Če bi vseh skoraj 450 milijonov prebivalcev Evropske unije upoštevalo njihov akcijski načrt, bi prihranili dovolj plina za ogrevanje 20 milijonov gospodinjstev ter za 120 supertankerjev nafte, so sporočili iz Bruslja.
Evropska komisija je devet točk akcijskega načrta pripravila v sodelovanju z Mednarodno agencijo za energijo (IEA). V izjavi za javnost sta organizaciji sporočili, da bi z upoštevanjem nasvetov državljani hkrati pomagali Ukrajincem ter znižali visoke račune položnic.
"Ljudje po vsej Evropi so pomagali Ukrajini z donacijami ali neposredno pomočjo beguncem, in mnogi bi želeli narediti več. Večina gospodinjstev se sooča tudi z višjimi računi za energijo zaradi energetske krize, ki jo je zaostrila vojna. Manjša poraba energije ni le takojšen način za Evropejce, da zmanjšajo svoje račune, temveč podpira Ukrajino z zmanjšanjem potrebe po ruski nafti in plinu, s čimer pomaga zmanjšati tokove prihodkov, ki financirajo invazijo," sta zapisala EU in IEA.
Predloge sta v četrtek predstavila izvršni direktor Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol in generalna direktorica za energetiko pri Evropski komisiji Ditte Juul Jørgensen. "Energetska učinkovitost ima potencial, da postane najpomembnejša politična pobuda za zmanjšanje naše odvisnosti od ruskega uvoza /.../," je dejala Juul Jørgensen.
Stopinja manj ogrevanja – sedem odstotkov energetskega prihranka
Znižanje temperature ogrevanja za eno stopinjo Celzija prihranilo sedem odstotkov porabljene energije za ogrevanje. Nastavitev klimatske naprave na stopinjo Celzija topleje pa bi porabo elektrike zmanjšala za do deset odstotkov, navajata organizaciji.
Drugi primer je pot povprečnega Evropejca na delo, ki z avtomobilom v eno smer naredi okoli 15 kilometrov. Če bi trikrat na teden delal od doma, bi gospodinjstvo prihranilo 35 evrov na mesec, pri čemer so upoštevali povečano porabo elektrike pri delu na domu. Zmanjšanje povprečene hitrosti na avtocesti za deset kilometrov na uro pa bi zmanjšalo letni račun za gorivo za 60 evrov.
EU iz Rusije uvozi za skoraj polovico plina, ki ga potrebuje
EU je v letu 2021 uvozil 155 milijard kubičnih metrov naravnega plina iz Rusije, kar je predstavljalo okoli 40 odstotkov celotne porabe in 45 odstotkov uvoza. Rusko gorivo predstavlja 27 odstotkov celotnega uvoza, ruski premog pa 46 odstotkov uvoza.
Evropska unija je že sprejela prepoved uvoza ruskega premoga, francoski uradniki pa so nedavno sporočili, da se pripravlja tudi embargo na rusko gorivo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje