Degasove baletke so sinonim ženske elegance in miline. Foto:
Degasove baletke so sinonim ženske elegance in miline. Foto:
Aung San Su Či Foto: EPA
Kip svobode
Za milijone priseljencev je (bila) ena najprepoznavnejših ikon Združenih držav Amerike in univerzalni simbol svobode prva podoba obljubljene dežele. Foto: EPA
Kathleen Turner
Ne gre, da bi seštevali, koliko svečk bo dama letos upihnila ... Foto: EPA
Shaquille O'Neal in Kobe Bryant
Shaquille O'Neal in Kobe Bryant sta si padla v objem po zadnji tekmi finala. Velikan Lakersov je težko skrival solze. Foto: EPA
Garfield
Garfield Foto: Kolosej

se je rodil francoski kipar in slikar Edgar Degas.

Študiral je na šoli lepih umetnosti v Parizu, več let pa je preživel tudi v Italiji, kjer je predvsem prerisoval renesančne risbe in freske. Po vrnitvi v Pariz je kmalu postal član Manetovega kroga inovativnih slikarjev, ki so se zbirali v kavarni Guebois. V 70. letih je redno razstavljal tako v Parizu kot Londonu, znan pa je predvsem po portretiranju baletk.

Za njegova dela so značilni nenavadni zorni koti slikanja in asimetrični sestav. Konec tega desetletja je začel tudi eksperimentirati s pasteli in z grafikami. Degas je občasno potoval v Veliko Britanijo, zaradi česar je vplival na mnoge britanske umetnike. Med njimi je bil tudi Walter Richard Sickert, s katerim sta bila dobra prijatelja. V 80. letih je začel izgubljati vid, zato je delal predvsem s pasteli in se posvečal študijam baletnih plesalcev in motivu kopajoče se ženske. Umrl je leta 1917.


Leta 68 je rimski cesar Neron naredil samomor, potem ko so ga 9. 6. 68 gardisti strmoglavili z oblasti. S tem je izumrla julijsko-klavdijska dinastija.

Leta 1306 so bili škotski uporniki poraženi v bitki pri Methvenu.

Leta 1623 se je rodil francoski matematik, fizik in filozof Blaise Pascal.

Leta 1708 se je rodil skladatelj Johann Gottlieb Janitsch.

Leta 1764 se je rodil urugvajski narodni junak Jose Gervasio Artigas.

Leta 1792 se je v Stuttgartu rodil nemški pesnik Gustav Schwab. Študiral je filozofijo in teologijo. Priredil je več zbirk stare nemške poezije in proze. Umrl je 4. novembra 1850.

Leta 1862 je ameriški kongres ukinil suženjstvo na vseh ameriških ozemljih.

Leta 1865 so bili osvobojeni tudi sužnji iz teksaškega Galvestona.

Leta 1885 je v New York prispel Kip svobode, darilo Francije ZDA. Slavnostno so ga odprli dobro leto pozneje. Kip svobode je bil francosko darilo Američanom ob 100. obletnici deklaracije neodvisnosti, hkrati pa skupni projekt Amerike in Francije. Za sestavljanje kipa so potrebovali štiri mesece in 28. oktobra 1886 se je z desetletno zamudo le zgodilo veličastno uradno odprtje veličastnega Kipa svobode pred tisoči gledalcev.

Leta 1885 se je rodil srbski skladatelj in dirigent Stevan Hristić, avtor znamenitega baleta Ohridska legenda. Stevan Hristić je ustvarjal v nacionalnem in impresionističnem slogu.

Leta 1896 se je rodila Bessie Wallis Warfield Simpson, znana po tem, da se je angleški kralj Edvard VIII., ker se je zaljubil vanjo, odpovedal prestolu in se z njo tudi poročil.

Leta 1906 se je rodil rusko-britanski kemik Ernst Boris Chain. Za svoje delo je leta 1945 prejel Nobelovo nagrado za medicino za kemični del iznajdbe pri pridobivanju penicilina. Umrl je leta 1979.

Leta 1912 so v ZDA uvedli osemurni delovnik.

Leta 1930 se je rodila ameriška igralka Gena Rowlands. Igrala je v številnih filmih, ki jih je režiral tudi njen mož John Cassavetes. Med bolj znanimi njenimi filmi so: Srčne igre, Mogočni par, Zbiralec življenj in Barva ljubezni. Njeno kariero sestavljajo tudi odlični nastopi na televiziji in v gledališču.

Leta 1936 je v dvoboju za naslov svetovnega boksarskega prvaka v težki katergoriji Nemec Max Schmeling v New Yorku presenetljivo premagal Joeja Louisa.

Leta 1938 je Italija drugič zapored postala svetovni prvak v nogometu. Na stadionu Colombes v Parizu je v finalu s 4:2 premagala Madžarsko. Dvakrat sta zadela Gino Colaussi in Silvio Piola.

Leta 1944 je Rdeča armada prebila Mannerheimovo linijo.

Leta 1945 se je v Rangunu rodila burmanska aktivistka in voditeljica narodne lige za demokracijo Aung San Su Či - budistka, ki je leta 1990 osvojila nagrado saharov, leto pozneje pa Nobelovo nagrado za mir.

Leta 1949 je umrl eden pomembnejših pesnikov in pisateljev hrvaške moderne, Vladimir Nazor.

Leta 1949 se je v Springfieldu rodila ameriška igralka Mary Kathleen Turner. Leta 1985 je prejela nagrado zlati globus za najboljšo glavno žensko vlogo, leta pozneje pa je isto nagrado dobila še za film Čast Prizzijevih. Skupaj z Michaelom Douglasom je zaigrala v trilogiji filmov o pustolovcu in pisateljici ljubezenskih romanov: Dragulj iz Nila, Lov na zeleni diamant in Vojna zakoncev Rose. Poleg tega je zaigrala v številnih drugih filmih, med drugim tudi v Peggy Sue se je poročila, Deviški samomori, Preprodajalci in Diplomiranec.

Leta 1953 so v Združenih državah Amerike usmrtili zakonca Ethel Greenglas Rosenberg in Juliusa Rosenberga. Obtožena sta bila, da sta vohunila za Sovjetsko zvezo in ji izdala ameriške načrte za izdelavo atomske bombe.

Leta 1957 se je rodila švedska političarka Anna Lindh, ki so jo leta 2003 umorili.

Leta 1961 je Kuvajt, nekoč britanska kolonija, postal neodvisna država in Irak je takoj zahteval njegovo priključitev, pozneje jo je umaknil, ponovil pa leta 1990, ko je iraški vodja Sadam Husein po sporu zaradi naftnih cen poslal v Kuvajt vojsko.

Leta 1962 se je rodila ameriška plesalka, koreografinja in pevka Paula Julie Abdul.

Leta 1965 so v Alžiriji odstavili predsednika Bena Belo. Predsednik novoustanovljenega revolucionarnega sveta je postal dotedanji podpredsednik Huari Bumedien. Ben Bela je ostal v hišnem zaporu do leta 1979.

Leta 1967 se je rodil smučarski tekač Björn Dählie. Norvežan je najuspešnejši športnik v zgodovini zimskih olimpijskih iger. Zbral je osem zlatih in štiri srebrne medalje. Prevladoval je v devetdesetih letih, ko je bil tekaški kralj iger v Albertvillu, Lillehammerju in Naganu.

Leta 1970 je bil podpisan sporazum o patentnem sodelovanju.

Leta 1977 je papež Janez Pavel II. razglasil Johna Neumanna kot prvega Američana za svetnika.

Leta 1978 je izšel prvi strip, v katerem se je pojavil maček Garfield.

Leta 1978 se je rodil nemški košarkar Dirk Nowitzki. Kariero je začel v rodnem Würzburgu, potem pa se je brez vidnejših evropskih izkušenj podal na nabor Lige NBA. Kot devetega so ga izbrali Milwaukee Bucksi, vendar so že predtem zamenjali pravice z Dallas Mavericksi. Nowitzki se v prvi sezoni v Dallasu ni najbolje znašel, potem pa je zablestel v polnem sijaju. Leta 2002 je bil najkoristnejši igralec (MVP) svetovnega prvenstva v ZDA, Nemci pa so presenetljivo osvojili bron.

Leta 1981 je umrla nemško-britanska režiserka Charlotte Reiniger.

Leta 1993 je umrl angleški pisatelj romanov s pesimistično osnovo in opisovanjem temnih strani človeške eksistence William Gerald Golding. Rodil se je 19. septembra leta 1911 v Saint Bolumb Minorju. Leta 1980 je prejel Bookerjevo, tri leta kasneje pa Nobelovo nagrado. Njegovi najbolj znani deli sta Gospodar muh in Zvonik.

Leta 2000 so košarkarji Los Angeles Lakersov na 6. tekmi finala Lige NBA premagali Indiano Pacerse s 116:111 in po 12 letih znova postali prvaki.

Leta 2002 je kot afganistanski predsednik prisegel Hamid Karzaj.

Leta 2003 je umrla angleška igralka Laura Sadler, rojena leta 1980.

Leta 2005 so košarkarji Zadra v zadnji peti tekmi hrvaškega prvenstva ugnali Cibono s 87:82 in osvojili prvi naslov prvaka.

Leta 2005 je Michael Schumacher v Indianapolisu dosegel 84. zmago v kariero in edino v sezoni 2005, potem ko so Michelinova moštva bojkotirala nastop.

Leta 2007 je umrl trener ameriškega nogometa Terry Hoeppner, rojen leta 1947.