Vsaka stran skuša utemeljiti svojo zgodbo
Po dolgotrajnem procesu izbire porotnikov se je v ponedeljek začelo zares: z uvodnimi izjavami v sojenju padlemu filmskemu mogotcu Harveyju Weinsteinu. Newyorško tožilstvo producenta obtožuje, da je sistematično in nasilno napadal mlade ženske, ki so si prizadevale zgraditi igralske kariere. Zaradi incidentov so se spopadale z občutki sramu in ponižanja, opozarjajo, travma pa jih je spremljala še dolga leta.
Obramba ubira drugačen, prav tako pričakovan pristop: napovedujejo dokazno gradivo v obliki e-pošte, ki bo dokazalo, da so domnevne žrtve same vzdrževale prisrčen stik z Weinsteinom. Ta pristop bi po napovedih nekaterih lahko spodkopal primer, za katerega je kazalo, da bo slonel predvsem na pričanjih žrtev.
67-letni Weinstein se je izrekel za nedolžnega v zvezi z obtožnico, ki mu pripisuje napad na dve ženski, Mimi Haleyi in Jessico Mann. Če bodo odločili, da je kriv v "najresnejši" točki obtožnice, v zvezi s "plenilskim spolnim napadom", mu grozi celo dosmrtna zaporna kazen.
Proces simbolizira začetek novega poglavja v gibanju #MeToo: iskanje pravice za žrtve spolnih zlorab v zabavni industriji in politični areni. "Možak, ki sedi pred vami, ni bil samo titan v Hollywoodu, ampak tudi posiljevalec," je nedvoumno podčrtala pomočnica okrajnega tožilca Meghan Hast.
Podrobno je opisala Weinsteinov domnevni napad na Haleyi, ki je bila pomočnica pri produkciji, in Mann, ki je bila igralka; prav tako je spomnila na obtožbe igralke Annabelle Sciorra. Sciorra na sojenju sicer ne bo mogla pričati, ker je njen primer že zastaral. Tožilstvo njen primer vseeno sme uporabiti, da prikaže vzorec sistematičnih zlorab, ki so se dogajale več desetletij. Igralko bodo s tem namenom zaslišali danes.
Sledijo tedni težkih zgodb
Hast je poroti, ki jo sestavlja sedem moških in pet žensk, napovedala, da bo njena ekipa dokazala, kako je Weinstein z žrtvami manipuliral z obetom odpiranja vrat in utiranja poti v Hollywoodu, nato pa jih zvabil v hotelske sobe in jih tam telesno napadel. Eni od porotnic je bilo po poročanju agencije Reuters vidno neprijetno ob nazornih podrobnostih ‒ med drugim so slišali, da je obtoženec Mimi Haleyi odstranil tampon in na silo na njej izvajal oralni spolni odnos.
Vrnitev argumenta "Kaj pa njena e-pošta?!"
Weinsteinov odvetnik Damon Cheronis je napovedal, da bo obramba dokazala, da je šlo v vseh primerih za soglasne spolne odnose in da so jim ženske šele pozneje prilepile oznako napada. Po domnevnem incidentu v hotelski sobi naj bi Haleyi še večkrat stopila v stik z Weinsteinom, vključno s tem, da je enkrat "obujala spomine" na čas, ki sta ga leta 2006 preživela skupaj.
Odvetnik pravi tudi, da je Jessica Mann večkrat iskala Weinsteinovo družbo, mu izpovedala svojo ljubezen in mu celo predlagala, naj spozna njeno mamo. "Čeprav položaj, kot vam ga je predstavilo tožilstvo, morda potrjuje vaše vnaprejšnje predstave, to ni resnica," je na srce položil porotnikom. "Ne moreš Harveyja Weinsteina leta 2020 oklicati za plenilca, če si ga leta 2015 hotela predstaviti svoji mami."
Pomočnica tožilca je poroto opozorila še, da posilstvo ni samo nekaj, kar se zgodi "v zakotni uličici" in kar ti naredi neznanec. Napovedala je pričanje strokovne priče, ki bo pojasnila, kako pogosto ženske napade nekdo, ki ga poznajo od prej, in da ravno teh napadov velikokrat ne prijavijo. Žrtve pogosto "celo poiščejo stik s svojim napadalcem", je pojasnila.
Odločati je treba o konkretnem človeku, ne o celi industriji
Sojenje Weinsteinu bo verjetno eden najodmevnejših procesov tega stoletja, saj je – vsaj posredno – vpletena tudi cela plejada uglednih hollywoodskih ljudi. Med njimi je tudi več kot 80 žensk, ki so Weinsteina obtožile nadlegovanja in zlorab, ki so se vlekle več desetletij; med njimi so Rosanna Arquette, Ashley Judd, Rose McGowan in Gwyneth Paltrow. Producent, ki je s kritiško hvaljenimi in nagrajevanimi projekti, kot sta bila Angleški pacient in Zaljubljeni Shakespeare, spremenil pokrajino ameriškega neodvisnega filma, vse obtožbe zanika.
Sodnik James Burke je takrat še potencialne porotnike prejšnji teden opozoril, da morajo o Weinsteinovi krivdi odločati na podlagi dokazov, češ da to sojenje ne sme in ne bo postalo "referendum o gibanju MeToo".
Sojenje se je s sestavljanjem porote začelo 6. januarja, trajalo pa bo najverjetneje še kakih šest tednov. Ne glede na odločitev porote se bo moral Weinstein pozneje zagovarjati še zaradi dodatne obtožnice, vložene v Kaliforniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje