Svoje mesto bodo našli še Valter Birsa, Ryan Giggs in stadion za Bežigradom. Še vedno pa ste vabljeni, da tudi sami sodelujete z vprašanji iz sveta športa in športne statistike.

16. V zadnjem času prevladuje v nogometnem svetu Barcelona s svojim slogom igre. V njihovi igri je opazna ogromna posest žoge (velikokrat prek 70%). Zanimata me največja zabeležena posest nekega moštva in največja zabeležena posest Barcelone v zadnjih 4 letih. Obenem me zanima, kdaj je Barcelona nazadnje imela žogo v svoji posesti manj časa od nasprotnika.
Žiga Oblak

Ker je posest žoge šele zadnja leta sestavni del statistike najbolj pomembnih nogometnih tekem, je nemogoče dobiti enoznačen in zanesljiv odgovor. V zadnjem času je prav Barcelona tista ekipa, ki prednjači v tej prvini nogometne igre. Spletna stran Who scored je ob koncu lanske sezone pripravila seznam 10 klubov iz petih najmočnejših lig na svetu, ki so v tisti sezoni v svojih državnih prvenstvih prednjačili v posesti žoge. Prvo mesto ni nikakršno presenečenje, nekatere ekipe pa so vendarle nekoliko presenetljive.

Razlike so v resnici ogromne. Žoga je na povprečni tekmi v posesti obeh ekip skupaj približno 60 minut, v preostale pol ure pa nobena od ekip žoge nima v posesti (bodisi miruje, bodisi je v zraku ...). Visokih 70 odstotkov tako pomeni, da je imela lani Barcelona v povprečju žogo v nogah približno 42 minut na tekmo, njeni tekmeci pa le 18 minut. Proti Tenerifeju kar 83 odstotkov igralnega časa Rekord zadnjih let prav tako pripada Barceloni, ki je v sezoni 2009/2010 v domačem prvenstvu premagala Tenerife s 4:1, pri tem pa imela posest v žogi kar 83 odstotkov igralnega časa. Še bolj neverjeten pa je podatek, da Barcelona v času, ko jo je vodil Pep Guardiola (2008-2012) niti na eni sami tekmi ni imela žoge v svoji posesti manj kot njen tekmec! Barceloni sta bila najbližje Manchester United, ki je imel v finalu Lige prvakov (2:0) leta 2009 žogo v posesti 49 odstotkov, in Real Madrid, ki je v lanskem superpokalu (2:2) prišel do 48 odstotkov. Real je tudi zadnji klub, ki se ponaša z "zmago" v boju za posest žoge. To se je zgodilo 7. maja 2008 La Ligi, ko so Madrižani na Santiagu Bernabeu zmagali s 4:1. Od takrat pa je sledila serija 257 uradnih tekem, na katerih so časovno prevladovali (2 pod vodstvom Franka Rijkaarda, 245 pod vodstvom Guardiole in 10 pod Titom Vilanovo).

Ryan Giggs Foto: Reuters

17. Zanima me, koliko zaporednih tekem je Ryan Giggs odigral brez, da bi prejel rumeni karton? Vem, da se je nekaj časa nazaj govorilo o zelo zavidljivih številkah, a podatka nisem uspel najti ...
Matej Perovnik

Vezist Manchester Uniteda v angleškem prvenstvu z rumenim kartonom ni bil kaznovan na 83 zaporednih tekmah (od septembra 2007 do avgusta 2010). Ob tem velja omeniti angleškega napadalca Garyja Linekerja, ki je eden redkih vrhunskih nogometašev, ki v svoji celi profesionalni karieri ni prejel niti enega rumenega, niti enega rdečega kartona. Sloviti nogometaš je igral za Leicester, Everton, Barcelono in Tottenham, kariero pa je končal na Japonskem. Fifa mu je leta 1990 zaradi tega podelila posebno nagrado za fair play.

18. Baje, da se je nekega leta v legendarni bivši Jugo-nogometni ligi za Bežigradom na tekmi Olimpije proti Crveni zvezdi zbralo vsaj 25.000 ljudi ali celo več. Kar je potem rekord vseh časov. Je to res? To sem slišal od starejšega prijatelja, ki je bil na tekmi in je nasploh takrat spremljal nogomet. Vemo, da uradno več kot 13.000 ljudi Bežigrad nikdar ni smel sprejeti.
Uporabnik Mojega spleta mušica

Na spletni strani NK Olimpije poročajo, da je rekord obiskanosti 19.994 gledalcev, kolikor se jih je zbralo 6. aprila 1964, na obračunu proti Mariboru. Športni komentator Andrej Stare pa v svoji bogati statistiki beleži še dva množičnejša obiska. Leta 1963 sta se za Bežigradom pomerila B-reprezentanci Jugoslavije in Anglije, na tribunah pa se je zbralo 21.015 ljudi. Bežigrad pa naj bi največ ljudi sprejel 9. 5. 1975, ko je Olimpija ugnala Velež z 2:0. Zaradi 30. obletnice osvoboditve mesta je bil vstop prost, tako se je na tribunah po različnih ocenah zbralo med 25 in 27 tisoč nogometnih navdušencev.

Valter Birsa. Foto: EPA

19. Koliko minut Valter Birsa v povprečju preživi na igrišču, ko začne v prvi postavi za klub in za reprezentanco? Koliko tekem je odigral celih?
Gašper Košmrlj

Valter Birsa je za reprezentanco igral na 57 tekmah, od tega je tekmo 44-krat začel v udarni enajsterici, 13-krat pa je na zelenico prišel kot menjava. Le 10-krat je tekmo odigral od začetka pa do konca, 34-krat pa je bil zamenjan. Tako v povprečju igra 61 minut na tekmo. Odkar je Birsa zapustil slovensko nogometno prvenstvo, je za Sochaux, Auxerre, Genoo in Torino igral na 166 tekmah, na 107 je začel od prve minute, na 59 pa je vstopil kot rezerva. Le na 31 tekmah je igral od prve do zadnje minute. Za reprezentanco je tako na 17,54 odstotka vseh tekem odigral vseh 90 minut, za klub pa na 18,67 odstotkov vseh tekem. Torej v povprečju - eno od šestih tekem, na katerih igra, je na igrišču prisoten od prve do zadnje minute. Odstotek bi bil še nekoliko nižji, če bi v skupno vsoto tekem upoštevali tudi tiste tekme, na katerih je bil na rezervni klopi, a kasneje ni dobil priložnosti za nastop.