Svetlana Makarovič je po lastnih besedah "globoko prizadeta in ogorčena nad neobzirno in surovo deložacijo stanovalcev Roga, še posebej zato, ker so bile nasilja deležne tudi živali, ki so tam imele zavetja".
Svetlana Makarovič je dodala, da česa takega ni pričakovala ne od podžupana Mestne občine Ljubljana (MOL) Janeza Koželja, ne od nekdanjega načelnika oddelka za kulturo Uroša Grilca in ne od župana Zorana Jankovića. "To ni moja Ljubljana! To ni moja rdeča zvezda! Zato se z današnjim dnem odpovedujem naslovu častna meščanka Ljubljane," je dejala. Po njenih besedah je bilo zaradi torkovega dogodka "in je še prizadetih ogromno ljudi in živih bitij".
Napovedala je, da bo svojo izjavo o odpovedi nazivu kmalu uradno posredovala občini. Naziv častne meščanke prestolnice je Svetlana Makarovič, ki je bila sicer rojena v Mariboru, prejela leta 2011. V utemeljitvi je bilo zapisano, da so njeni dosežki na področju umetnosti in kulture težko dosegljivi in neubesedljivi, njen prispevek k blaginji Ljubljančanov ter prepoznavnosti mesta pa neprecenljiv.
Uporabniki Roga izgnani zgodaj zjutraj
Na območju nekdanje tovarne Rog, kjer delujejo pripadniki avtonomne skupnosti in kjer namerava MOL zgraditi Center Rog, se je v torek zgodil protest, potem ko je MOL območje zjutraj prevzela v posest. Po navedbah MOL-a so na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja začeli rušitvena dela ter ekološko sanacijo območja, ki je degradirano in nevarno.
Uporabniki Roga so na poznejši novinarski konferenci povedali, da je med rušilnimi deli prišlo do več težav, denimo neprimernega ravnanja z azbestom, in da jim ni bilo dovoljeno, da bi iz prostorov pobrali svoje stvari.
Po dogodku je odvetnik MOL-a Jožef Klavdij Novak sporočil, da je bil MOL obveščena, da je Rog zapuščen. Odvetnik rogovcev Zoran Korenčan pa je povedal, da glede posameznikov, ki so bili v torek v Rogu, ni pravne podlage, da morajo Rog zapustiti.
Rogovci sicer dobivajo izraze podpore, med drugim so jim jih izrekli lokalni odbor Levice Ljubljana, društvo Asociacija, Mirovni inštitut ter Aktiv delavk in delavcev v kulturi. Predsednica komisije DZ-ja za peticije Nataša Sukič (Levica) je zaradi dogajanja na tem območju napovedala sklic nujne seje komisije.
Mestna občina je obnovitvena dela v Rogu začela leta 2016, a so bila tedaj zaradi nasprotovanja uporabnikov začasno ustavljena, leta 2019, ko so želeli nadaljevati, pa so jim to ponovno preprečili začasni uporabniki. Sledil je sodni spor z osmimi uporabniki, vseh osem sodb pa je bilo rešenih v korist MOL-a.
Obeti Centra Rog
Na mestu nekdanje tovarne Rog namerava MOL zgraditi Center Rog, ki bo po njihovih navedbah zagotovil prostore več kot 500 ustvarjalcem in kreativnim skupinam na več kot 8000 kvadratnih metrih novih sodobnih produkcijskih površin. V rebalansu letošnjega proračuna je za projekt predvidenih dodatnih 1,85 milijona evrov sredstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje