V ozadju odločbe naj bi bilo tudi lokalnopolitično ozadje. (Slika je simbolična.) Foto: Pixabay
V ozadju odločbe naj bi bilo tudi lokalnopolitično ozadje. (Slika je simbolična.) Foto: Pixabay

Inšpektor je stavbo namreč razumel kot prostor, v katerem se izvaja institucionalno varstvo, čemur pa stavba ni namenjena. V svoji obrazložitvi je zapisal, da nastanitev šestih uporabnikov v institucionalno varstvo ne predstavlja začasnega reševanja stanovanjskih potreb socialno ogroženih oseb, predstavlja pa spremembo namembnosti objekta.

V Sloveniji je sicer okoli 1000 invalidov, ki živijo v podobnih stanovanjskih skupinah, ki so del javnih socialnovarstvenih zavodov in nevladnih organizacij. Z izdajo odločbe je bil zavod Dom na Krasu primoran v takojšnje prenehanje uporabe stanovanjske stavbe.

Mesec: Uredili bomo krizne nastanitve

"Letos spomladi je odjeknila tragična novica, da so 59-letnega Kočevarja Andreja našli ležati v lastnih iztrebkih," je minister Luka Mesec v izjavi za javnost po seji vlade opozoril, da za invalidne osebe ne obstaja krizna nastanitev, saj to sistem omogoča le za mladoletne osebe.

Po ministrovih besedah so se na vladi strinjali, da se z rešitvijo v zakonu o socialnem varstvu, krizne nastanitve uredi tudi za starejše, ki se znajdejo v človeka nevrednih okoliščinah in ki si ne morejo pomagati sami.

"Ob presoji socialnih služb bodo z rešitvijo v zakonu o socialni varnosti ti ljudje lahko dobili nastanitev v domu za starejše, in sicer za 21 dni, z možnostjo podaljšanja za 21 dni, v teh 42 dneh se bo pa pripravila ustrezna dokumentacija in ustrezna podlaga, da bodo lahko tam tudi trajno nastanjeni. To je primer dobre prakse, ki smo jo vzpostavili med poplavami, zdaj ga pa širimo na te najranljivejše in najbolj ogrožene prebivalce Slovenije, ki se znajdejo v položaju, ko si ne morejo več pomagati sami," je pojasnil minister.

Inštitut za socialno varstvo opozarja, da gre pri deinstitucionalizaciji za človekove pravice in da imajo vsi ljudje z ovirami pravico do življenja v skupnosti. Na udejanjanje te pravice ne smejo vplivati civilne iniciative, inšpekcija ali karkoli drugega. Stanovanjska skupina, ki je predmet odločbe, je dom uporabnikov, zato se tega ne bi smelo razumeti kot institucionalno varstvo. Nujno je čim prej sprejeti zakonodajo, ki bo uredila podporo v skupnosti, še dodajajo na inštitutu.

Na odločitev inšpektorata so se danes odzvali tudi z ministrstva za solidarno prihodnost, kjer odločitev obžalujejo. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so že v preteklih letih, ko so civilne iniciative v povezavi z lokalno politiko spodbujale ukinitev stanovanjskih skupnosti v njihovem okolju za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju, budno spremljali in sodelovali s kraškimi skupnostmi.

Kot so še zapisali, so tako minister Simon Maljevac kot strokovne službe ministrstva v tesnem stiku z vodstvom zavoda in skupaj iščejo rešitve za nastalo situacijo, da uporabnicam in uporabnikom zagotovijo dostojno mesto v skupnosti.

Selitev šestih uporabnikov v stanovanjsko skupino v Solkanu je bila sicer letos izvedena v okviru procesa deinstitucionalizacije zavoda Dom na Krasu, ki poteka od leta 2019. Ta proces temelji na zavezah Slovenije iz Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov in predstavlja dolgoročen cilj socialnovarstvene reforme.

Deložacija ljudi s posebnimi potrebami