Pred filmskimi studii in sedeži pisarn pretočnih storitev in televizijskih postaj so kljub visokim temperaturam protestirali za pravičnejša nadomestila ob predvajanju filmov ali oddaj in boljše delovne pogoje.
Igralci, ki so tako prvič po 60 letih skupaj s scenaristi prekinili delo, ne bodo nastopali v filmih niti promovirali že posnetih filmov. Trenutno stojijo začetki produkcij velikih projektov, kot sta Avatar in Gladiator.
Sindikat igralcev SAG-AFTRA, ki se je stavki scenaristov priključil v četrtek, zahteva boljše plačilo za svoje člane in pravila glede uporabe umetne inteligence. Za stavko so se uradno odločili, potem ko ljub večtedenskim pogajanjem niso uspeli doseči dogovora z Združenjem filmskih in televizijskih producentov (AMPTP). Z delom je prenehalo okrog 160.000 igralcev in se pridružilo 11.500 članom združenja scenaristov Writers Guild of America (WGA), ki stavkajo od 2. maja.
Z nekaj izjemami bi bilo treba zdaj ustaviti vsa snemanja z igralci in igralkami, so sporočili iz SAG-AFTRA. Ameriški mediji poročajo, da je snemanje filmov in serij tako rekoč v mirovanju. Stavkajoči prav tako ne smejo opravljati kakršnega koli dela za kamero ali promovirati svojih filmov in serij z nastopi v javnosti in dajanjem intervjujev. V sindikatu so napovedali, da nameravajo omenjene pogoje strogo nadzorovati.
Brian Cox, ki smo ga letos spremljali v zadnji sezoni ene najbolj cenjenih serij v zgodovini, HBO-jevemu Nasledstvu, je za britanski BBC ocenil, da bi stavka lahko trajala do konca leta. "Celotna stvar s pretakanjem je spremenila paradigmo," pravi škotski zvezdnik. "Poskušajo nas onemogočiti, ker je s pretočnimi storitvami mogoče zaslužiti veliko denarja, in ne želijo ga deliti s pisci in izvajalci," je dodal.
V petek so se igralci in scenaristi do poldneva zbrali pred stavbami večjih studiev in sedežev pretočnih vsebin v Los Angelesu, New Yorku in drugih mestih, proteste pa so podprla nekatera najvidnejša imena v industriji, vključno z zvezdniki prihajajočega Oppenheimerja, ki so v četrtek zvečer odkorakali z rdeče preproge londonske premiere filma. Tudi režiser biografskega filma Christopher Nolan je napovedal, da v času stavke ne bo ustvarjal novega filma.
Dan po priključitvi stavki se je tako prekinilo snemanje številnih filmov, vključno s filmom Deadpool 3, že omenjenih nadaljevanj Gladiatorja in Avatarja, pa tudi osme izdaje Misije: Nemogoče.
Tako kot scenaristi tudi igralci zahtevajo višje plače in jamstva za preživetje v prihodnosti. Nadomestila, ki jih prejemajo od predvajanj na pretočnih vsebinah, so ustvarjalcem posebej dobrodošla v času, ko nimajo projektov. Vendar ponudniki pretočnih vsebin, kot sta Netflix in Disney+, ne razkrivajo podatkov o gledanosti svojih oddaj in za vse na svojih platformah ponujajo enako nizek pavšalni znesek, ne glede na njihovo priljubljenost.
"Problem glede umetne inteligence je treba rešiti zdaj"
Stvar pogajanj je tudi uporaba umetne inteligence. "Umetna inteligenca bo vplivala na vse," je med protestiranjem v New Yorku dejala oskarjevka Susan Sarandon. "Zdi se, da je problem treba rešiti zdaj, sicer je vprašanje, kako ga bomo kadarkoli rešili v prihodnosti," je dejala. In še: "Povsem jasno je, da se od zgoraj navzdol ne bo nič spremenilo. Vse je odvisno od nas spodaj."
"Postali smo žrtve zelo pohlepne entitete"
Tako igralci kot scenaristi opozarjajo, da zasluzijo bistveno več kot nekoč in da pogodbe niso prilagojene inflaciji. Igralci prejemajo nižje honorarje honorar za posamezno vlogo, zaradi česar morajo za enak znesek posneti več projektov kot v preteklosti. "Postali smo žrtve zelo pohlepne entitete;" je dejala trenutna predsednica SAG-a Fran Drescher. "Šokirana sem nad tem, kako z nami ravnajo ljudje, s katerimi delamo."
Neuspela pogajanja obeh sindikatov pomeni prvo skupno stavko od leta 1960, igralci pa so nazadnje stavkali leta 1980 - stavka je trajala 10 tednov. Zaradi uspešnih junijskih pogajanj se stavki ne pridružujejo Ceh režiserjev Amerike (DGA), vendar pa, kot so dejali, stavkajoče podpirajo.
V primeru, da bo stavka trajala dlje časa, se bo to vendarle poznalo tako na televiziji in ponudnikih pretočnih vsebin kot v kinematografih. Čeprav je vprašanje, kako hitro bodo posledice stavke zaznali obiskovalci kinematografov, saj je večina letošnjih uspešnic že posnetih.
Biden v podporo stavki
Na stavko se je odzval tudi ameriški predsednik Joe Biden. Po navedbah Bele hiše predsednik, verjame, da si delavci, vključno z igralci, zaslužijo pošteno plačilo in nadomestila. "Predsednik podpira pravico delavcev do stavke in upa, da bosta obe strani dosegli dogovor," še sporočajo.
Igralci, ki jih zastopa SAG-ov sestrsko združenje Equity v Veliki Britaniji, morajo zaradi britanskih zakonov nadaljevati z delom, to vključuje tudi igralce HBO-jeve serije Zmajeva hiša. Vendar pa bo združenje zelo pozorno spremljalo morebiti poskuse, da bi ameriške produkcije prenesli v Veliko Britanijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje