Vlada je ob tem sprejela sklep, da naj ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) v skladu s 4. členom Zakona o organiziranosti in delu v policiji na podlagi poročila vladnega urada za komuniciranje (Ukom) preveri, ali navedene kršitve vsebujejo elemente utemeljenih sumov kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, ter ukrepa v skladu z zakonom (4. člen zakona o organiziranosti in delu v policiji govori o usmerjanju policije z usmeritvami in navodili, ki jih izdaja minister).
V povezavi s sumi oškodovanja STA-ja pa naj preveri tudi odgovornost predsednika nadzornega sveta in članov nadzornega sveta, ali je šlo pri njihovem izvajanju nadzora za kršitev zakona o gospodarskih družbah.
"Vlada ugotavlja, da je pri izpolnjevanju zakonskih obveznosti STA v letu 2020 prišlo do številnih kršitev, za katere je neposredno odgovoren direktor STA Bojan Veselinovič. Direktor STA je neposredno odgovoren tudi za šikaniranje zaposlenih. Vlada zato predlaga NS STA, da direktorja Bojana Veselinoviča nemudoma razreši," so zapisali v sporočilu za javnost po seji vlade.
Vlada je predlagala inšpektoratu za delo, da naj v skladu s svojimi pristojnostmi opravi inšpekcijski nadzor in pregleda delovanje STA-ja.
Veselinovič zavrača očitke
"Še enkrat odločno in z argumenti, ki sem jih že večkrat predstavil tudi javno, zavračam očitke iz današnjega sklepa vlade, ki naj bi bili razlog za mojo razrešitev. Današnji sklep vlade je težko razumeti drugače kot novo poglavje v nizu napadov na neodvisno STA in poskus zamenjave njenega vodstva. S takšnimi potezami se zamegljuje izhodiščno dejstvo: da vlada ne spoštuje zakona (PKP7), ki jasno določa podlago za financiranje javne službe STA. To je že drugič v pol leta ustavljeno. Po zakonu o STA-ju je za nadzor nad poslovanjem pristojen nadzorni svet družbe, ki je bil vedno seznanjen z vsemi odločitvami in ravnanji vodstva STA-ja. STA je vse poslovne odločitve sprejemala v skladu z zakonsko ureditvijo in v dobro družbe. Dosledno spoštuje načela finančne preglednosti in pravila stroškovnega računovodstva za ločeno prikazovanje tržne in javne dejavnosti. STA o porabi sredstev iz naslova javne službe sproti vsa leta poroča Ukomu. Vlada, ki so ji po zakonu na voljo vse poslovne listine, jih ni nikoli zahtevala. Zato so večkrat slišani očitki, kako STA skriva podatke, povsem izmišljeni," se je na odločitev vlade odzval Bojan Veselinovič.
Nadzorniki bodo preučili sklep vlade
Ko bomo uradno seznanjeni s tem sklepom vlade, ga bo Nadzorni svet STA-ja preučil in tako kot vedno deloval v skladu z veljavno zakonodajo in poslovnikom STA-ja o delu, se je na sprejetje vladnega poročila odzval predsednik nadzornikov STA-ja Mladen Terčelj.
Direktor STA-ja je izbran na podlagi javnega razpisa
Zakon o STA-ju določa, da je edini ustanovitelj in družbenik STA-ja Republika Slovenija, v imenu te pa pravice družbenika izvaja vlada.
"Dolžnost ustanovitelja je zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA ter primerno financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe na podlagi letnega poslovnega načrta STA". Zakon določa še, da STA samostojno opravlja dejavnost, zaradi katere je bil ustanovljen, in da je tudi finančno samostojen. Organa upravljanja in nadzora sta direktor in nadzorni svet.
Direktorja na podlagi izvedenega javnega razpisa imenuje nadzorni svet. Ta lahko predčasno razreši direktorja med drugim, če direktor pri svojem delu ne ravna v skladu s predpisi in splošnimi akti STA-ja ali ne izvršuje odločitev nadzornega sveta ali ravna v nasprotju z njimi, pa tudi če s svojim delovanjem povzroči STA-ju večjo škodo ali če zanemarja ali malomarno opravlja svoje dolžnosti, tako da nastanejo ali bi lahko nastale hujše motnje pri delu STA-ja.
Zakon določa še, da mora biti v povezavi z delovanjem in poslovanjem STA-ja vsako leto izvedena revizija, na podlagi katere se ugotovi smotrnost in pravilnost poslovanja, pa tudi notranja revizija poslovanja. Letno poslovno poročilo in revizijsko poročilo pa STA-ju pošlje tudi državnemu zboru. O svojem delu enkrat letno državnemu zboru poroča tudi nadzorni svet.
STA v skladu z zakonom opravlja javno službo (naloge, predpisane z zakonom) in tržno dejavnost. Za opravljanje javne službe pa letos še ni dobil proračunskih sredstev. V zadnjih letih so sredstva za javno službo pomenila okoli polovico ali nekaj manj kot polovico vseh prihodkov družbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje