Alternativna dejstva - besedna zveza, ki je s preteklim tednom prinesla kar nekaj vprašanj za pomenoslovce. Nekateri komentatorji so jo označili za orwellovsko, kar pa je prineslo občutno povečanje prodaje romana Georgea Orwella 1984.
Pretekli teden je namreč Kellyanne Conway, svetovalka novega predsednika ZDA Donalda Trumpa, v NBC-jevi oddaji izjavila, da je tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer glede števila udeležencev na inavguraciji predstavljal alternativna dejstva.
Dejstva lahko pridejo le z vrha
Spomnimo, medtem ko so mediji poročali, da je množica štela le okoli 250.000 ljudi, je Trump trdil, da se je tam zbralo milijon in pol ljudi. Spicer je na tiskovni konferenci, na kateri ni sprejemal vprašanj novinarjev, ostro napadel medijsko poročanje glede števila udeležencev z besedami: "To je bilo največje občinstvo, ki je kadar koli spremljalo inavguracijo, pika." In zaradi tega so se po zaslugi Conwayewe vpletla zdaj že razvpita alternativna dejstva.
Komentatorske ocene, da gre pravzaprav za orwellovsko sceno, pa so povzročile, da je v ZDA krepko poskočila prodaja Orwellove distopične uspešnice 1984 na Amazonu. V tem kultnem romanu pisatelj opisuje življenje v totalitarni družbi, kjer ni dejstev razen tistih, ki pridejo z vrha.
Sprejemanje nasprotujočih si različic resničnosti
Roman, ki ga je Orwell napisal leta 1948 (od koder z zamenjavo mest zadnjih dveh števk dobimo tudi
njegov naslov), je prvič izšel leta 1949. Do danes je doživel že številne ponatise in bil preveden v več kot 65 svetovnih jezikov. Družba, ki jo opisuje, je prepredena s socialistično ideologijo na eni in idejo brezmejne svobode na drugi strani. Družbo vodi Partija oziroma njen vodja Veliki brat, ki nadzira vse pore družbe.
Oblast se vzdržuje tako, da se prepričuje ljudi, da jim neprestano grozijo sovražniki. Državljani so prisiljeni v sprejemanje t. i. dvopomenskosti, sočasnega sprejemanja nasprotujočih si različic resničnosti.
Naročena je že nova naklada romana
Conwayeva je besedno zvezo "alternativne dejstva" uporabila v nedeljski televizijski
oddaji Meet the Press in že v ponedeljek se je roman zavihtel med deset najbolj prodajanih knjig na Amazonu, že v sredo pa je bil na prvem mestu.
Iz Signet Classicsa, kjer je knjiga izšla, so sporočili, da so zaradi tolikšnega povpraševanja ta teden že naročili ponatis. Tiskovni predstavnik družbe je pozneje za CNN povedal, da gre za večjo naklado, kot bi jo naročili sicer - gre namreč za 75.000 izvodov. Omenimo še, da so že v preteklosti naslov romana, izrazoslovje, jezik in avtorjev priimek postali sinonimi za izgubo zasebnosti za ceno državne varnosti, ki je postala zelo aktualna v dobi strahu pred terorizmom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje