Film je režirala Maja Weiss, ki se z Ivanom Krambergerjem mlajšim podpisuje tudi pod scenarij.
Film, ki ponuja dvojni portret Ivana Krambergerja – sina in očeta – v žanru raziskovalnega dosjeja s suspenzom raziskuje vpliv in vlogo Ivana Krambergerja (očeta) na osamosvojitvene procese v Sloveniji, ki jih Ivan Kramberger (sin) raziskuje pred kamero za magistrsko nalogo z intervjuji in pregledovanjem bogatega arhivskega gradiva.
Obenem intervjuja slovenske osamosvojitelje ter politike prve slovenske vlade v letih 1990–1992, zgodovinarje, novinarje, očetove sodelavce in sopotnike ter družino. Za Krambergerja starejšega se je življenjska pot končala 7. junija 1992 kot politični umor v osamosvojitveni Sloveniji. Kramberger je umrl, ko je bilo sinu zgolj šest let, zato je film tudi "zgodba sina v iskanju resnice o očetu, ki traja 30 let," so zapisali v Cankarjevem domu.
V filmu nastopi cela vrsta znanih osebnosti, med njimi Igor E. Bergant, Samo Bevk, Zlatan Čordić - Zlatko, Zmago Jelinčič Plemeniti, Janez Janša, Alenka Jeraj, Franc Kangler, Tomo Križnar, Milan Kučan, Bojan Labovič, Elena Pečarič, Lojze Peterle, Ernest Petrič, Branislav Rajić, Dimitrij Rupel, Marjan Šarec, Branko Simonovič, Marcel Štefančič jr., Violeta Tomič, Maja Weiss, Ali Žerdin, Mojca Žnidarič in Joco Žnidaršič. O Krambergerju spregovorijo tudi drugi sorodniki in znanci.
Kramberger mlajši je v času nastajanja filma za Radio Maribor takole povzel svoje občutke ob pregledovanju fotografij v Pokrajinskem arhivu: "Prevevajo me zanimiva čustva, ko gledam fotografije, na katerih je oče v času zgodnjega ustvarjanja, v Nemčiji, pa v času prihoda v Jugoslavijo, Slovenijo, njegova ustalitev pri Negovskem jezeru, tu so tudi fotografije mene ob rojstvu, tisto kratko življenje z očetom do šestega leta, družinske fotografije z mamo, bratom, starejšima polbratoma … Odpira se mi ogromno spominov, ki jih do zdaj mogoče nisem poznal ali so bili skriti nekje v moji glavi. Dejansko mi veliko pomeni ta dan, ko sem po malo manj kot 30 letih odprl te škatle in začel raziskovanje."
"Ivan Kramberger je eden, edini in edinstven in si zato zasluži film. Pobudo zanj sem dala jaz", pa je pojasnila Maja Weiss, ki pravi, da se je je izredno dotaknila njegova avtobiografija Trnova pot.
Film je nastal v produkciji Bela film in koprodukciji z RTV Slovenija. Po nocojšnji projekciji si bo film mogoče ogledati 20. decembra v mariborskem lutkovnem gledališču.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje