Izraelska zastava na mejni črti, ki ločuje Golansko višavje – del tega območja zaseda Izrael, del pa je sirsko ozemlje. Foto: AP
Izraelska zastava na mejni črti, ki ločuje Golansko višavje – del tega območja zaseda Izrael, del pa je sirsko ozemlje. Foto: AP

"Krepitev Golana pomeni krepitev države Izrael. V tem trenutku je to še posebej ključno. Ne bomo ga izpustili iz rok, spodbujali bomo njegovo rast in se tam naselili," je izraelski premier Benjamin Netanjahu napovedal spodbujanje naseljevanja na planoti, katere večji del je Izrael zasedel leta 1967, leta 1981 pa si je zasedeni del priključil, česar pa večji del mednarodne skupnosti ne priznava.

Sirija je večkrat zahtevala umik izraelskih sil z območja, a je judovska država to odločno zavračala, kot razlog pa navajala tveganje za poslabšanje varnostnih razmer. Izrael pri potezi podpirajo ZDA – leta 2019, med svojim prvim predsedniškim mandatom, je Donald Trump oznanil podporo Izraelu pri zasedbi Golanskega višavja.

Sorodna novica Vodja sirskih upornikov: "Sirija si ne želi vojne z Izraelom." V Siriji v nedeljo odprli šole.

"Neposredna grožnja naši državi ni izginila in razvoj zadnjih dogodkov v Siriji to grožnjo še povečuje kljub videzu zmernosti, ki ga skušajo prikazati uporniški voditelji," je krepitev vojaških izdatkov za ta namen argumentiral izraelski obrambni minister Israel Kac.

Urad premierja je ob tem sporočil, da je vlada soglasno odobrila več kot 40 milijonov šeklov (10,65 milijona evrov) za spodbujanje rasti izraelskega prebivalstva na tem območju. Po pojasnilih urada je Netanjahu načrt predložil "v luči vojne in nove fronte v Siriji" ter z željo "podvojiti število prebivalcev Golana", poroča Reuters.

Po navedbah analitika Avrahama Levina z raziskovalnega inštituta Alma Research and Education Center se je v zadnjih letih na Golanskem višavju že naselilo okoli 31.000 Izraelcev, ki se večinoma ukvarjajo s kmetijstvom (predvsem vinogradništvom) in turizmom. Poleg tega na planoti živi še približno 24.000 Druzov, pripadnikov arabske manjšine, ki se označujejo za Sirce, je Levine še pojasnil za Reuters.

Izraelska vojska v bližini kraja Majdal Šams na Golanskem višavju. Foto: Reuters
Izraelska vojska v bližini kraja Majdal Šams na Golanskem višavju. Foto: Reuters

Vodja sirskih islamističnih upornikov Ahmed Al Šara je v soboto opozoril, da Izrael z lažnimi izgovori izvaja številne napade na Sirijo, ob tem pa poudaril, da si Sirija ne želi vojne z Izraelom, saj je država preveč izčrpana.

Izraelska vojska je v tem tednu izvedla več 453 raketnih napadov v 13 sirskih regijah, njene enote pa so trenutno okoli 40 kilometrov od Damaska. Izrael je tako vstopil v tamponsko območje, ki ločuje izraelske in sirske položaje, in s tem prekršil dogovor o premirju iz leta 1974.

Benjamin Netanjahu je v četrtek zagotovil, da je namestitev izraelskih sil, ki jo odkrito kritizirajo Združeni narodi, zgolj začasna.