"Sodišče je poudarilo pomen mednarodnega prava, saj je dopustilo nadaljnji postopek Južne Afrike proti Izraelu po konvenciji o genocidu in z začasnimi ukrepi odredilo Izraelu, da v Gazi zaščiti civilno prebivalstvo. Gre za jasna sporočila Izraelu, da mora takoj ustaviti morijo nad civilnim prebivalstvom v Gazi," je ob objavi odločitve sodišča dejala ministrica Tanja Fajon. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve dodajajo, da Slovenija pričakuje, da bodo odločitev sodišča spoštovale vse strani v konfliktu.
Odločitev sodišča je pozdravila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. V sporočilu na omrežju X je poudarila, da vladavina prava nalaga vsem stranem polno spoštovanje in izpolnitev vseh odločitev sodišča. "Pri tem morata mednarodna skupnost in tudi Slovenija zagotoviti jasno in odločno podporo mednarodnopravno zavezujoči odločitvi sodišča," je dodala. Izrazila je pričakovanje, da poboji civilnega prebivalstva ne bodo več kolateralna škoda ob vojnih ciljih in da bo nujna humanitarna pomoč dosegla vse prebivalce Gaze. Pozvala je k premirju, "saj le tako lahko upamo na rešitev bližnjevzhodnega konflikta ter miren in varen soobstoj tako Izraela kot Palestine".
Premier Robert Golob je pozdravil odločitev sodišča in pozval vse strani, da jo spoštujejo. "Slovenija bo nadaljevala zavzemanje za konec vojne in humanitarne katastrofe v Gazi, za spoštovanje mednarodnega prava in za politično rešitev dveh držav, Izraela in Palestine, ki živita v miru in varnosti," je še dodal v objavi na omrežju X.
ICJ je odločil, da je pristojen za sum genocida v Gazi
Stranka Levica in vodja njene poslanske skupine Matej T. Vatovec sta v odzivu kot bistveno poudarila, da je ICJ odločil, da je pristojen za sum genocida v Gazi in da bo o tem presojal še naprej. "Ime države Izrael je zdaj neločljivo povezano z besedo genocid," so ocenili in dodali, da je zdaj čas, da besedo genocid uporabijo tudi svetovni voditelji in diplomati. Od slovenske politike pričakujejo, da si jo bo "upala uporabiti tudi v Varnostnem svetu ZN-a, na zasedanjih zunanjih ministrov EU-ja in v pogovorih s silami, ki omogočajo morijo Izraela v Gazi".
Odločitev sodišča je pomemben signal obrambi mednarodnega prava
Evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD) meni, da pomeni odločitev sodišča pomemben signal obrambi mednarodnega prava. Tudi on je kot ključno poudaril to, da je tožbo Južne Afrike sprejelo v obravnavo. Meni tudi, da pomeni zadnji poziv celotni mednarodni skupnosti, "da v primeru nadaljevanja nespoštovanja konvencije o preprečevanju genocida proti Izraelu kot državi agresorki sproži ustrezne ostre politične in gospodarske sankcije".
Izrael mora sprejeti vse ukrepe, da prepreči neposredno spodbujanje h genocidu
Izrael mora glede na današnjo odločitev ICJ-ja, ki je v obravnavi tožbe Južne Afrike proti Izraelu sprejel začasno odredbo, sprejeti vse ukrepe, ki so v njegovi moči, da prepreči in kaznuje neposredno in javno spodbujanje h genocidu.
Kot je dodalo, mora Izrael spoštovati 2. člen konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida, ki med drugim prepoveduje ubijanje pripadnikov določene skupine, povzročanje hudih telesnih ali duševnih poškodb članom skupine ter namerno ustvarjanje razmer, katerih namen je povzročiti popolno ali delno uničenje skupine.
Tel Aviv bo moral ohraniti vsakršne dokaze glede domnevnih genocidnih dejanj v Gazi in misijam za ugotavljanje dejstev ne bo smel preprečevati dostopa do njih. O sprejetih ukrepih in izvajanju odločitev ICJ-ja pa bo moral Izrael sodišču poročati čez mesec dni.
Sodišče je izrazilo tudi zaskrbljenost zaradi usode talcev, ki jih zadržuje palestinsko islamistično gibanje Hamas, in pozvalo k njihovi takojšnji izpustitvi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje