavlja še kje
Upravljavec vodovodnega omrežja je zato za omenjeno območje že začel prekuhavati vodo in vzpostavil nadzorovan sistem dezinfekcije.
NIJZ bo poizvedovanje nadaljeval, za zdaj pa na podlagi zbranih podatkov ugotavljajo, da je bilo tveganje za obolenje omejeno zgolj na območje Robindvora in morebiti še na manj naseljeno območje od Ojstrice proti Dravogradu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje