Mikel Merino je v 69. minuti zadel za vodstvo Real Sociedada z 1:4. Foto: EPA

V 22. minuti je mrežo Reala, ki je nastopil v nekoliko premešani postavi brez Garetha Bala, po odbiti žogi z roba kazenskega prostora s strelom z levico po tleh načel Norvežan Martin Odegaard, ki v Sociedadu igra kot posojeni nogometaš Madridčanov. Real je v uvodnih 35 minutah v okvir vrat streljal le enkrat in se z nizom poskusov prebudil šele ob koncu prvega polčasa. Sergio Ramos je v 39. minuti stresel prečko.

Na začetku drugega polčasa pa je sledil nov šok za domače. Vratarja Alphonsa Areolo, ki je prvi gol prejel med nogami, je dvakrat atraktivno premagal Šved Alexander Isak (54. in 56.) in povišal vodstvo na 3:0, čeprav je Zinedine Zidane ob odmoru na zelenico poslal tudi Luko Modrića.

V 59. minuti je izid z leve strani znižal v obrambi raztreseni Marcelo, a je Mikel Merino deset minut pozneje po podaji Isaka z desne strani iz bližine Baske znova popeljal na tri gole prednosti. Za 2:4 je v 81. minuti zadel rezervist Rodrygo po podaji Viniciusa. Končni izid je v 93. minuti z glavo postavil Nacho.

To je prvi poraz kraljevega kluba po 19. oktobru, ko je v La Ligi z 1:0 klonil pred Mallorco. Sociedad je na lestvici španskega prvenstva po 22 krogih na osmem mestu.

"Prejeli smo štiri zadetke in po tem se je težko pobrati. Poskušali smo izenačiti, toda odzvali smo se malenkost prepozno. Še vedno smo v igri v dveh tekmovanjih," je povedal Marcelo.

Inaki Williams je ustavil Barcelono, ki je šestkrat zapored igrala v finalu. Foto: Reuters

Setien nezadovoljen le z izidom
Letošnjo pot Barcelone v pokalu je v Bilbauu v 93. minuti ustavil Inaki Williams, ki je po predložu Ibaija Gomeza z desne strani v polno meril z glavo, potem ko malo prej izjemne priložnosti ni izkoristil. Najlepši priložnosti za goste sta v drugem polčasu zapravila Lionel Messi in rezervist Antoine Griezmann.

Athletic je Katalonce v tej sezoni doma premagal že v Primeri Division, ko je bilo v prvem krogu 16. avgusta prav tako 1:0. Tedaj je Aritz Aduriz s škarjicami mrežo zatresel v 89. minuti.

"Danes ne moremo biti zadovoljni samo z rezultatom. V igri smo naredili napredek, zadovoljen sem z veliko stvarmi. Ne gledam samo na izid," je po porazu izjavil trener Quique Setien.

Lani je madridski Real izpadel v polfinalu, ko ga je na dveh tekmah s skupnim izidom 4:1 izločila Barca. Ta je v finalu morala priznati premoč Valencii (2:1). Skupaj ima v tem tekmovanju rekordnih 30 naslovov, v zadnjem desetletju je kar trikrat v finalu ugnala prav Athletic Bilbao (2009, 2012, 2015).

Letos prvič po 17 letih v polfinalu ne bo nikogar od trojke Barcelona, Real in Atletico Madrid.