Reuters poroča, da bodo inšpektorji najverjetneje prenočili v Zaporožju, preden se bodo odpravili v 55 kilometrov oddaljeno elektrarno.
Direktor IAEA-ja in vodja odprave Rafael Grossi je poudaril, da gre za "tehnično misijo", katere cilj je preprečiti jedrsko nesrečo. "Res se zelo zavedam pomembnosti tega trenutka, vendar smo pripravljeni. IAEA je pripravljen. Po končani misiji bomo poročali. Tam bomo preživeli nekaj dni," je dejal zjutraj ob odhodu iz Kijeva. Dodal je, da se misija po šestih mesecih prizadevanj končno premika naprej, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vodja IAEA-ja je poudaril tudi, da je njegova ekipa dobila vsa potrebna zagotovila za varno pot do vojnega območja, ki je od Kijeva oddaljeno približno 450 kilometrov, poroča nemška tiskovna agencija DPA. "Gremo na okupirano ozemlje in za to so potrebna izrecna zagotovila, ne samo ruske strani, ampak tudi ukrajinske," je poudaril, preden se je v konvoju desetih belih terenskih vozil z oznakami ZN-a odpravil proti Zaporožju.
V torek je ekipo sprejel ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je strokovnjakom zahvalil za obisk in jih opozoril na nevarne razmere na območju jedrske elektrarne. Ob tem je še enkrat poudaril potrebo po demilitarizaciji območja v okolici elektrarne.
Ekipa 13 strokovnjakov IAEA-ja pod vodstvom Grossija naj bi v oblegani jedrski elektrarni v Zaporožju ostala predvidoma do sobote. Sprti strani sta obisk pozdravili, v Kijevu pa so ob tem misijo označili za najtežjo v zgodovini agencije.
Pregled delovanja varnostnih sistemov
Strokovnjaki naj bi ocenili fizično škodo v elektrarni, ugotovili delovanje njenih varnostnih in zaščitnih sistemov, ocenili stanje osebja in izvedli nujne nadzorne dejavnosti.
Ruske sile so jedrsko elektrarno s šestimi reaktorji, ki velja za največjo v Evropi, zasedle kmalu po začetku napada na Ukrajino. Strah pred jedrsko katastrofo se je povečal, potem ko so se v začetku tega meseca okrepili spopadi v njeni okolici. Obe strani se medsebojno obtožujeta obstreljevanja obsežnega kompleksa jedrske elektrarne.
Ukrajina je bila leta 1986 že prizorišče najhujše jedrske nesreče na svetu, ko je v jedrski elektrarni v Černobilu eksplodiral reaktor in izpustil sevanje v ozračje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje