Lydia Jacoby kar ni mogla verjeti, da je postala olimpijska prvakinja. Foto: AP

Kingova je vodila večino prvih 50 metrov tekme, toda pri obratu je že zaostajala za Schoenmakerjevo. Vse je kazalo, da se bosta Kingova in Schoenmakerjeva pomerili za zlato, Jacobyjeva pa je trdno držala tretje mesto. V ospredje se je prebila šele na zadnjih 15 metrih in poskrbela za dramatičen zaključek. Ko je pogledala na semafor, ni mogla verjeti svojim očem.

100 metrov prsno (Ž)
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Lydia JacobyZdružene države Amerike1:04,95
2Tatjana SchoenmakerJužna Afrika1:05.22
3Lilly KingZdružene države Amerike1:05.54

Dvojna britanska zmaga na 200 m prosto
Britanec Tom Dean je osvojil zlato medaljo na 200 metrov prosto. Rojaka Duncana Scotta je prehitel le za štiri stotinke. Tretje mesto je zasedel Brazilec Fernando Scheffer. 21-letni Dean se je v ospredje prebil na zadnjih 50 metrov proge in je s časom 1:44,22 postavil tudi nov britanski rekord.

Tom Dean in Duncan Scott sta se veselila zlata in srebra. Foto: AP
200 metrov prosto (M)
1Tom DeanVelika Britanija1:44.22
2Duncan ScottVelika Britanija1:44.26
3Fernando SchefferBrazilija1:44.60

Kaylee McKeown z olimpijskim rekordom
Avstralska plavalka Kaylee McKeown je osvojila zlato odličje na 100 metrov hrbtno. S časom 57,47 sekunde je 20-letnica dosegla olimpijski rekord, a precej zaostala za lastnim svetovnim rekordom. Kanadčanka Kylie Masse je bila druga, Američanka Regan Smith pa tretja. Massejeva, ki je na igrah v Riu 2016 osvojila bronasto medaljo, si je srebrno medaljo priplavala z 0,25 sekunde zaostanka za zmagovalko.

100 m hrbtno (Ž):
1Kaylee McKeownAvstralija57,47
2Kylie MasseKanada57,72
3Regan SmithZdružene države Amerike58,05

Rusko slavje na 100 m hrbtno
Ruska plavalca Jevgenij Rilov in Kliment Kolesnikov, ki na igrah v Tokiu tekmujeta pod nevtralno zastavo in nevtralnimi simboli ruskega olimpijskega komiteja, sta nova olimpijska prvak in podprvak na 100 metrov hrbtno. Bron je osvojil Američan Ryan Murphy, lastnik svetovnega rekorda.

Rilov, ki je bil tudi favorit za zmago, je s časom 51,98 sekunde dosegel nov evropski rekord. Kolesnikov je za njim zaostal le dve stotinki. To je prva zlata medalja v plavanju za Rusijo po letu 1996, ko so ruski športniki osvojili štiri zlate olimpijske medalje: po dve Aleksander Popov in Denis Pankratov.

Rilov je v Riu pred petimi leti osvojil bronasto medaljo na 200 metrov hrbtno, ima pa tudi dva naslova svetovnega ter štiri evropskega prvaka.