SD-jev poslanec Predrag Baković je v imenu stranke pozdravil odločitev generalnega direktorja Senada Jušića, da odstopi, a dodal, da bi bilo bolje, da bi se to zgodilo že prej. "Če bi se to zgodilo pred mesecem in pol, ko smo prvič pozvali k odstopu direktorja in ponovitvi razpisa, bi danes morda že imeli ali pa bi bili vsaj v postopku imenovanja novega generalnega direktorja policije," meni Baković.
To bi prineslo tudi hitrejše reševanje težav, predvsem v Centru za varovanje in zaščito, na katere je opozorila specializirana državna tožilka Mateja Gončin, je poudaril Baković.
V centru po besedah poslanca še vedno prihaja do "nerazumljivih odločitev", zato je napovedal, da bodo v poslanski skupini SD-ja še enkrat opravili razpravo in se šele potem odločili, kako bodo glasovali na interpelaciji zoper notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Njihovi glasovi so odvisni tudi od tega, kako bodo začeli odpravljati anomalije v centru.
Tudi podpora Levice Poklukarju ni zagotovljena
Tudi iz Levice so sporočili, da današnja Jušićeva poteza še ne pomeni takojšnje podpore Poklukarju ob interpelaciji prihodnji teden. Poslanci Levice so bili ves čas jasni in dosledni v svojih stališčih, "glede nadaljnjih zadev v zvezi z interpelacijo" pa se bodo še pogovorili, je napovedala Nataša Sukič.
V najmanjši koalicijski partnerici so v prvem odzivu na umik Jušića s čela policije poudarili, da je s to potezo omogočil ponovni razpis za generalnega direktorja policije in takojšnje urejanje zadev v Centru za varovanje in zaščito. "To je pravzaprav srž problema in to je treba nemudoma razrešiti, ker so stvari nedopustne," je dejala poslanka Sukič.
O tem, kakšno je stališče Levice o morebitni vnovični prijavi Jušića na razpis in potencialnem vnovičnem imenovanju, pa je navedla, da se na razpis lahko prijavi vsak, verjetno tudi Jušić. "Potem pa je na uradniškem svetu, da korektno opravi cel postopek imenovanja. Verjamem, da ga tudi bo, kajti po vsem tem fiasku, ki se je zgodil, si ne predstavljam, da ga ne bi," je dodala.
Poslanci Levice so se v torek sestali z ministrom za notranje zadeve Poklukarjem in izrazili pričakovanje, da Jušić odstopi s funkcije, ki jo opravlja. Na vprašanje, ali torej ocenjujejo, da je minister slišal njihova sporočila, pa je Nataša Sukič odgovorila, da glede na današnje poteze razumejo, da jih je upošteval dosedanji generalni direktor policije. "On je tisti, ki je sprejel to odločitev in odstopil. Tako domnevam, da je generalni direktor, ki je sicer poskrbel, da policija načeloma v celoti dela zelo dobro, ugotovil, da je pač on tisti, ki mora sprejeti odgovornost in jo tudi je," ugotavlja Sukič.
Kljub temu pa današnja Jušićeva poteza, kot kaže, še ne pomeni takojšnje podpore Poklukarju ob interpelaciji prihodnji teden. Poslanci Levice so bili ves čas jasni in dosledni v svojih stališčih, "glede nadaljnjih zadev v zvezi z interpelacijo" pa se bodo še pogovorili, je napovedala Sukič.
Svoboda: Odstop je izraz odgovornosti
V Gibanju Svoboda pa odstop generalnega direktorja policije Senada Jušića vidijo kot izraz odgovornosti po tistem, ko je postalo jasno, da bo "gonja proti ministru za notranje zadeve začela vplivati na delo policije". Njegovo potezo tako dojemajo predvsem kot zaščito pomembne institucije, kot je policija, je dejala poslanka Svobode Tereza Novak.
V poslanski skupini največje vladne stranke kljub vsem očitkom na Jušićev račun ocenjujejo, da ta pri samem razpisu za generalnega direktorja policije ni storil ničesar narobe, zato ne vidijo težav, če se še enkrat prijavi na razpis, ki bo torej sledil po njegovem odstopu.
Četudi se pozivi k odhodu Jušića s čela policije vrstijo že vse od sodbe upravnega sodišča, ki je odločilo, da je bil sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta glede tega, ali Jušić izpolnjuje pogoje za imenovanje, nezakonit, v Svobodi vztrajajo pri stališču, da "kar se tiče imenovanja, ni bilo nobene napake, ne s strani vlade, ne s strani ministra, še najmanj Jušića".
Po besedah namestnice vodje poslancev Svobode gre pri Jušićevi odločitvi za odgovorno potezo generalnega direktorja policije v bran in prekinitev gonje proti policiji in sejanju dvoma v njeno delo.
Janša: Ob takih prizorih si mafija zgolj mane roke
Predsednik SDS-a Janez Janša je ocenil, da je generalni direktor policije Jušić je odstopil vsaj leto prepozno. "Slovenija je edina država, kjer se vrh tožilstva in policije v medijih prepira o tem, kdo koga varuje in kako se koga ne varuje," je v videu, objavljenem na omrežju X, dejal Janša in znova spregovoril tudi o mafiji, ki si po njegovih besedah "ob takšnih prizorih zgolj mane roke", Slovenija pa postaja še večji raj za mafijo, in to na račun skupne varnosti in stroškov.
"Še bolj pa je zanimivo, da se s tem zadnje tedne na veliko ukvarjajo vsi, kot da nobenih drugih problemov ne bi bilo, vključno s tistimi šefi iz ozadja, ki postavljajo leve vlade," je dejal.
Med neopaženimi težavami je Janša med drugim omenil deljenje "desetmilijonskih sredstev podjetjem iz orbite vladajoče koalicije, ki imajo enega ali dva zaposlena, in tako imenovanim nevladnim organizacijam, od katerih ni nikakršne koristi". Slovenija je pri črpanju evropskih sredstev zadnja med državami članicami EU-ja, nobena od obljubljenih reform, ki naj bi povečala blaginjo državljanov, pa v skoraj že končanem mandatu vlade ne gre nikamor, je še naštel Janša.
Jušićev odstop utrjuje očitke v interpelaciji
Vodja poslancev NSi-ja Janez Cigler Kralj je ocenil, da je interpelacija, ki so jo v NSi-ju vložili proti notranjemu ministru Boštjanu Poklukarju, imela dovolj pritiska za odstop "nezakonito imenovanega" generalnega direktorja policije Senada Jušića. Kriza vodenja policije pa po njegovem mnenju ostaja, dokler bo na položaju Poklukar.
Jušićev odstop namreč še utrjuje stališča, ki so jih nanizali v interpelaciji Poklukarja. "Interpelacija in vse obtožbe zoper ministra Poklukarja so še bolj aktualne po vseh razkritjih prejšnjega tedna v zvezi z ravnanjem, ukinjanjem in potem ponovnim uvajanjem varovanja celotne ekipe, ki se ukvarja z zadevo Kavaški klan," meni Cigler Kralj.
Odločitev je zdaj na koalicijskih partnericah SD-ju in Levici, je dejal. "V NSi-ju pričakujemo, da bodo po tem, lahko rečemo relativnem pogumu, ki so ga pokazali glede odstopa Jušića, podobno ravnali tudi glede odstopa ministra Poklukarja in da bodo glasovali za njegovo razrešitev," je dodal.
Policija za generalnega direktorja ali direktorico potrebuje človeka z integriteto in strokovnjaka, o njegovi primernosti pa odloča uradniški svet, je poudaril. "Upam, da se bodo po teh fiaskih prijavili ljudje tako z integriteto kot strokovnostjo, ki bodo povrnili ugled policije," je še dejal Cigler Kralj.
Zahvala premierja Goloba
Premier Robert Golob se je Senadu Jušiću po odstopu z mesta generalnega direktorja policije zahvalil za opravljeno delo in izrazil "svoje osebno spoštovanje do njega, da je danes pred svoje lastne ambicije postavil interes policije in s svojim odstopom razbremenil policijo pritiskov, da bo lahko policija v naslednjih mesecih, tudi letih opravljala svojo funkcijo".
"Tudi po njegovi zaslugi je Slovenija varna država in za to smo lahko vsi hvaležni," je dejal.
Minister Boštjan Poklukar se je sicer že v torek tudi sešel s predsednikom vlade in mu predstavil stanje v Centru za varovanje in zaščito. Zjutraj pa je Goloba obvestil o Jušićevem odstopu in mu predal informacijo, da bo za vršilca dolžnosti predlagal dozdajšnjega direktorja uprave kriminalistične policije Damjana Petriča.
Policijska sindikata: Odstop bo pripomogel k ureditvi razmer
V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) menijo, da bo odstop Senada Jušića pripomogel k umiritvi in ureditvi razmer v policiji. V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) pa menijo, da je bil ta korak narejen z mislijo na zaščito ugleda in stabilnost policije.
V PSS-ju so v odzivu na Jušićev odstop poudarili pomen transparentnih in zakonitih postopkov pri imenovanju generalnega direktorja. Legitimnost sprejetih odločitev po njihovem mnenju presega zgolj postopkovno zakonitost in vključuje tudi percepcijo zaposlenih ter javnosti o zaupanju in stabilnosti policije kot institucije.
Jušićev odstop zato spoštujejo, saj verjamejo, "da je ta korak narejen z mislijo na zaščito ugleda in stabilnost policije, kar je v najboljšem interesu vseh zaposlenih in državljank ter državljanov". Ob tem pa Jušiću izrekajo tudi zahvalo za konstruktiven socialni dialog v času njegovega mandata, ki je po njihovih navedbah pomembno prispeval k iskanju skupnih rešitev za izzive, s katerimi se srečujejo zaposleni v policiji.
V SPS-ju so pojasnili, da odstop generalnega direktorja policije sprejemajo tudi kot odziv na opozorilo in poziv, ki so ga decembra posredovali premierju, notranjemu ministru in generalnemu direktorju policije.
Navedli so, da so "zaradi medijskega linča in krča, v katerem se je znašla policija v zadnjih mesecih, od vseh treh zahtevali, da v okviru svojih pristojnosti sprejmejo odločitve in izvedejo ukrepe, s katerimi bi zagotovili zakonito izvajanje policijskih nalog in razporejanja delovnega časa ter preusmerili negativno medijsko izpostavljenost, pritiske in oviranje izvajanja policijskih nalog in diskreditacijo tako institucije policije kot vseh njenih uslužbencev". Prepričani so, da je odstop zagotovo ukrep, ki bo pripomogel k umiritvi in ureditvi razmer v policiji.
Ob informaciji, da naj bi vodenje policije kot v. d. generalnega direktorja policije prevzel dosedanji direktor uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Damjan Petrič, v SPS-ju pravijo, da Petričevo imenovanje za v. d. generalnega direktorja policije sprejemajo kot logičen in nujen ukrep.
Glede na to, da gre za kariernega uslužbenca policije, in glede na trenutne okoliščine pa imajo "visoka pričakovanja, da mu bo uspelo konsolidirati vrste policije, jo ubraniti pred medijsko negativno izpostavljenostjo, zavarovati integriteto institucije in zaposlenih in tako zagotoviti dobre pogoje za delo uslužbencev policije".
V PSS-ju menijo, da je imenovanje Petriča za v. d. "priložnost za nadaljevanje strokovnega dela in krepitev stabilnosti znotraj policije". Kot so zapisali, pa bodo še naprej pozorno spremljali vse postopke, povezane z dokončnim imenovanjem generalnega direktorja policije.
Očitki Poklukarju in odstop Jušića
Generalni direktor policije Jušić je zjutraj ministru za notranje zadeve Poklukarju podal odstopno izjavo, minister pa je odstop sprejel. Generalni direktor policije je bil v zadnjem času deležen več očitkov, med drugim tudi glede nepravilnosti pri njegovem imenovanju. Upravno sodišče je namreč v sodbi odločilo, da je bil sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta glede tega, ali Jušić izpolnjuje pogoje za imenovanje, nezakonit. Prav tako v javnosti že nekaj časa odmevajo očitki o domnevnih nepravilnostih v Centru za varovanje in zaščito. Za v. d. generalnega direktorja bo Poklukar danes predlagal dosedanjega direktorja uprave kriminalistične policije Damjana Petriča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje