"Trgovina z ljudmi je grozljiv zločin, katerega tarča so najranljivejši, in sicer otroci," je v petkovi poslanici ob svetovnem dnevu boja proti trgovini z ljudmi zapisal Guterres. Opozoril je, da otroci predstavljajo eno tretjino žrtev trgovine z ljudmi in trpijo nepopisne zlorabe, ko so prisiljeni k delu, rekrutirani kot vojaki ali prisiljeni v kriminalne dejavnosti, dekleta pa prodana kot neveste, so sporočili pri ZN-u.
Dandanes tveganje za trgovanje z ljudmi vedno bolj povečujejo globalna kriza, oboroženi spopadi, pandemije, gospodarska in družbena nestabilnost ter naravne nesreče. Dodatno tveganje za otroke predstavljajo tudi spletne platforme, ki jih trgovci z ljudmi izkoriščajo za novačenje in izkoriščanje žrtev, otroci pa jih pogosto uporabljajo brez ustreznih zaščitnih ukrepov.
Guterres je ob tem opozoril, da fizične in psihične brazgotine zločinov ostanejo še dolgo v odrasli dobi. Zato je pozval vlade po vsem svetu, civilno družbo in zasebni sektor, naj okrepijo svoja prizadevanja za to, da noben otrok ne bo več žrtev in noben trgovec z ljudmi ne bo ostal nekaznovan.
"Okrepiti moramo odzive za zaščito, vključno s pravosodnimi mehanizmi, ki so osredotočeni na otroke, dvigniti ozaveščenost, podpreti otroke brez spremstva ob prehodih meja, zagotoviti oskrbo otrok v vojnah in odpraviti temeljne vzroke izkoriščanja s tem, da pomagamo ranljivim družinam," je še dodal.
Ozaveščanje o trgovini z ljudmi v Sloveniji
V Sloveniji je notranje ministrstvo leta 2021 uvedlo sistematičen in dolgoročen pristop ozaveščanja otrok o trgovini z ljudmi v vseh osnovnih in srednjih šolah. O tej problematiki je bilo lani izvedenih 280 delavnic, udeležilo pa se jih je 5267 učencev.
Vlada financira tudi programe pomoči. Projekt Pomoč žrtvam trgovine z ljudmi – krizna nastanitev denimo zagotavlja 30-dnevno obdobje okrevanja in razmisleka, da si žrtev opomore in se znebi vpliva trgovcev z ljudmi. Žrtve so deležne tudi dolgotrajnejše pomoči in namestitve v okviru programa Pomoč žrtvam trgovine z ljudmi – varna namestitev, je sporočilo notranje ministrstvo.
Od januarja 2019 se v Sloveniji izvaja tudi projekt (Re)integracija žrtev trgovine z ljudmi, ki za žrtve pomeni prvi korak k njihovemu samostojnemu življenju brez nasilja, izkoriščanja in kršenja človekovih pravic.
Slovenska karitas je letos nudila krizno namestitev šestim osebam. Kot žrtve trgovine z ljudmi so bili prisiljeni v izkoriščevalsko delo v gostinstvu in spolno izkoriščanje, kar sta eni najpogostejših pojavnih oblik trgovine z ljudmi – poleg prisilne prostitucije, beračenja, prisilnih porok in prodaje tkiv, organov in krvi, je sporočila Slovenska karitas.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje