Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da je telesna dejavnost vsakršno premikanje s pomočjo skeleta in mišic, ki zahtevajo porabo energije. Vendar kratek sprehod enkrat na 14 dni ne bo dovolj za ohranjanje in izboljšanje zdravje. Vprašanje je torej, koliko telesne dejavnosti je priporočljive in kakšna naj bo.
Smernice za odrasle osebe pravijo, da potrebujemo od 150 do 300 minut zmerne ali 75 do 150 minut intenzivne vadbe na teden. Približno dvakrat na teden pa bi morali vključiti še aktivnosti, ki utrjujejo mišice. Pri starejših nad 65 let se priporočajo še vaje za moč in ravnotežje.
150 minut je kar dve uri in pol. Sliši se ogromno. Vendar lahko telesno dejavnost seveda razdelimo na pol ure petkrat na teden. Tudi začnemo lahko počasi. Najprej le nekaj minut na dan, morda daljši sprehod, in postopno stopnjujemo do priporočenega časa za vadbo.
Pravzaprav ni toliko pomembno, kaj delamo, le da se med vadbo pospešita srčni utrip in dihanje. Stopnjo aktivnosti si lahko predstavljamo na lestvici od 0 do 10. Zmerna vadba je približno med 5 in 6, ko med vadbo lahko normalno govorimo, ne moremo pa peti. Intenzivna vadba je pri stopnji 7 ali 8. Med vadbo lahko povemo le nekaj besed, potem pa si moramo vzeti premor, da zadihamo.
Večina svetovnega prebivalstva ne upošteva priporočil, vsak četrti prebivalec planeta ne vadi dovolj. Pri mladih je statistika morda še bolj skrb vzbujajoča, saj jih je kar 80 % premalo telesno dejavnih.
Vendar ima gibanje povsem oprijemljive pozitivne učinke na naše zdravje, tako telesno kot duševno. Primerna telesna dejavnost pozitivno vpliva na srčno-žilni sistem, mišice in skelet. Zmanjšuje tveganje za nastanek osteoporoze in verjetnost za padce ter zlome. Zmanjšuje tudi možnost za razvoj srčno-žilnih bolezni, rakavih obolenj in sladkorne bolezni. Preprečuje možgansko in srčno kap ter izboljšuje tudi duševno zdravje in spanje.
Med epidemijo covida-19 so znanstveniki dokazali, da so telesno dejavni posamezniki zbolevali za manj hudo obliko bolezni.
To so dolgoročne prednost dlje časa trajajoče redne telesne dejavnosti, vendar ima vadba tudi takojšnje učinke. Naši možgani, na primer, takoj po vadbi delujejo bolje: izboljšata se kognicija in kakovost spanja, zmanjšajo pa se občutki anksioznosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje