Poslanci SDS-a so v zahtevi za sklic izredne seje DZ-ja med drugim popisali že znane očitke, od lastništva predsednika vlade Roberta Goloba v podjetju Star Solar, ki posluje z državno energetsko družbo Borzen, do po njihovem mnenju netransparentnega in nesmotrnega nakupa 13.000 računalnikov za 6,5 milijona evrov. Spomnili so tudi na afero glede spornega nakupa stavbe na Litijski cesti 51 v Ljubljani v vrednosti 7,7 milijona evrov za potrebe sodišč in na "oškodovanje javnih financ in negospodarno ter nesmotrno upravljanje javnih sredstev v projektu digitalizacije notarskih storitev za razvoj novega informacijskega sistema Notar na daljavo".
"Vsa zgoraj omenjena ravnanja vlade in posameznikov v vladi v celoti ustrezajo definiciji koruptivnega in klientelističnega ravnanja v skladu z zakonom. Pojavlja se bojazen, da je to le vrh ledene gore, ki nakazuje, da ima država pod vlado koalicije strank Gibanje Svoboda, Socialni demokrati in Levica resne težave s korupcijo ter netransparentnim vodenjem javnih zadev. V luči tega poslanska skupina SDS od vlade pričakuje, da opravi razmislek, ali je še primerna za opravljanje funkcije skladno s prisego in ustavo," so zapisali.
Dodali so še, da je med prednostnimi nalogami in cilji Programa za delo koalicije 2022–2026 posebej naveden poudarek o vladavini prava in ničelni toleranci do korupcije ter učinkovit pregon kriminala. "Dosedanji način in rezultati dela vlade so daleč od teh obljub in ciljev," so zapisali.
Pet točk
V priporočilo pa bi zapisali pet točk. Poleg že omenjenega, naj vlada razmisli o svoji primernosti, še, da DZ meni, da bi morala vlada pri nakupu nepremičnine na Litijski cesti spoštovati veljavne predpise, ravnati etično ter ne zlorabljati denarja davkoplačevalcev v koruptivne in klientelistične namene. Želijo tudi, naj DZ pozove vlado, naj v 14 dneh posreduje poročilo o izvajanju že novembra 2023 sprejetih priporočil v povezavi z bojem proti korupciji ter v skladu s temi analizo zakonodaje in podzakonskih predpisov, ki urejajo preprečevanje korupcije. Prav tako naj na podlagi te analize v treh mesecih pripravi zakonske rešitve na področju preventive v povezavi s korupcijo, ki bodo omogočale učinkovitejše in hitrejše okrevanje, preiskovanje in sojenje v primeru kaznivih dejanj korupcije, še predlaga SDS.
O poslovanju podjetja Star Solar s podjetji v državni lasti, predvsem z Borzenom, ter o spornem nakupu sodne stavbe bodo v sredo na zahtevo NSi-ja razpravljali tudi na nujni seji komisije DZ-ja za nadzor javnih financ. Kabinet predsednika vlade je 2. februarja komisijo obvestil, da se premier seje ne bo udeležil, so danes tudi za javnost sporočili iz kabineta.
Kot navajajo, v skladu s poslovnikom DZ-ja v pristojnost komisije spada zgolj nadzorovanje javnih skladov, javnih podjetij in zavodov, katerih ustanoviteljica je država, družba Star Solar, katere lastnik je premier, pa ni javno podjetje. Prav tako komisija DZ-ja nima pristojnosti za nadzor nad izvrševanjem zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, so spomnili. Dodali so, da zakon o integriteti in preprečevanju korupcije za funkcionarje ne prepoveduje lastništva v podjetjih.
"Predsednik vlade je javno že večkrat pojasnil, da podjetje Star Solar ne posluje z državo. Od leta 2012 je del podporne sheme za proizvajalce električne energije iz obnovljivih virov, v katero je vključenih več kot 3200 sončnih elektrarn. Star Solar je torej le eno izmed njih," so med drugim navedli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje