Narasla Kamniška Bistrica je po še eni noči deževja v Domžalah močno poškodovala prometno pomemben most proti Viru, ki je trenutno neprevozen. Najhuje je bilo na severu občine, kjer je med drugim poplavilo tovarno Količevo in pa precejšnji del naselja Nožice. V Komendi, kjer je bilo pod vodo 80 odstotkov občine, so še vedno poškodovani obe vodovodni omrežji in pa most na Dobravo, pri katerem čakajo na oceno škode. Vodotoki so nazaj v strugah, domačinom pitno vodo dostavljajo s cisternami. Tudi v Mengšu, kjer je prav tako zagodel potok Pšata, takšnih poplav ne pomnijo. Pod vodo sta bili dve tretjini mesta, poplavljenih je bilo 150 objektov, še vedno prečrpavajo vodo na približno 60 lokacijah, voda pa je – zatrjujejo – za zdaj pitna. Včeraj je pri reševanju sedmih oseb posredoval helikopter, danes so domačim gasilcem na pomoč priskočile enote od drugod. Še vedno odmeva, tudi v mednarodnih medijih, včerajšnja uspešna reševalna akcija 22 otrok iz vrtca Mengeš.
Župan občine Mengeš Bogo Ropotar je dogajanje pred vrtcem opisal kot "nepojmljivo". "Voda je ekstremno hitro naraščala. Tok je bil premočan za reševanje s čolnom, pridobiti smo morali največji razpoložljivi traktor, da smo lahko zraven prišli s prikolico. Najprej smo napeljali vrv od glavnih vrat proti vrtcu, to je bila koordinacijska os, zaradi deroče vode se namreč ni nič videlo, kar je bilo izjemno nevarno. Nato smo ob njej privezani nosili otroke. Vsak je vzel enega otroka v naročje in smo jih potem predali na prikolico, na kateri je bila vzgojiteljica, ki je mirila otroke. Otroci so bili prestrašeni, ampak izjemno pogumni, tako da smo jim vlivali pogum. Situacija je bila neverjetna."
Vzgojiteljica Ksenja v enoti vrtca Mengeš, ki je prisostvovala reševalni akciji, pa se jutranje hude ure spominja takole: "Začelo se je zjutraj, voda je narasla v petih minutah. Otroke smo spravile v zgornje nadstropje, izklopile elektriko, potem pa smo lahko samo še čakale. Nato sta prišla dva gasilca, ki sta bila ves čas pri nas. Skupno je bilo 22 otrok in štiri vzgojiteljice. Ko se je začela akcija reševanja, smo gasilcem v zgornjem nadstropju predale posameznega otroka, zavitega v odejo, ta pa ga je odnesel do traktorja in prikolice, zaradi deročega toka so odnesli tudi nas, vzgojitelje. Voda je segala do napisa 'vrtec', igrišče je bilo prekrito z vodo, tok je bil tako močan, da se ni dalo hoditi. Razmišljam, kaj vse bi se lahko zgodilo, a se je na koncu razpletlo odlično oziroma najboljše, kar se je lahko."
Tudi iz Medvod prihajajo poročila o katastrofalnih razmerah, v Polhograjskem hribovju gasilci zaradi plazov še vedno ne morejo do nekaj ljudi, uničene so ceste, odneslo je nekaj brvi. Obe reki sta včeraj dosegli rekordne pretoke. Pri Savi so namerili več kot 2000 kubičnih metrov vode (za alarmantnega velja pretok 1300 kubičnih metrov na sekundo), pri Sori pa 800 kubičnih metrov na sekundo, kot ocenjujejo na tamkajšnji občini, je šlo za več kot 500-letne poplave. Center Medvod in vsi predeli ob Sori in Savi še čakajo, da se gladina spusti, da bo mogoče začeti prečrpavanje vode.
Policija s helikopterjem pregleduje širše območje Kamnika in pomaga pri evakuaciji ljudi. Kot pojasnjuje predsednik Gasilske zveze Kamnik Jože Oblak, ki je tudi vodja velikih intervencij v občini, je iskanje ogroženih ljudi v slabih vremenskih razmerah izredno zahtevno. "Situacija ni tako grozna kot včeraj, a je še vedno slaba. Največja težava so ozke doline, kjer je marsikje odneslo ceste, gasilci tako zdaj s pomočjo nahrbtnikov oskrbujejo s hrano in vodo ljudi, ki so ostali odrezani od sveta. V nekaterih delih za oskrbo in evakuacije uporabljamo tudi helikopter."
V Kamniku je med drugim povsem uničilo prostore Gorske reševalne službe in poplavilo Gimnazijo in srednjo šolo Rudolfa Maistra, največ škode je v Tunjicah, Črni, Kamniški Bistrici in delu Tuhinjske doline. Ker je narasla Kamniška Bistrica na več mestih poškodovala glavno vodovodno cev vodovodnega sistema Iverje, prek katerega se s pitno vodo napaja domala ves Kamnik z okolico, je trenutno marsikje še vedno onemogočena oskrba s pitno vodo, zato jo domačinom dostavljajo s cisternami, še vedno pa so neprevozne tudi nekatere ključne ceste.
Ob reševanju svojega avtomobila umrla ženska
Potrdili so tudi, da so pred hišo na območju Kamnika našli mrtvo 80-letno žensko, ki naj bi po informacijah kamniškega župana Mateja Slaparja pred povodnjijo poskušala rešiti svoj avtomobil. Kot so sporočili na policiji, preiskava še ni zaključena, po najnovejših informacijah naj bi umrla zaradi posledic plazu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje