Senad Jušić. Foto: Zajem zaslona
Senad Jušić. Foto: Zajem zaslona

V uvodu je generalni direktor Senad Jušić povedal, da je Slovenija varna država. "Policistke in policisti dnevno s predanim delom zagotavljajo visoko stopnjo varnosti prebivalkam in prebivalcem Republike Slovenije." Ob tem je dodal, da je po zadnjih rezultatih raziskave Ogledalo Slovenije policija na petem mestu po stopnji zaupanja v institucije. "To je dokaz, da policija uživa visoko stopnjo zaupanja javnosti." Dokaz je po njegovem mnenju tudi zadnja kriminalistična preiskava mafijskega umora.

Kot je pojasnil, za varovanje oseb ne skrbi le ozka skupina policistov varnostnikov, temveč celoten center za varovanje in zaščito. "S svojimi številnimi oddelki, ki poleg nalog, ki so vidne javnosti in varovanim osebam, z namenom njihovega celovitega varovanja izvajajo še množico drugih preventivno operativnih ukrepov aktivnosti Centra za varovanje in zaščito. Namenjene so predvsem varovanju najbolj izpostavljenih oseb pred vsemi oblikami grožnje," je pojasnil in dodal, da javna razprava o varovanju konkretne osebe ne ogroža le njene varnosti, ampak ogroža varnost tudi drugih oseb, katerih varovanje izvaja slovenska policija. "Neprimerno je tudi, da o varovanju oseb v javnosti razpravljajo vsi, ki imajo vsaj malo časa, čeprav za to nimajo ustreznega znanja, ne poznajo dela policije, njihove interpretacije pa temeljijo na nekih pavšalnih ocenah in delnih ali celo napačnih informacijah," je kritiziral nastalo situacijo.

"V policiji se zavedamo pomena obveščanja javnosti o ukrepih, ki jih izvaja policija."

Policija in državno tožilstvo po njegovem mnenju dobro sodelujeta. "Vodita odprt in spoštljiv dialog, sproti poteka tudi obveščanje glede zagotavljanja ukrepov za zagotavljanje varnosti ogroženim osebam." Ob tem je poudaril, da si v policiji prizadevajo za zakonitost opravljenih nalog in pooblastil zaradi zagotavljanja varnosti posameznikom in skupnostim, spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter krepitvi pravne države.

"Vse oblike nadzora in preiskav od domnevnih odklonskih ravnanj upoštevamo kot del ukrepov za zmanjšanje tveganj za krnitev integritete uslužbencev policije in policije kot institucije." Ob tem je znova poudaril, da je je policija najbolj nadzorovan organ. "Le redke preiskave zaključimo, ne da bi svoje ugotovitve poslali vsaj enemu zunanjemu nadzorniku."

Poudaril je, da se zavedajo pomena obveščanja javnosti o ukrepih, ki jih izvaja policija. "Žal pa ne moremo vedno razkriti podatkov, ki so tako pomembni, da bi z njihovim razkritjem lahko ogrozili življenje in varnost ogroženih oseb in policistov, ki izvajajo ukrepe za njihovo varnost." Kot je pojasnil, jih pri razkrivanju podrobnosti omejujejo pooblastila drugih organov, ki ista ravnanja preverijo v svojih postopkih.

V notranjevarnostnem postopku so bile ugotovljene strokovne napade

"Javnosti pojasnjujem, da smo v policiji začeli notranjevarnostni postopek, v katerem preiskujemo domnevna odklonska ravnanja v centru za varovanje in zaščito. Preiskava traja dlje, ker nenehno prejemamo nove prijave o domnevnih odklonskih ravnanjih policistov. Ugotovitve so bile že na začetku leta opisane tudi v vmesnem poročilu. Vse postopke je dodatno preverjalo tudi ministrstvo za notranje zadeve, ki je poročilo tudi zaključilo. Vsebina obeh poročil je označena z ustrezno stopnjo tajnosti in zato je ne moremo razkrivati javnosti podrobnosti." Ob tem pa je povedal, da so v tem nadzoru in preiskavah zaznali določena odklonska ravnanja in strokovne napake. "Zato je vodstvo Centra za varovanje in zaščito izvedlo zamenjavo varnostnikov pri ogroženi osebi." Kot je pojasnil, so bile ugotovljene napake takšne, da so bile spremembe nujne.

Zelo jasno je zanikal navedbe v medijih, da policija o ogroženosti varovanih in ogroženih oseb odloča posameznik. "Policija ima izdelan sistem, s katerim vrednotimo ogroženost teh oseb proces vrednotenja ni samovoljen, ampak temelji na pridobljenih podatkih in varnostnih ocenah."

Ne glede na vse očitke je CVZ enota, ki je dokazala strokovnost pri izvedbi varovanja

"Ne glede na vse očitke in zlonamerne diskusije je Center za varovanje in zaščito enota, ki je v številnih primerih varovanih in ogroženih oseb dokazal strokovnost in profesionalnost pri izvedbi ukrepov varovanja," je pojasnil.

Kot je rekel, je bilo v Tarči izrečenih veliko neresnic, ki poskušajo diskreditirati policistke in policiste centra za varovanje in zaščito. "Kot generalni direktor slovenske policije z vso odgovornostjo trdim, da gre za policistke in policiste, ki profesionalno, predano in odgovorno opravljajo svoje delo," je sklenil.

Sorodna novica Golob: Na situacijo v CVZ-ju opozarjam že dve leti. Lindav: S premierjem nisem nikoli govoril o tem.

Poklukar: Generalni direktor policije je dolžan izvesti celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito

Temeljna naloga Centra za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave je varovanje določenih oseb, prostorov, objektov in okolišev objektov, ki jih varuje policija. Za izvajanje svojih nalog je Center za varovanje in zaščito neposredno odgovoren generalnemu direktorju policije. "V letu 2024 je bilo delo centra medijsko izpostavljeno, zato so bili že opravljeni strokovni nadzori in notranjevarnostni postopki v policiji ter tudi izredni nadzor ministrstva za notranje zadeve, v katerih so bile ugotovljene nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju policijskih nalog in pooblastil," so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Minister Boštjan Poklukar. Foto: MMC RTV SLO/MNZ
Minister Boštjan Poklukar. Foto: MMC RTV SLO/MNZ

Minister Boštjan Poklukar je ob novih medijskih objavah in očitkih v javnosti zjutraj izdal usmeritve in obvezna navodila za reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, ki začnejo veljati nemudoma, so sporočili.

Generalni direktor policije je dolžan izvesti celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, ki mora vključevati spremembo organizacijske strukture, prenovljeno sistemizacijo delovnih mest in delovnih procesov. Zagotoviti mora učinkovito vodenje policijske enote in njenih morebitnih notranjeorganizacijskih enot, vzpostaviti učinkovit nadzor nad delom in odgovornost vseh uslužbencev za strokovno ter zakonito opravljanje delovnih nalog, so zapisali.

Zjutraj je minister izdal tudi sklep o izvedbi izredne notranje revizije zagotavljanja in uporabe nastanitvenih kapacitet za potrebe Centra za varovanje in zaščito. Cilj je izrek mnenja o pravilnosti zagotavljanja in uporabi nastanitvenih kapacitet za potrebe Centra za varovanje in zaščito, so še sporočili z notranjega ministrstva.

V Tarči so v četrtek razkrili očitke, da naj bi varnostniki policisti nepooblaščeno zbirali zasebne podatke o tožilki iz zadeve Kavaški klan, pa tudi o predsednici DZ-ja Urški Klakočar Zupančič. Poleg tega naj policija ne bi ukrepala, ko je sumljivo vozilo januarja zasledovalo vozila tožilke, tožilcev iz BiH-a in skesanca v zadevi Kavaški klan, ki je bil nato pred dnevi umorjen v Ljubljani. S policije so za Tarčo pojasnili, da so okoliščine tega dogodka preverjali, a ugotovitev ne morejo razkriti, ker bi lahko z razkritjem tajnih podatkov ogrozili življenje ali osebno varnost uslužbenca policije ali osebe, ki je sodelovala s policijo. Očitke, da naj bi se na Centru za varovanje in zaščito dogajale zlorabe prikritih metod dela, pa so zvečer na policiji zavrnili.

Sorodna novica Razkritja nepravilnosti v policiji