Največje tekmovanje za športnike invalide v zadnjih desetletjih že po tradiciji sledi olimpijskim igram. Boji na istih prizoriščih povezujejo športnike invalide in neinvalide, letos pa si bodo vsi delili tudi posebnosti in omejitve, ki jih narekujejo čas pandemije in povečane previdnosti.
Slovenska reprezentanca se je pred odhodom na igre predstavila v Ljubljani. Na zelenici na Toplarniški ulici so člani ekipe in gostje tudi simbolično zalili drevo ‒ japonsko češnjo, ki naj simbolizira cvetenje slovenskih paraolimpijcev.
"Slovenskim športnikom želim vso srečo na igrah. Olimpijske igre v Tokiu so se končale, zdaj ste na vrsti vi. Spremljal sem slovensko olimpijsko ekipo in me je navdušila. Prepričan sem, da boste tudi vi navdušili Slovenijo," je na predstavitvi ekipe za Tokio zbrane športnike nagovoril japonski veleposlanik v Sloveniji Hiromiči Matsušima.
Sedem Slovencev v šestih športih
Slovensko ekipo tokrat sestavlja sedem športnikov v šestih panogah. Zaradi omejitev pri kvotah in strogih norm je številčno majhna, je pa nekakšna mešanica izkušenih večkratnih udeležencev teh tekmovanj ter novincev, ki doslej še niso izkusili paraolimpijskih tekmovanj. Večina se je na igre uvrstila prek kvalifikacij ali z doseženimi normami, nekateri pa tudi s posebnimi vabili prirediteljev. Na igrah bodo nastopili strelca Franček Gorazd Tiršek in Franc Pinter, atlet Henrik Plank, kolesar Anej Doplihar, plavalec Tim Žnidaršič Svenšek, namiznoteniški igralec Luka Trtnik ter lokostrelec Dejan Fabčič.
Fabčič slovenski zastavonoša
Fabčič, ki bo na igrah nastopil že tretjič, a še v tretji športni panogi, bo na slovesnem odprtju nosil slovensko zastavo. Kot so poudarili na predstavitvi, so takšno odločitev v slovenski reprezentanci sprejeli tudi kot zahvalo za prispevek zdravniške stroke v boju s koronavirusom, saj je Fabčič po poklicu zdravnik.
"To je ekipa izkušenih in tistih, ki nekako vstopajo. Prepričan sem, da bodo eni in drugi znali potegniti pozitivne lastnosti, mlajši se bodo naučili prevzeti odgovornost in dobili osredotočenost starejših, pridobili pa tudi izkušnje in videli, kakšni pritiski so na tako velikih tekmovanjih. Športnikom želim veliko uspeha, vemo, da je težko že priti na igre," je športnike pospremil predsednik krovne Zveze za šport invalidov ‒ Paralimpijskega komiteja Damijan Lazar.
Vodja delegacije bo Boro Štrumbelj
Slovensko delegacijo bo v Tokiu vodil Boro Štrumbelj. Zaveda se, da bodo igre posebne in nenavadne v številnih pogledih. "Gremo proti Tokiu s pozitivnimi mislimi in navdušeni nad dosežki olimpijcev. Upamo, da se bomo vsaj približali njihovim dosežkom. Pokazali smo, da znamo biti združeni, upamo na čim boljše dosežke. Te igre bodo res drugačne, olimpijske pa so pokazale, da se jih da organizirati varno. Organizacija bo potekala nemoteno, na športnikih je, da pokažejo, kaj znajo," je dejal vodja odprave na Japonskem.
Med najizkušenejšimi na igrah bo strelec Pinter. "Športniki se moramo pripraviti za rezultat, ki naj bi ga naredili na največjem tekmovanju. Jaz bom nekakšen veteran na svojih osmih paraolimpijskih igrah, a če bo sreča na tekmi, tudi rezultat ne bo izostal," je napovedal Pinter, ki se zaveda, da bodo njegove osme igre še posebej zahtevne: "'Korona' je vse izničila, lani sem bil zelo dobro pripravljen, letos pozimi sem to še držal. Zdaj se je mogoče malo podrlo, a upam, da bom v teh 14 dneh še nekaj dobil. Športniki smo zato, da zastopamo Slovenijo in dosežemo najboljši izid."
Paraolimpijske igre v Tokiu bodo potekale od 24. avgusta do 5. septembra. Na dosedanjih so slovenski športni invalidi osvojili 49 medalj, od tega 22 v samostojni Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje