Do leta 1955, ko je knjiga pravljic izšla prvič, je v slovenski mladinski književnosti prevladovala kmečka pripoved, medtem ko mestni otroci skoraj niso imeli del, s katerimi bi se poistovetili. Dežniku so sledile knjige Tisočkrat lepa, Muca copatarica, Majhno kot mezinec, Za lahko noč, Na oni strani srebrne črte, Siva miš, ti loviš!, Ptičke so odletele, Stara hiša št. 3, Modri zajec, Reci sonce, reci luna ter Fantek in punčka, ki predstavljajo njen prozni opus, medtem ko pesniškega sestavljata zbirki Rišem dan in Ko živim.
Ena najbolj priljubljenih slovenskih pisateljic, ki je umrla 18. novembra 2001 v Ljubljani, kjer je tudi preživela večji del svojega življenja, je stik z otroki našla v geslu: "Ne pišem za otroke, pišem otrokom in tako se z njimi pogovarjam," ki je bilo njeno vodilo pri pisanju. Z njim je znala nagovoriti tudi otroke iz drugih držav, saj so bile njene knjige večkrat prevedene, postavili pa so jih tudi na lutkovne odre.
600 pr. n. št. je Jimu Teno, po japonski pripovedi potomec boginje sonca Amaterasu, zasedel prestol. Ta dan imajo Japonci za začetek svojega cesarstva.
731 je umrl papež Gregor II.
1650 je umrl francoski matematik in filozof Rene Descartes. Velja za očeta novoveške filozofije, pomemben pa je tudi kot glasbeni teoretik.
1808 so poskusno uporabili antracit (najbolj kvaliteten črni premog) kot gorivno sredstvo.
1809 je Robert Fulton patentiral parnik.
Leta 1814 je bila razglašena neodvisnost Norveške. S tem je dokončno razpadla Kalmarska zveza.
Leta 1826 je bil ustanovljen univerzitetni kolidž v Londonu pod imenom Univerza v Londonu.
1847 se je rodil izumitelj Thomas Alva Edison, eden najpomembnejših izumiteljev vseh časov, saj je patentiral več kot 1.000 izumov. Edisonov oče je bil kanadski gostilničar, mati pa učiteljica. Mali Thomas je hodil v šolo samo tri mesece, ker pa je slabo slišal, pouku ni mogel dobro slediti in ga je doma poučevala mati. Že kot otrok je kazal veliko željo po znanju in si je doma zgradil kemijski laboratorij. Zelo zgodaj se je pri njem izoblikovala tudi poslovna spretnost.
Ko mati ni mogla več prenašati smradu njegovega laboratorija, se je pri dvanajstih letih zaposlil. Denar za kemijske in električne poskuse je služil s prodajanjem časopisov na vlaku. Čas med postanki vlaka v Detroitu je preživljal v knjižnici, v praznem tovornem vagonu pa si je uredil tiskarno in kemijski laboratorij. Zaradi požara v laboratoriju mu niso več dovolili delati na vlaku.
Edison je močno prispeval k prihodu električne dobe. Zagovarjal je enosmerni električni tok, Nikola Tesla, ameriški izumitelj srbskega rodu in njegov tekmec, pa je zagovarjal izmenični električni tok, zato sta ves čas skušala prepričati ljudi, da je tok, ki ga zagovarjata, boljši. Leta 1885 je George Westinghouse, lastnik Westinghouse Electric Company (električne družbe) iz Pittsburgha, kupil patentne pravice za Teslove diname in motorje na izmenični tok, in po hudi bitki z Edisonom je izmenični tok zmagal.
Leta 1868 je v Parizu umrl francoski fizik in astronom Jean-Bernard-Léon Foucault. Rodil se je 18. septembra 1819 v Parizu, bil je samouk, ki je izboljšal dagerotipijo – fotografiranje na posrebreno kovinsko ploščo. Našel je postopek merjenja hitrosti svetlobe v različnih snoveh. Leta 1850 je kot drugi znanstvenik izmeril hitrost svetlobe v laboratoriju s pomočjo vrtečega se zrcala po postopku, ki ga je razvil Wheatstone v 30. letih 19. stoletja. Prvi je izmeril tudi hitrost svetlobe v vodi. Odkril je, da je hitrost svetlobe v zraku večja od hitrosti svetlobe v vodi in da se hitrost svetlobe spreminja obratno od lomnega količnika snovi. S pomočjo nihala je dokazal vrtenje Zemlje okoli svoje osi.
1890 se je rodil Stanko Bloudek, letalski konstruktor, športnik in načrtovalec športnih objektov. Bil je pionir številnih športov na Slovenskem, s katerimi se je tudi aktivno ukvarjal. Tako je bil eden prvih nogometašev v Sloveniji, državni prvak v metanju diska in večkratni prvak Jugoslavije v umetnostnem drsanju. Od leta 1932 je naredil načrte za okrog 100 smučarskih skakalnic.
1902 se je rodil danski arhitekt Arne Jacobsen.
1905 se je rodil slovenski dramatik in pripovednik Bratko Kreft. Znana so njegova dela Velika puntarija, Človek mrtvaških lobanj, Celjski grofje in V ječi življenja. Priredil je Levstikovega Tugomerja. Objavil je več razprav iz ruske literature in slovenske gledališke zgodovine.
1909 se je rodil ameriški režiser Joseph Leo Mankiewicz.
Leta 1920 se je rodil egiptovski kralj Faruk I.
Leta 1929 je Mussolinijeva vlada z Vatikanom sklenila tako imenovano lateransko pogodbo. Z njo je Italija potrdila papeško državo v miniaturnih mejah 44 hektarjev in popolno papeško suverenost.
1938 se je rodila portugalska igralka in pevka Simone de Oliveira.
Leta 1945 se je končala konferenca na Jalti, na kateri so se voditelji Stalin, Churchill in Roosevelt dogovorili o ureditvi sveta po vojni.
1948 je umrl ruski filmski režiser Sergej Mihajlovič Eisenstein.
1962 se je rodila ameriška glasbenica Sheryl Crow.
1963 je skupina The Beatles posnela prvih deset pesmi za prvi album, vključno s pesmijo Please, Please Me.
1963 je umrla ameriška pisateljica Sylvia Plath.
1969 se je rodila ameriška igralka Jennifer Anastassakis, bolj znana kot Jennifer Aniston. Njen prvi film je bil Leprechaun, sledili pa so She's the One, Picture Perfect, The Object of My Affection, Office Space, The Iron Giant, Rock Star, The Good Girl, Bruce Almighty, Along Came Polly, Derailed, Rumor Has It in The Break Up.
1976 se je rodila alpska smučarka Alenka Dovžan. Z Juretom Koširjem imata nekaj skupnega: oba sta doma iz Mojstrane in oba sta na olimpijskih igrah v Lillehammerju osvojila bronasto medaljo, Dovžanova v kombinaciji. 1976 je umrl slovenski filozof, kritik in publicist Boris Ziherl. Bil je med organizatorji samostojnega študija sociologije v Sloveniji in član Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
1977 se je rodil ameriški pevec, član skupine Linkin Park Mike Shinoda.
1978 je umrl švedski pisatelj in Nobelov nagrajenec Harry Martinson.
1981 se je rodila ameriška pevka, članica skupine Destiny’s Child Kelly Rowland.
Leta 1990 so Nelsona Mandelo po 27 letih izpustili iz zapora Victor Verster v bližini Cape Towna.
2000 je umrl francoski režiser Roger Vadim.
2008 je Amy Winehouse na jubilejni, 50. podelitvi nagrad grammy, prejela največ, pet zlatih gramofončkov, in sicer za posnetek (Rehab), pesem (Rehab), novinko, pop vokalni album (Back to Black) in pop žensko vokalno izvedbo (Rehab) leta. Izmuznila se ji je le češnjica na torti - nagrada za album leta; to je dobil džezist Herbie Hancock.
2012 je umrla ameriška pevka Whitney Houston. 48-letna sould diva je večer pred podelitvijo grammyjev tragično in za vedno končala svoj boj z odvisnostjo od mamil in alkohola. Houstonovo so našli utopljeno v kadi njene hotelske sobe, za pevko pa je bila najverjetneje usodna srčna bolezen v kombinaciji z dolgoletno uporabo kokaina. V zgodovino glasbe bo za svoje dosežke zapisana z zlatimi črkami. Njen album Whitney je prvi album, ki ga je posnela ženska izvajalka in je že prvi teden debitiral na prvem mestu lestvice Billboard. V svoji karieri je sicer prodala več kot 170 milijonov albumov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje