Kranjski župan Matjaž Rakovec in španski veleposlanik v Sloveniji Juan Aristegui sta na aleji Prešernovih sodobnikov v parku La Ciotat v Kranju odkrila doprsni kip španskega pesnika Joseja de Esproncede. V parku so tako ob Prešernu kipi že treh njegovih sodobnikov, občina pa bo projekt mednarodnega povezovanja nadaljevala tudi v prihodnje.
Romantični boj za svobodo in narod
Četrti doprsni kip je obličje Joseja de Esproncede, najbolj reprezentativnega pesnika obdobja romantike v Španiji. "Tako Prešeren kot njegov osem let mlajši španski sodobnik sta živela kratko, a zelo intenzivno, in prav takšna je tudi njuna poezija – bogata in polna, pa tudi zelo napredna in sporočilna s stično točko v svobodi," je pojasnil Rakovec.
Španski veleposlanik je povedal, da je Espronceda živel in deloval v zasledovanju plemenitega cilja za svobodo in napredek španskega naroda. "Espronceda je pisal neprenehoma, tako z ogromno energije kot z eksistencialnim pesimizmom, pa z verbalno virtuoznostjo in čustveno globino. S tem je izstopal med vrstniki in postal – in je še vedno – del kanona dolge zgodovine največjih španskih pesnikov," je pojasnil Aristegui.
Ob tem je dodal, da so tudi v Sloveniji in Španiji romantiki prispevali k oblikovanju kulturne ter politične zgodovine kot le malo drugih umetniških gibanj. "Njihov intenzivni srčni utrip se še vedno kaže v kolektivni krvi. In sam sijaj najboljših med njimi, kot sta Prešeren in Espronceda, preseže njihovo zgodovinsko vlogo ter postane večna umetnost, ki jo bomo še naprej uživali – iz roda v rod," je poudaril.
José de Espronceda (1808–1842) se je rodil v občini Almendralejo (v pokrajini Estremadura), ki danes šteje približno 35.000 prebivalcev. Mesto je poskrbelo za donacijo doprsnega kipa, ki je delo kiparja Pedra Navie. Rakovec pa je napovedal, da se bodo z vodstvom mesta pogovarjali tudi o pobratenju. Kranjska mestna občina je pobratena že z 22 mesti, park La Ciotat, v katerem so kipi Prešernovih sodobnikov, pa nosi ime po prvem pobratenem mestu.
Park simbolično ponazarja povezovanje Kranja z drugimi državami, pot Prešernovih sodobnikov pa je tudi poklon poeziji in literaturi. Kot je prepričan Rakovec, je ob gospodarskem ključno mednarodno sodelovanje in povezovanje tudi na področju kulture in izobraževanja. To je zlasti pomembno za mlade, ki s tem navezujejo stike s svojimi vrstniki iz drugih držav.
Sodelovanje in povezovanje pa je pozdravil tudi španski veleposlanik. Kot je povedal, ne gre za prvo sodelovanje med državama na področju kulture, je pa to prvo povezovanje takšne vrste. "Zelo pomembno je razvijati sodelovanje ne le na vladni ravni, temveč tudi na ravni lokalnih skupnosti in mest," je poudaril.
Veliko zanimanje iz tujine
Mestna občina Kranj ima po županovih besedah še kar nekaj načrtov, kako krepiti mednarodno sodelovanje. Narasel je tudi interes različnih držav za postavitev kipov v Kranju, saj je projekt precej odmeven. "Predvsem pa gre za lep kulturni dogodek in dejansko predstavitev tako Prešernovih sodobnikov kot tudi posamezne države," je pojasnil Rakovec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje