Prodaja psov in mačk v Evropski uniji je donosna gospodarska dejavnost, visoke cene in veliko povpraševanje po mladičih pa so močna finančna motivacija tudi za nezakonite preprodajalce živalmi. Da bi ozavestili javnost o pasteh nezakonite trgovine s psi in mačkami, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v okviru kampanje "Moja žival, moja odgovornost" krepita ozaveščanje o odgovornem nakupu živali. Spletno mesto odgovorenlastnik.si ponuja nasvete za odgovorno izbiro hišnih ljubljenčkov, prepoznavanje sumljivih oglasov in smernice za ustrezno skrb za živali.
V prazničnem času, ki je tudi čas obdarovanj, je ključno opozoriti, da žival ne sme biti darilo. Odločitev za ljubljenčka mora biti premišljena, saj gre za dolgoročno zavezo in odgovornost. Nepremišljeni nakupi pogosto vodijo v zapuščanje živali ali njihovo predajo zavetiščem, kar še dodatno obremenjuje zmogljivosti zavetišč.
Odgovorno lastništvo
Odgovorno lastništvo zahteva čas, energijo in doslednost. Hišni ljubljenčki so čuteča bitja, ki potrebujejo pozornost in oskrbo, kar vključuje redne veterinarske preglede, cepljenja, primerno prehrano in življenjske pogoje. Skrb za žival gradi čustveno vez, ključno za njeno zdravje in vedenje.
Na spletnem mestu so zbrane smernice za izbiro preverjenih vzrediteljev, nasveti za varen nakup ali posvojitev ter priporočila za dolgoročno skrb. Kampanja "Moja žival, moja odgovornost" poudarja pomen premišljenih odločitev, ki zmanjšujejo tveganja in spodbujajo odgovorno lastništvo.
Problem nezakonite trgovine
Porast nezakonite trgovine z živalmi je predvsem posledica naraščajočega povpraševanja po hišnih ljubljenčkih, zlasti po modnih pasmah, ter visokih cenah, ki jih te dosegajo na trgu. Številni, ki iščejo žival prek spletnih oglasov, se morda sploh ne zavedajo, da z nepremišljenim nakupom prek spleta nehote podpirajo neetične vzrejne prakse.
Živali, zlasti psi, se pogosto vzrejajo v nezakonitih obratih, t.i. pasjih tovarnah, kjer bivajo v neprimernih razmerah. Psice so izčrpane zaradi prepogostih kotitev, mladiči se prodajajo premladi, živali pa ne prejmejo potrebnega cepljenja in veterinarske oskrbe. Zaradi travmatičnih izkušenj imajo lahko tudi vedenjske posledice.
Prepoznavanje sumljivih znakov
Pri nakupu živali bodite pozorni na naslednje znake:
- cena:sumljivo nizke cene t.i. pasemskih živali brez rodovnika so lahko znak nezakonite vzreje. Preverjeni vzreditelji, ki vlagajo v oskrbo, imajo višje stroške,
- dokumentacija: mladič mora imeti urejene dokumente, kot so mikročip, potni list in rodovnik. Če jih prodajalec ne zagotovi, je to znak za alarm;
- ogled legla: preverjeni vzreditelji potencialnemu novemu lastniku omogočijo ogled legla in mladičeve mame, kar potrjuje ustrezne pogoje vzreje. Če ogled ni mogoč, gre lahko za nezakonito preprodajo;
- kraj prevzema: sumljivi preprodajalci pogosto predlagajo prevzem živali na obcestnem postajališču ali drugem javnem kraju.
Nevarnosti spletnih oglasov
Številni nezakoniti trgovci uporabljajo spletne oglase in družbena omrežja, kjer zavajajo z lažnimi slikami in opisi. Kupci pogosto ne preverijo dovolj podrobnosti in se hitro odločijo na podlagi privlačne fotografije. Pomembno je preveriti izvor slik in zahtevati dokumentacijo.
Posvojitev kot etična izbira
Posvojitev živali iz zavetišča zmanjšuje povpraševanje po mladičih iz pasjih tovarn. Zavetišča nudijo zavetje zapuščenim ali zanemarjenim živalim, posvojitev pa jim omogoča novo priložnost za boljše življenje. Živali iz zavetišč so veterinarsko pregledane, zavetišča pa svetujejo pri izbiri ljubljenčka, ki ustreza življenjskemu slogu novega lastnika.
Posvojitev zmanjšuje dobičkonosnost nezakonite trgovine, obenem pa prinaša zadovoljstvo, saj posvojitelj pripomore k izboljšanju življenja živali. Skupaj lahko prispevamo k zmanjšanju neetičnih praks in zagotovimo svetlejšo prihodnost za naše čuteče sopotnike.