Težave ne rešujte sami, pač pa se za nasvet obrnite k strokovnjakom fizioterapije z večletnimi izkušnjami!

Ledvena lordoza je naravna ukrivljenost spodnjega dela hrbtenice, ki igra ključno vlogo pri ohranjanju pravilne drže in normalne gibljivosti.

Težava nastane, ko se v tem predelu pojavijo bolečine, kar močno poslabša kakovost našega vsakdana. Pomembno je predvsem hitro ukrepanje, saj se v nasprotnem primeru lahko razvije spondiloliza, ki vodi do dodatnih težav z gibanjem.

Ali ste vedeli, da kar 80 % ljudi trpi za težavami s hrbtenico v ledvenem predelu?

Za nasvet smo se tokrat obrnili na strokovnjake priznane klinike Medicofit, kjer vam s preizkušenimi tehnikami in sodobnimi pristopi fizioterapije pomagajo na poti do zdrave in funkcionalne hrbtenice!

Foto: Oglasno sporočilo/Medicofit
Foto: Oglasno sporočilo/Medicofit

Naravne krivine hrbtenice

Hrbtenica je eden najpomembnejših delov našega telesa, saj nam zagotavlja podporo, stabilnost in gibljivost. Zgrajena je iz vretenc, medvretenčnih ploščic, vezi in mišic, ki skupaj ustvarjajo kompleksno strukturo, zasnovano za premagovanje vsakodnevnih izzivov.

Hrbtenico oblikujejo krivine, ki so ključne za pravilno držo in blaženje obremenitev, ki nastajajo med gibanjem.

Ste vedeli, da ima hrbtenica tri krivine, ki jih razdelimo glede na njihov položaj in obliko?

  • Cervikalna krivina (vratna krivina) se nahaja v zgornjem delu hrbtenice in omogoča gibljivost glave ter podpira pravilno poravnavo vratu.
  • Torakalna krivina (prsna krivina) je usmerjena ''nazaj'' in ustvarja rahlo konkavno obliko. Pomaga pri stabilizaciji prsnega dela hrbtenice, podpira rebra ter organe prsnega koša.
  • Ledvena krivina (spodnji del hrbtenice) je usmerjena ''naprej'' in igra pomembno vlogo pri vzdrževanju težišča telesa, stabilnosti ter blaženju obremenitev na spodnji del hrbta.

Na pravilno ukrivljenost hrbtenice vpliva več dejavnikov vključno z mišično močjo, telesno držo in življenjskim slogom, ki ga živimo!

Kdaj ledvena lordoza postane težavna?

Ledvena lordoza je ključna za vzdrževanje normalne telesne drže, optimalne gibljivosti in enakomerne porazdelitve obremenitev.

Ali ste vedeli, da je kot lordoze povezan s položajem spodnjih sklepnih odrastkov in orientacijo medenice ter prsne hrbtenice?

Foto: Oglasno sporočilo/Medicofit
Foto: Oglasno sporočilo/Medicofit

Čeprav je ledvena lordoza naraven pojav, lahko pretirana ukrivljenost v tem delu ustvari občutek bolečine. Povečan pritisk na hrbtenične sklepe in medvretenčne ploščice namreč vodi do napetosti v mišicah in vezeh.

Za dobro funkcionalnost hrbtenice je zato ključna krepitev mišic multifidus in transversus abdominis, ki podpirata centralno stabilizacijo!

Čeprav se težave v spodnjem delu hrbta lahko pojavijo pri vsakemu izmed nas, je povečano tveganje predvsem pri:

  • ljudeh s sedečim načinom življenja,
  • športnikih, katerih discipline zahtevajo veliko obremenitev spodnjega dela hrbta (npr. dvigovanje uteži, gimnastika ali ples),
  • nosečnicah ter
  • posameznikih s slabo držo.

Ste vedeli, da sta pravilna drža, krepitev stabilizacijskih mišic in ustrezna telesna aktivnost ključni za ohranjanje zdrave hrbtenice brez bolečin?

Simptomi povečane ledvene lordoze

Da je za vaše bolečine v spodnjem delu hrbta kriva lordoza, vas bodo opozarjali naslednji simptomi in znaki o katerih poročajo tudi pacienti klinike Medicofit.

Najočitnejši simptom je bolečina v ledvenem predelu, ki se poveča po daljših obdobjih sedenja ali stoje, prav tako pa se lahko pojavi pri izvajanju fizičnih aktivnosti. Bolečina je običajno ostra in se običajno razširi tudi na druge dele telesa, kar dodatno otežuje gibanje.

Pri pacientih z ledveno lordozo je pogosto opaziti tudi omejeno gibljivost pri rotacijskih gibih in nagibanju naprej. To se kaže pri različnih dejavnostih, kot so sklanjanje pri pobiranju predmetov, obračanje telesa med hojo ali celo vstajanje iz sedečega položaja.

Zaradi omenjenih simptomov se pri pacientih pogosto spremeni tudi njihova telesna drža, saj se ob povečani ledveni lordozi težišče telesa premakne, kar zahteva nekatere prilagoditve.

Dodatni stres na hrbtenici lahko bolečine poslabša in vodi do razvoja novih težav, kot je hernija diska ali drugih degenerativnih motenj!

V kolikor trpite za bolečinami v hrbtu si čim prej poiščite strokovno pomoč, saj je zgodnje odkrivanje težav in nepravilnosti v večini primerov hitro rešljivih!

Foto: Oglasno sporočilo/Medicofit
Foto: Oglasno sporočilo/Medicofit

Kakšne so možnosti zdravljenja?

Morda vas bo presenetilo, da novejše raziskave kažejo, da je pri obravnavi težav v spodnjem delu hrbta uspešno konzervativno zdravljenje– pogosto celo do te mere, da operativni poseg ni potreben!

Dolgoročno zmanjšanje bolečin v hrbtu uspešno dosežemo s specialno fizioterapijo v sklopu katere so učinkovite predvsem terapevtske vaje za ledveno lordozo!

Pri težavah s hrbtenico je torej pomembno, da se čim prej obrnete na strokovnjaka, ki vam bo omogočil natančno diagnostiko in prilagojeno zdravljenje, ki ustreza vašim specifičnim potrebam.

Mnogo pacientov se obrne na kliniko Medicofit, kjer se s pomočjo podpornih tehnik fizioterapije osredotočajo na izboljšanje moči in stabilnosti hrbtenice!

V zadnjem času je v sklopu zdravljenja težav s hrbtenico povečana pozornost na krepitvi mišic ledvenega predela. Še posebej učinkovite so vaje za stabilizacijo, ki krepijo globoke mišične skupine. Kako torej poteka fizioterapija?

Fizioterapija v Medicofit kliniki

Pri zdravljenju težav z ledveno lordozo v kliniki strokovnjaki uporabljajo prilagojene pristope za izboljšanje gibljivosti, mišične moči in stabilnosti trupa!

Cilj zdravljenja je obnova polne gibalne funkcije ledvene hrbtenice in povečanje obremenilne zmogljivosti, kar vodi k boljši opori in manjši verjetnosti za bolečine v spodnjem delu hrbta. Pri tem je še posebej pomembna krepitev globokih trebušnih mišic, ki so ključne za stabilizacijo trupa.

V zgodnji fazi zdravljenja je pomembna identifikacija in odprava problematičnih gibalnih vzorcev, ki lahko prispevajo k neravnovesju in bolečinam. Terapija se zato osredotoča na vaje za stabilizacijo trupa, ki aktivirajo jedro.

Poudarek je na fleksijskem pristopu, kar vključuje vaje pri katerih pride do nadzorovanega upogiba hrbtenice!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Pomembne so tudi raztezne vaje, katere zmanjšajo napetost spodnjega dela hrbta in izboljšajo prožnost mišic, ki so pri povečani ledveni lordozi večkrat napete in preobremenjene.

V vseh fazah zdravljenja jim je v pomoč tudi specialna instrumentalna terapija kot je PERISO diamagnetna tehnologija, SUMMUS laser ter WINTECARE tecar, ki zdravljenje spodbujajo na naraven način.

V kliniki posebno pozornost namenjajo tudi pozni rehabilitaciji v sklopu katere uvedejo kompleksnejše gibalne vzorce, kar pacienta pripravi na izzive vsakdana.

Večina pacientov z bolečinami v hrbtu ob rednih obiskih klinike doseže dolgotrajne učinke zdravljenja!

Hrbtenica je temelj našega gibanja in dobrega počutja! Zagotovite si pomoč strokovnjakov, ki bodo s celostnim pristopom in prilagojenimi terapijami poskrbeli za dolgotrajno izboljšanje vaših težav!


VIRI

Dimitrijević V, Šćepanović T, Milankov V, Milankov M, Drid P. Effects of Corrective Exercises on Lumbar Lordotic Angle Correction: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Environ Res Public Health. 2022 Apr 18;19(8):4906. doi: 10.3390/ijerph19084906. PMID: 35457772; PMCID: PMC9025799.

Cho I, Jeon C, Lee S, Lee D, Hwangbo G. Effects of lumbar stabilization exercise on functional disability and lumbar lordosis angle in patients with chronic low back pain. J Phys Ther Sci. 2015 Jun;27(6):1983-5. doi: 10.1589/jpts.27.1983. Epub 2015 Jun 30. PMID: 26180363; PMCID: PMC4500026.

Been, E. in Kalichman, L. (2014). Lumbar lordosis. The Spine Journal, 14(1), 87–97. https://doi.org/10.1016/j.spinee.2013.07.464

Dereli EE, Gong S, Çolak TK, Turnbull D. Guidelines for the conservative treatment of spinal deformities - Questionnaire for a Delphi consensus. S Afr J Physiother. 2021 Dec 10;77(2):1587. doi: 10.4102/sajp.v77i2.1587. PMID: 34957343; PMCID: PMC8678962.

Cho I, Jeon C, Lee S, Lee D, Hwangbo G. Effects of lumbar stabilization exercise on functional disability and lumbar lordosis angle in patients with chronic low back pain. J Phys Ther Sci. 2015 Jun;27(6):1983-5. doi: 10.1589/jpts.27.1983. Epub 2015 Jun 30. PMID: 26180363; PMCID: PMC4500026.