Sodeč po legendi je bil Fejdipid poslan z maratonskega bojišča v Atene z oznanilom, da so Grki porazili Perzijce v bitki pri Maratonu. Po izročilu je pretekel celotno razdaljo brez prestanka in ob prihodu planil v atensko skupščino ter vzkliknil "Nenikekamen!" ali "Zmagali smo!". Nato se je zgrudil in zaradi izčrpanosti umrl.
Pripoved o rojstvu maratona se je najprej pojavila v delu starogrškega filozofa Plutarha z naslovom O slavi Aten v prvem stoletju našega štetja, v katerem je citiral iz izgubljenega dela Heraklita Pontskega. A ime tekača v Plutarhovem zapisu variira, tako da se pojavlja Terzip iz Erhija oz. Evklej. Maraton je postal olimpijska disciplina leta 1896.
Ostali dogodki na današnji dan
Leta 31 pr. n. št. so v pomorski bitki v Jonskem morju pri Akaciju Rimljani z Oktavijanom na čelu premagali združeno floto rimskega vojskovodje Marka Antonija in njegove soproge, egipčanske kraljice Kleopatre VII.
Leta 1192 se je končala tretja križarska vojna.
Leta 1598 je ruska državna skupščina izvolila Borisa Godunova za novega carja Rusije. Godunov je bil rojen okoli leta 1551. Nadaljeval je politiko centraliziranja države, skušal je omejiti privilegije duhovščine. Od leta 1590 do 1595 pa se je vojskoval s Švedi. Leta 1589 je ustanovil rusko patriarhijo. Leta 1604 se je zaradi sovraštva bojarjev in ljudskega nezadovoljstva začelo obdobje dinastične in politične krize. Lik Borisa Godunova sta kot motiv uporabila Puškin v svoji drami, Musorgski pa v operi.
Leta 1666 je v Londonu izbruhnil požar, ki je povzročil ogromno gmotno škodo, umrlo je veliko ljudi.
Leta 1764 je umrl angleški astronom in duhovnik Nathaniel Bliss.
Leta 1832 je umrl nemški astronom baron Franz Xaver von Zach.
Leta 1850 se je rodil nemški fizik Woldemar Voigt.
Leta 1851 je umrl slovenski duhovnik in vinogradnik Matija Vertovec.
Leta 1853 se je rodil nemški kemik Wilhelm Ostwald, ki je za svoje znanstveno delo leta 1909 prejel Nobelovo nagrado.
Leta 1865 je v Dublinu umrl matematik in astronom sir William Rowan Hamilton. Ustvaril je pomembno matematično delo o optiki in razvil teorijo hiperkompleksnih števil, veliko pa je prispeval k uvajanju metode operatorjev mehaniki. Rodil se je 4. avgusta 1805 v Dublinu.
Leta 1870 so Prusi pri Sedanu ujeli Napoleona III., s polnim imenom Charles-Luis Napoleon Bonaperte. Napoleon III. je bil tretji sin Luisa Bonaparta, Napoleonovega brata in kralja Holandije. Med revolucijo leta 1848 se je, potem ko so ga zaradi poskusov prevrata izgnali iz Francije, vrnil v državo in je bil po sprejetju nove ustave izvoljen za predsednika, štiri leta kasnje pa se je dal po državnem udaru okronati za cesarja. V bitki pri Sadanu je bila vojska Napoleona III. dokončno premagana, Prusi so ga ujeli in odstavili. Preostanek življenja je preživel v izgnanstvu v Angliji. V Franciji pa se je začelo obdobje takoimenovane tretje republike.
Leta 1872 je bil na 5. kongresu prve internacionale v Haagu sprejet sklep o preselitvi Generalnega sveta v ZDA. Odločitev so sprejeli po propadu Pariške komune leta 1871, delo v Londonu je bilo nemogoče, zavoljo silovite reakcije evropskih držav. Štiri leta kasneje so kongresu v Filadelfiji Generalni svet razpustili in Internacionala je prenehala z delovanjem.
Leta 1878 se je rodil francoski matematik Maurice René Fréchet.
Leta 1908 se je rodil ruski raketni inženir Valentin Petrovič Gluško.
Leta 1939 so v Švici izvolili Henrija Guisana za vrhovnega poveljnika švicarskih oboroženih sil.
Leta 1940 so se Francoska pacifiška ozemlja pridružila Svobodni Franciji.
Leta 1942 se je moral feldmaršal Erwin Rommel, poveljnik nemško-italijanske oklopne armade, umakniti iz Alam El Halfe v Severni Afriki. To se je zgodilo po posvetu s svojimi štabnimi oficirji, ko je v poletnih mesecih že povsem izčrpal svoje zmogljivosti. Primanjkovalo mu je goriva in zavezniške pomorske sile so mu potapljale številne oskrbovalne kovoje iz Evrope. Feldmaršal Erwin Rommel je bil med drugim osumljen sodelovanja v antentatu na Hitlera, julija leta 1944 se naredil samomor.
Leta 1944 je ameriški finančni minister Henry Morgenthau objavil načrt o povojni ureditvi Nemčije.
Leta 1945 so predstavniki japonskega Vrhovnega poveljstva na vojaški ladji Missouri podpisali popolno kapitulacijo Japonske. S podpisom te kapitulacije je bila druga svetovna vojna končana na vseh bojiščih. Po številnih porazih, zlasti pa potem, ko so Američani odvrgli jedrski bombi na Hirošimo in Nagasaki in vstopu Sovjetske zveze v vojno proti Japonski ter posredovanju cesarja Hirohita, se je Japonska vdala 14. avgusta. General Douglas MacArtur, vrhovni poveljnik zavezniških sil vdajo Japoncev sprejel 2. septembra, Japonska je s predajo izgubila vsa ozemlja, ki jih je v pol stoletja pridobila z oboroženimi spopadi.
Leta 1945 je po odstopu Bao Daia bila razglašena Demokratična republika Vietnam s predsednikom Ho Ši Minhom. Pred tem je bil bil razdeljen na tri dele: Tonkin na severu, Anam v osrednjem delu in Kočinčino na jugu.
Leta 1948 se je rodila ameriška učiteljica in astronavtka Sharon Christa McAuliffe.
Leta 1992 je umrla ameriška genetičarka Barbara McClintock, ki je za svoje delo leta 1983 prejela Nobelovo nagrado.
Leta 1996 je filipinska vlada podpisala mirovni sporazum z muslimanskimi uporniki na otoku Mindanao. Državljanska vojna na južnem otoku Mindanao je trajala 24 let in terjala več kot 125.000 žrtev.
Leta 2001 je umrl južnoafriški kirurg Christiaan Neethling Barnard, ki je kot prvi na svetu presadil človeško srce.
Leta 1973 je umrl angleški pisatelj John Ronald Reuel Tolkien, avtor znamenitega Gospodarja prstanov.
Leta 1652 je v Neaplju umrl španski slikar in grafik José de Ribera lo Spagnoletto. Njegovi motivi so bili svetniki in puščavniki ter realistični žanrski prizori, kot je Deček s pohabljeno nogo. Krščen je bil 17. februarja 1591 v Valenciji.
Leta 1819 se je rodil slovenski jezikoslovec Matej Cigale.
Leta 1834 je umrl škotski arhitekt in gradbenik Thomas Telford.
Leta 1840 se je rodil italijanski pisatelj Giovanni Verga.
Leta 1894 se je rodil avstrijski pisatelj in novinar judovskega rodu Joseph Roth.
Leta 1910 je umrl francoski slikar Henri Julien Felix Rousseau.
Leta 1964 se je rodil kanadski filmski igralec Keanu Reeves. Kljub številnim drugim vlogam in pogostim kritikam, da kot igralec nima dovolj širokega razpona, se je v filmsko zgodovino vpisal s trilogijo Matrica (predvsem prvim delom) bratov Wachowski.
Leta 1972 je umrl slovenski pesnik Cene Vipotnik.
Leta 1937 je zaradi težav s srcem v 74. letu starosti med sprehodom umrl baron Pierre de Coubertin, oče modernih olimpijskih iger. Po njegovi zamisli so ustanovili Mednarodni olimpijski komite, ki mu je načeloval od leta 1900 do 1925.
Leta 1952 se je rodil Jimmy Connors. Na Odprtem prvenstvu ZDA v tenisu je Connors slavil trikrat, osvojil pa je tudi dva Wimbledona, in sicer v letih 1974 in 1982.
Leta 1960 sta sovjetski atletinji Tamara in Irina Press v Rimu postali prvi sestri, ki sta osvojili olimpijsko medaljo. Starejša Tamara je bila zlata v suvanju krogle in srebrna v metu diska, Irina pa je slavila v teku na 80 m z ovirami.
Leta 1971 se je rodila ena najboljših slovenskih biatlonk Andreja Koblar (z dekliškim priimkom Grašič). Koblarjeva je trikratna zmagovalka tekem za svetovni pokal, na olimpijskih igrah leta 1998 pa je osvojila 5. mesto na 15 km, kar je bila najboljša slovenska uvrstitev v Naganu. Poročena je z nekdanjim alpskim smučarjem Jernejem Koblarjem. V sezoni 2006/07 je sklenila kariero.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje