"Z nami ravnajo slabo, zelo slabo, tako da se jim obetajo carine," je na novinarski konferenci v Beli hiši glede EU-ja dejal Trump. "Brez tega ni pravičnosti," je dejal novi ameriški predsednik, ki ga moti trgovinsko nesorazmerje med vključenima stranema.
Že dan prej je Trump tarnal zaradi trgovinskega primanjkljaja, češ da EU ne uvaža zadosti ameriških izdelkov, zlasti avtomobilov in kmetijskih proizvodov. To naj bi želel "izravnati" z uvedbo carin ali s spodbudo za nakup več nafte in plina, poročajo tuje tiskovne agencije.
Oster trgovinski spor je med ZDA in EU-jem izbruhnil že med Trumpovim prvim mandatom. Ameriški predsednik je leta 2018 uvedel carine na uvoz jekla in aluminija, EU pa se je odzval s povračilnimi carinami na ameriške proizvode, med drugim burbonski viski in motorna kolesa znamke Harley Davidson.
Kitajska: V trgovinski vojni ni zmagovalcev
Trump je v torek ponovil grožnje s carinami tudi glede Kitajske. "Razmišljamo o desetodstotnih carinah za Kitajsko, ker pošilja fentanil v Mehiko in Kanado," je dejal in pri tem omenil enak razlog kot v preteklosti.
Na vprašanje, kdaj bi lahko te carine uvedli, je dejal, da je "datum, o katerem razmišljajo, 1. februar". Prav ta datum je ta teden že omenil kot možen za uvedbo 25-odstotnih carin za Kanado in Mehiko, ki ju obtožuje, da ne ustavita nezakonitega priseljevanja in tihotapljenja fentanila v ZDA.
Trgovski svetovalec Bele hiše Peter Navarro je za televizijo CNBC dejal, da želi Trump s carinami za Kanado in Mehiko ustaviti vstop nezakonitih prebežnikov in prepovedanih drog v ZDA. Dejal je, da je razlog za predlagane carine v višini od 10 do 25 odstotkov – "ali kakršna koli že bodo" – to, da "vsak dan umre 300 Američanov".
Kitajsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da bo branilo kitajske nacionalne interese, je poročal BBC. "Od nekdaj menimo, da v trgovinski ali tarifni vojni ni zmagovalcev," je na dnevnem sestanku dejala tiskovna predstavnica ministrstva Mao Ning. Dodala je, da je Kitajska "trdno zavezana varovanju nacionalnih interesov".
Tajvan: Negotovost bo "nova normalnost"
Tajvanska komisija za finančni nadzor je sporočila, da bo zaradi trgovinskih sprememb, ki jih napoveduje Trumpova administracija, negotovost na finančnih trgih zaradi vse večjih geopolitičnih tveganj "nova normalnost".
Tajvanski glavni borzni indeks je v letu 2024 poskočil za 28 odstotkov in tako postal najuspešnejši v Aziji, so dodali pri komisiji za finančni nadzor, vendar se gospodarstvo otoške tehnološke sile spopada z negotovostjo zaradi trgovinskega presežka z ZDA, kar bi lahko vodilo do nesoglasij s Trumpom.
"Pozorno bomo spremljali učinke, ki jih bo imela morebitna Trumpova politika na tajvanske trge," je dejal predsednik komisije Peng Džin Lung. "To ne velja samo za Tajvan. Tudi drugi svetovni trgi so zelo pozorni," je še dodal.
Trgovski sosedi sta se odzvali spravljivo
Mehika in Kanada sta se na Trumpov rok (1. februar) odzvali spravljivo. Mehiška predsednica Claudia Sheinbaum je dejala, da bo poudarila mehiško suverenost in neodvisnost ter da se bo na ukrepe ZDA odzvala "korak za korakom".
Dodala je, da se o sporazumu o prosti trgovini med ZDA, Mehiko in Kanado ne bo mogoče vnovič pogajati do leta 2026, s čimer se je odzvala na Trumpove namige o prenovi sporazuma, ki je podlaga za več kot 1,8 bilijona dolarjev letne trgovine med tremi državami.
Medtem so ameriški kmetje, ki pridelujejo koruzo, zaskrbljeni, da bodo ameriške carine in povračilne dajatve onemogočale trgovino z Mehiko, ki je njihov glavni kupec koruze, in s Kanado, kamor izvažajo največ etanola, pridobljenega iz koruze.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje