Gre za medvedko in medveda v severnoitalijanski deželi Trentinsko-Zgornje Poadižje. Medvedka JJ4 je aprila na priljubljeni gozdni poti ubila 26-letnega tekača, medved MJ5 pa je nekaj tednov pred tem na istem območju napadel pohodnika. Združenje za zaščito živali Leal je sicer maja predstavilo dve veterinarski poročili, ki naj bi dokazovali, da je tekača pravzaprav ubil medvedji samec. Veterinarji so to ugotovili z analizo DNK-materiala, poleg tega pa razmik med zobmi na truplo pokojnika ne ustreza medvedji samici, temveč večjemu moškemu primerku, poroča italijanski časopis La Stampa.
Ko so medvedko ujeli, so jo prepeljali v center za oskrbo živali v bližini mesta Trento, kjer so jo namestili v ogrado z električno ograjo. Predsednik dežele Maurizio Fugatti je sicer odredil njen odstrel, kar je v Italiji sprožilo razgreto debato o sobivanju medvedov in ljudi. Po pritožbah aktivistov za pravice živali so sodišča nižje stopnje ustavila odstrel, a primer je nadaljeval svojo pot v pravosodnem sistemu.
Medved MJ5, ki je marca napadel 39-letnega pohodnika, ostaja na prostosti.
V petek je italijanski državni svet, najvišja upravna instanca v državi, znova odložil odstrel tako medvedke kot medveda MJ5. Kot je obrazložil, je bila odločitev deželnih oblasti o tem "nesorazmerna in neskladna" tako z nacionalnimi kot nadnacionalnimi predpisi na področju zaščite medvedov.
Odstrel živali je glede na odločitev sodišča v Rimu mogoč le, ko ni druge rešitve, se je pa strinjalo, da mora medvedka JJ4 ostati v ujetništvu, poročajo tuje tiskovne agencije.
Primer sicer s tem še ni končan – odločanje se vrača na deželno sodišče, ki naj bi novo odločitev sprejelo do konca leta.
Vlada je sicer nedavno predstavila še eno mogočo rešitev glede medvedke – Romunija jo je pripravljena sprejeti v zavetišče za rjave medvede, ki naj bi bilo največje tovrstno na svetu, trenutno pa gosti več kot 100 medvedov. Italijanska Liga proti vivisekciji (LAV) jo je pripravljena tja prepeljati na lastne stroške.
17-letna medvedka JJ4 je sicer potomka slovenskih medvedov, ki so ju na Trentinsko pripeljali iz Slovenije leta 2000 in 2001 v okviru projekta EU Life Ursus.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje