Večina klubov v najmočnejših ligah ima z nogometaši podpisane pogodbe prav do 30. junija posameznega leta, ko naj bi se sezona običajno končala. Fifa je tudi predlagala, da naj se prestopni rok časovno zamakne.
Že pred tem je Fifa svojim članicam svetovala, naj odpovedo vse junijske reprezentančne tekme in jih prestavijo na poznejši termin. "Iskati moramo globalne rešitve v smislu kooperacije in solidarnosti v nogometu," je takrat dejal predsednik Fife Gianni Infantino in dodal, da so interesi v nogometu različni in da je zdajšnje obdobje pripeljalo do položaja, ko se bo treba pogovarjati o temah, o katerih v preteklosti ni bilo nobene razprave.
Tudi Uefa je odpovedala vse junijske reprezentančne tekme in tako klubom in posamičnim nacionalnim prvenstvom dala nove termine za dokončanje letošnje sezone. Uefa za zdaj še vedno vztraja pri tekmovanjih in napoveduje, da je časa za igranje evropskih tekmovanj vse do avgusta. Uefa je prestavila celo uvod v evropske pokale za novo sezono.
V Premier ligi najmanj solidarni
Fifa je tudi pozvala k hitrim ukrepom, s katerimi bi nogometnim klubom pomagali finančno preživeti trenutno svetovno blokado. Igralce je pozvala, naj sprejmejo predlog za znižanje plač in s tem pomagajo svojim klubom premostiti krizo.
Klubi se zelo različno spopadajo s krizo. Ne obstaja enotni model, kako naj bi se klubi izkopali iz težav, potem ko je pričakovati, da bodo imeli zaradi blokade ogromno poslovno škodo.
V Premier ligi so nogometaši najbolj pod udarom kritik, ker se ne želijo odreči delu svojih plač. Angleški vrhunski klubi so med najbogatejšimi na svetu, povprečna plača igralca v elitnem angleškem nogometu pa po raziskavi Global Sports Salaries Survey 2019 znaša več kot tri milijone evrov na leto.
Angleški klubi, med njimi tudi vodilni Liverpool, so se tako odločili, da ne bodo nižali plač igralcem, bodo pa neigralski kader svojih moštev poslali na čakanje, kar pomeni, da bo za njihova nadomestila jamčila država.
Vodstva klubov so postala tarča hudih kritik britanske vlade. Minister za kulturo in šport Oliver Dowden je v pismu, ki ga je objavil Daily Telegraph, klube, igralce in lastnike posvaril, naj zelo dobro premislijo naslednje poteze. "Ko puščajo javno blagajno, da krije stroške dohodkov slabo plačanih delavcev na čakanju, medtem ko igralci služijo milijone, lastniki milijarderji pa niso v ničemer prizadeti, vem, da javnost tega ne bo najbolje sprejela," je zapisal minister.
V skladu z vladno shemo pomoči britanska vlada za delavce, ki so zaradi krize na čakanju, krije 80 odstotkov njihovih plač. V Liverpoolu so ob tem napovedali, da bodo pokrili preostalih 20 odstotkov do polnega zneska plač svojih zaposlenih, ki so jih poslali na čakanje.
Zgled prave solidarnosti so najbolje plačani nogometaši španskega prvenstva. Igralci Barcelone in Atletica so privolili v 70-odstotno znižanje dohodkov.
Tudi v Bundesligi in Serie A se bodo igralci odpovedali delu plač, da bodo lahko klubi poplačali neigralski kader.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje