Tiskovni predstavnik gasilcev Vasilios Vatrakogianis je dejal, da v pokrajini Atika, ki vključuje Atene, ni več ene same aktivne požarne fronte, ampak da je "več aktivnih lokaliziranih požarov", večinoma okoli mest Maraton in Penteli.
V ponedeljek zvečer je dodal, da bodo razmere še vedno nevarne in da bodo pogoji za nove požare trajali ne samo v torek, ampak več dni v tednu, poroča BBC.
Z ognjem se bojuje več kot 700 gasilcev s 199 vozili in 35 letali ter helikopterji za gašenje. Po besedah Vatrakogianisa sta dva gasilca prejela zdravstveno oskrbo zaradi opeklin.
Delo gasilcem še posebej otežujeta močan veter in suša. Glede na vremensko napoved si gasilci v kratkem ne morejo obetati oddiha. Kot je za grško radiotelevizijo ERT opozoril poveljnik grške gasilske zveze Kostas Cigkas, pričakujejo, da se bo veter popoldne še okrepil, kar bo še dodatno otežilo gašenje.
Vremenoslovci na območju Aten za danes napovedujejo temperature do 38 stopinj Celzija, veter pa naj bi pihal s hitrostjo do 39 kilometrov na uro.
Prvi požar je izbruhnil v nedeljo popoldne, približno 35 kilometrov severno od Aten, v ponedeljek pa so izbruhnili na 40 različnih lokacijah. Ponekod so bili plameni visoki 25 metrov.
Prebivalci Aten so začeli nositi maske za zaščito pred dimom, ki ga nese v mesto.
Letala so morala ponoči prenehati delovati, na tleh pa se je gašenje nadaljevalo tudi ponoči.
Satelitski posnetki grškega nacionalnega observatorija so pokazali, da je ogenj prizadel že približno 405 kvadratnih kilometrov ozemlja.
Evakuirane bolnišnice, odjeknile eksplozije
V gozdnati gričevnati pokrajini Penteli so morali izprazniti tri bolnišnice. Ogenj je zajel tudi obrat za predelavo lesa, drugod na območju je bilo slišati eksplozije, najverjetneje je šlo za rezervoarje za gorivo in plinske jeklenke prebivalcev.
Kljub nevarnostim so nekateri prebivalci Pentelija ostali blizu domov in skušali gasiti manjše požare. 81-letni Vasilis Strubelis je pred vrati poškodovanega doma dejal: "To sem gradil 30 let. 30 let in 'bam'."
Grčija je zaradi tega v ponedeljek za pomoč zaprosila Evropsko unijo. Ta je že aktivirala mehanizem na področju civilne zaščite, v okviru katerega bodo pri gašenju požarov z gasilci, tovornjaki in helikopterji ter letali Grčiji pomagale Italija, Francija, Češka in Romunija. V pomoč tamkajšnjim gasilcem so že priskočili kolegi iz Moldavije, pomoč pa naj bi ponudili še Turčija in Španija.
Grški premier Kiriakos Micotakis se je zaradi požarov v nedeljo predčasno vrnil v Atene s počitnic na rodnem otoku Hania.
V Grčiji so letos zaznali najbolj vroč junij do zdaj, odkar zbirajo podatke. Podnebne spremembe povečujejo tveganje vročega, suhega vremena.
Tokratno uničenje je v Grčiji obudilo spomine na požare julija 2018 v letovišču Mati približno 30 kilometrov vzhodno od Aten, kjer so med drugim zaradi napak pri evakuaciji umrli 104 ljudje.
Albanija zaprosila za pomoč
Zaradi gozdnih požarov je za pomoč EU-ja zaprosila tudi sosednja Albanija, ki bo v okviru mehanizma v sredo prejela večnamensko vojaško letalo iz Romunije, ki lahko prevaža šest ton vode, so sporočili iz Bruslja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje