V prvem krogu predsedniških volitev bi največ oziroma 21,5 odstotka glasov prejel Anže Logar. Tesno za petami mu je Nataša Pirc Musar z 19,7 odstotka glasov, na tretjem mestu je Milan Brglez z 12,1 odstotka.
Sledijo Sabina Senčar (4,2 odstotka), Janez Cigler Kralj (3,8 odstotka), Miha Kordiš (3,7 odstotka), Vladimir Prebilič (3,4 odstotka) in Gregor Bezenšek (2,6 odstotka).
Kar 15,7 odstotka vprašanih je še neopredeljenih, 8,7 odstotka jih je odgovorilo, da se volitev ne bi udeležilo, 2,9 odstotka pa ne bi izbralo nobenega od kandidatov, kaže prva javnomnenjska raziskava, ki jo je za RTV Slovenija opravila agencija Valicon.
In če bi bil drugi krog volitev?
Če bi izbirali med Anžetom Logarjem in Natašo Pirc Musar, kot je predvidela tokratna javnomnenjska raziskava, bi Nataša Pirc Musar premagala Anžeta Logarja z izidom 40,7 odstotka proti 33,9 odstotka podpore. Dobra četrtina anketiranih ne ve, koga bi volili, še ni odločenih, ne bi šlo volit ali bi oddalo prazno glasovnico.
Če bi se v drugi krog uvrstila Nataša Pirc Musar in Milan Brglez bi s 33,7 odstotka glasov zmagala Pirc Musar, Brglez bi prejel 29,4 odstotka podpore. Relativno visoki bi bili deleži tistih, ki se volitev ne bi udeležili (12,7 odstotka), ne bi volili nikogar (11,3 odstotka) in neodločenih (11,4 odstotka).
Če bi se v drugi krog uvrstila Anže Logar in Milan Brglez, bi zmagal Logar. Prejel bi 37 odstotkov glasov, Brglez pa 32 odstotkov.
Katero stranko bi volili?
Valicon je v javnomnenjski raziskavi preverjal tudi podporo parlamentarnim in neparlamentarnim strankam. Na vprašanje, katero stranko bi volili, če bi bile volitve to nedeljo, je največ oziroma 27,6 odstotka sodelujočih odgovorilo Gibanje Svoboda. Sledijo SDS z 18,2 odstotka, Levica s 6,7 odstotka, NSi s 5,7 odstotka, SD s 5,3 odstotka.
Med neparlamentarnimi strankami je v anketi največ podpore prejelo državljansko gibanje Resni.ca (5 odstotkov). Sledijo Piratska stranka (3,1 odstotka), SNS (1,8 odstotka), Povežimo Slovenijo (1,7 odstotka), Vesna (1,5 odstotka), Naša dežela (0,9 odstotka), Za ljudstvo Slovenije (0,7 odstotka), Naša prihodnost in Dobra država (0,6 odstotka).
9,8 odstotka sodelujočih ne ve, katero stranko bi izbrali, 7,1 odstotka se jih volitev ne bi udeležilo, 1,5 odstotka bi jih glasovalo za katero drugo stranko, 1,6 odstotka jih ni želelo odgovoriti, 1,4 odstotka bi jih oddalo neveljaven listič.
Anketiranci o ključnih vladnih odločitvah
Odstop od nakupa boxerjev popolnoma podpira 28,7 odstotka vprašanih, podpira 12,7 odstotka, niti podpira niti ne podpira jih 18,8 odstotka sodelujočih, odstopa od nakupa ne podpira 7,9 odstotka, sploh ne podpira pa 22,3 odstotka sodelujočih.
Primerjalnik za spremljanje cen življenjskih potrebščin popolnoma podpira 27,2 odstotka sodelujočih v raziskavi, podpira 22,7 odstotka, niti podpira niti ne podpira ga 21,8 odstotka vprašanih, ne podpira ga 7,9 odstotka, sploh ne podpira pa 16,7 odstotka.
Regulacijo cen energentov popolnoma podpira 47,9 odstotka, podpira jo 24,7 odstotka, regulacijo niti podpira niti ne podpira 10,1 odstotka, ne podpira 4,6 odstotka in sploh ne podpira 10,2 odstotka vprašanih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje