Direktor Tesle Elon Musk je v ponedeljek tvitnil, da začenjajo s proizvodnjo, sam pa bo "na zvezi z vsemi drugimi". Fotografije parkirišča pred tovarno v Fremontu kažejo, da so parkirna mesta za zaposlene zasedena.
Le dobro uro pred Muskovim tvitom je guverner Kalifornije Andrew Newsom na novinarski konferenci sporočil, da so blizu dogovoru o odprtju tovarne prihodnji teden. Sporočil je, da podpira Teslo in se zavzema za čimprejšnje odprtje, prejšnji teden pa naj bi tudi govoril z Muskom.
Ko so ga povprašali o fotografijah polnih parkirišč pred tovarno, je rekel, da ne ve ničesar o ponovnem zagonu tovarne, poroča Forbes.
Kalifornija omogočila proizvodnjo, okrožje Alameda še ne
Policija okrožja Alameda je sporočila, da spremljajo položaj, ravnali pa bodo po napotkih zdravstvenih oblasti. Oddelek za javno zdravje okrožja Alameda je sporočil, da "dejavno komunicirajo" s Teslo o ponovnem odprtju in da bodo uporabili enak pristop kot pri drugih podjetjih, ki so kršila prepoved proizvodnje.
Zvezna država Kalifornija je delno sprostila ukrepe in ponekod dovolila proizvodnjo, vendar okrožje Alameda, južno od San Francisca, ni sledilo zgledu. Na začetku maja so tovarni Tesle v mestu Fremont prepovedali ponovno vzpostavitev proizvodnje.
Musk zagrozil s selitvijo proizvodnje
Musk se je odzval na Twitterju in v soboto zagrozil, da razmišlja o selitvi proizvodnje iz Kalifornije, sedež podjetja pa naj bi preselil v Teksas ali Nevado. Na sodišče je vložil tožbo proti kalifornijskemu okraju Alameda in zahteval zeleno luč za nadaljevanje proizvodnje.
"Kalifornija je odobrila proizvodnjo, vendar je neizbrani okrožni uradnik nezakonito prekoračil odobritev. Vsa preostala avtomobilska podjetja v ZDA imajo dovoljenje za nadaljevanje. Izostala je le Tesla. Vse je zelo zmedeno!" je nato v ponedeljek zapisal Musk. Zaradi epidemije sicer tudi več obratov v zvezni državi Michigan ne sme nadaljevati proizvodnje.
Minister za trgovino v podporo Tesli
Na dogajanje se je odzval tudi ameriški minister za trgovino Steve Mnuchin in pozval Kalifornijo, naj pomoč pri ponovnem odpiranju tovarne Tesla postavi med svoje prioritete, saj gre za enega največjih delodajalcev v zvezni državi.
Predstavnica San Diega v skupščini Kalifornije Lorena Gonzalez pa je bila po poročanju Forbesa kritična tako do zvezne države kot samovoljnega ravnanja Muska: "Veliko spopadov med Kalifornijo in tehnološkimi podjetji iz Silicijeve doline ustvarjamo sami. Velikim koncernom že desetletje dovoljujemo kršenje delovne zakonodaje. Teslo smo subvencionirali, ko je delovala s hudimi varnostnimi težavami in ovirala delovanje sindikatov. Oni pa so se navadili te podpore."
Kljub krizi dobiček
Gospodarska kriza, povezana z novim koronavirusom, Tesle sicer ni zelo prizadela. V prvem četrtletju je presenetila z dobičkom. Analitiki so pričakovali približno 28 centov prilagojene izgube brez enkratnih stroškov na delnico, Tesla pa je pred ponovnim odprtjem ustvarila 1,24 dolarja dobička na delnico oziroma 225 milijonov dolarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje