Žirija, ki so jo sestavljali kitajska filmska režiserka, scenaristka in producentka Ning Ying, malezijska režiserka Tan chui Mui ter estonski pisatelj, režiser in dramaturg Martti Helde, mu je ob tem izrekla priznanje za tankočutno in vedro pripoved o peripetijah pihalnega orkestra na gostovanju v pobratenem avstrijskem mestu. "S premišljeno uporabo črno-bele filmske tehnike je režiser na barvit in zanimiv način predstavil člane glasbene zasedbe," so povzeli pri Gustav filmu.
Mednarodni filmski festival v Pekingu (Bejing International Film Festival), ki je bil z državno podporo ustanovljen leta 2011, je ena najpomembnejših prireditev filmske industrije, saj odpira vrata na eno največjih svetovnih kinotržišč: redno se ga udeležujejo hollywoodski producenti, vodje studiev in režiserji.
600 filmov v širšem izboru, 15 v ožjem
V kategoriji Forward Future, ki osvetljuje različne zanimive kulturne posebnosti in spodbuja mednarodna sodelovanja, se je za nagrado potegovalo skoraj 600 filmov iz 88 držav, samo 15 pa se jih je uvrstilo v ožji izbor za nagrade. Po srebrni zvezdi na festivalu Cinedays v Skopju je to že drugo mednarodno priznanje, ki ga je Matevž Luzar osvojil s filmom Orkester. "Nagrade sem se zelo razveselil, saj prihaja iz drugega kulturnega okolja. Po odzivih sodeč je film očitno nagovoril kitajsko občinstvo. Vsako priznanje za film je lepa potrditev ne samo mojega dela, ampak tudi dela celotne ekipe."
Uspeh majhne kinematografije na tako velikem in drugačnem prostoru je veliko priznanje tudi za glavnega kreatorja nacionalnega filmskega programa – Slovenski filmski center. "Kitajska je izjemno veliko in hitro razvijajoče se filmsko tržišče. Iz naše filmske zgodovine poznamo dober primer slovenskega filma, ki je navdušil kitajsko občinstvo. Takrat je to bil film Kekec, danes je Orkester. Čestitke Matevžu Luzarju, ki je s svojo režijo uspel prepričati tako zahteven kulturni prostor kot je Kitajska," pravi direktorica SFC-ja Nataša Bučar.
Nagrade za slovenski film se je razveselila tudi Alenka Suhadolnik, slovenska veleposlanica v Pekingu, ki režiserju iskreno čestita za nagrado. Veleposlanica je že tudi v preteklosti slovenskemu filmu odpirala vrata na različnih koncih sveta.
"Nagrada Matevžu Luzarju in filmu Orkester bo nedvomno izdatno prispevala k vidnosti slovenske kinematografije na Kitajskem. Zanimanje za slovenski film je spodbudila tudi lanskoletna prva retrospektiva na Kitajskem, ki je nastala v sodelovanju med Slovenskim filmskim centrom, Kitajskim filmskim arhivom in veleposlaništvom. Predstavitve slovenskega filma pa si obetamo organizirati tudi v bodoče."
Zasavska zgodba
Film Orkester, v katerem skozi pet zgodb spremljamo člane pihalnega orkestra na gostovanju v manjšem avstrijskem mestecu, bo do konca poletja na turneji po domačih letnih kinematografih, uvrščen pa je tudi v redni program kinematografov v večjih slovenskih mestih. "Orkester je zgodba o ljudeh, a tudi o kraju, o Zasavju. Zaradi zaprtja rudnikov in propada industrije ta regija velja za socialno ogroženo in to posledično velja tudi za številne protagoniste filma," je v svoji recenziji za Radio Slovenija med drugim izpostavil Igor Harb.
Film je imel svetovno premiero novembra lani v tekmovalnem programu filmskega festivala v Cottbusu in je nastal v koprodukciji z RTV Slovenija in v sodelovanju s Pihalnim orkestrom Svea – Zagorje, Napravi film iz Zagreba, Viba filmom ter številnimi drugimi. Producentka filma je Petra Vidmar iz produkcijske hiše Gustav Film.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje