Francisco Conceicao je tako rešil Portugalsko. Foto: Reuters

Portugalska, ki spada med največje favorite tokratnega EP-ja, leta 2016 je že stala na vrhu Evrope, je kljub premoči v napadu (imela je 16 strelov, 7 v okvir gola; Češka je zbrala štiri strele, enega v okvir gola) za zmago trepetala vse do konca.

Lukas Provod je povedel Češko v vodstvo. Foto: Reuters
Cristiano Ronaldo, ki kot prvi nogometaš nastopa na šestem evropskem prvenstvu, v prvi pravi priložnosti Portugalske ni uspel ukaniti vratarja Češke. Foto: Reuters

Ronaldo Portugalski priigral prvo priložnost
Prvi strel v okvir vrat na tekmi in Cristiano Ronaldo v glavni vlogi. V 32. minuti je Bruno Fernandes poslal globinsko podajo v kazenski prostor, kjer je utekal Cristiano Ronaldo, streljal je z 10 m, toda vratar Češke mu je ubranil strel.

V 33. minuti je Ronaldo začel akcijo, ko je podal s peto, Vitinha se je znašel v odličnem položaju, igralec Češke pa mu je blokiral strel. Ronaldo tudi v 45. minuti ni uspel prelisičiti Jindricha Staneka, ko je z roba kazenskega prostora sprožil strel.

Portugalska je v prvem polčasu zbrala deset strelov, tri v okvir vrat. Čehi so bili zelo skromni, imeli so samo en strel, nobenega v okvir vrat.

Dva gola Čehov
V 58. minuti je Ronaldo izvedel prosti strel z okoli 20 m, žoga je šla prek živega zidu naravnost v naročje Staneka.

V 62. minuti pa je sledila hladna prha za Portugalce. Čehi so povedli z neubranljivim golom Lukasa Provoda, ki je z 18 m natančno meril v levi zgornji kot.

Robin Hranač je premagal lastnega vratarja. Foto: Reuters

Sedem minut pozneje so Čehi znova zadeli, toda tokrat v lastno mrežo. Stanek je uspešno branil portugalski napad, žogo je odbil, nesrečno pa jo je v lastno mrežo pospravil Robin Hranač.

Portugalska je imela tudi žogo več v svoji posesti (74:26). Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Portugalska je imela tudi žogo več v svoji posesti (74:26). Grafiko zagotavlja sofascore.com

V 81. minuti je Tomaš Souček prišel do odbitka, streljal je z vrha kazenskega prostora malo mimo vrat.

Portugalski rešitelj
V 92. minuti pa so si Portugalci končno oddahnili. Francisco Conceicao, ki je v igro vstopil dve minuti prej, je izkoristil napako Hranača, ki mu je žoga ušla, Conceicao je žogo zlahka poslal v mrežo.

Nihče nima tako bogate kariere kot Cristiano Ronaldo

Nov mejnik Ronalda
Portugalska ima v svojih vrstah enega največjih zvezdnikov EP-ja Cristiana Ronalda. Ta je pri 39 letih postavil nov mejnik, in sicer rekord po številu prvenstev, na katerih je nastopil. Zdaj je aktivni udeleženec šestega.

Začel je pred 20 leti, ko je njegova država gostila Euro in je Portugalska šele v finalu klonila s presenetljivimi prvaki Grki. Obenem je s 26 posamičnimi tekmami na EP-jih rekorder tudi v tej statistični prvini.

Portugalec Pepe je postal najstarejši nogometaš z nastopom na prvenstvu stare celine. Pepe je star 41 let in 113 dni. Pepe je izboljšal starostni rekord madžarskega vratarja Gaborja Kiralyja, ki je v osmini finala na EP leta 2016 nastopil pri 40 letih in 86 dneh. Foto: Reuters