Otekanje gležnja nastane zaradi nabiranja tekočine v tkivih, ki je lahko posledica različnih dejavnikov. Najpogostejši vzrok je akutna poškodba, kot je zvin, vendar pa je lahko oteklina tudi posledica okužb, hormonskih sprememb ali alergijskih reakcij.

Oteklina je običajno le prehodna težava, vendar lahko v nekaterih primerih kaže na resnejše stanje, ki zahteva pozornost in ustrezno zdravljenje!

Ne odlašajte in se ob prvih znakih otekanja gležnja odločite za specializirano rehabilitacijo in strokovno pomoč v kliniki Medicofit!

Zakaj pride do otekanja?

Otekanje gležnja je pogosto posledica telesnega odziva na poškodbo, dolgotrajno obremenitev ali različna zdravstvena stanja. Pri zvinu vnetje poveča prekrvavitev in povzroči kopičenje tekočine, kar pripomore k hitrejšemu celjenju.

Ali ste vedeli, da lahko že dolgotrajna stoja na nogah ali intenzivna telesna aktivnost povzročita zastajanje tekočine in otekanje gležnjev?

Otekanje je lahko pogosta težava tudi pri ljudeh, ki veliko hodijo ali stojijo, pa tudi pri nosečnicah v tretjem trimesečju, ko telo za razvoj otroka proizvaja več tekočine.

Čeprav je otekanje gležnjev pogosto prehodno in ni razlog za skrb, pa lahko vztrajna oteklina ali dodatni simptomi nakazujejo na resnejše zdravstvene težave. Med te spadajo limfedem, srčno popuščanje, kronične bolezni ledvic, artritis ter akutne travme med katerimi so najpogostejše športne poškodbe.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kako ukrepamo pri otečenem gležnju?

Pri akutnem pojavu otekline, ki je najpogosteje posledica zvina gležnja, je za hitro lajšanje bolečine, zmanjšanje otekanja in preprečevanje nadaljnjih zapletov pomembno hitro ukrepanje.

Prvi ukrepi za pomoč in uspešno okrevanje pri otečenem gležnju sledijo POLICE protokolu (P – zaščita, OL – optimalna obremenitev, I – hlajenje, C – kompresija in E – elevacija)!

Začetni korak je zaščita poškodovanega tkiva z zagotavljanjem počitka, saj prekomerno gibanje lahko stanje poslabša. Kljub temu pa je pomembno postopno uvajanje obremenitve, saj pomaga ohranjati mobilnost in preprečuje izgubo mišične moči ter gibljivosti.

Hlajenje je učinkovit ukrep v začetni fazi, saj s hladnimi obkladki povzročimo zoženje krvnih žil, posledično pa zmanjšamo tudi oteklino in bolečino. Obkladke se nanaša v intervalih po 15-20 minut, pri čemer te ne smejo biti neposredno na koži.

Kompresija s pomočjo elastičnega povoja pripomore k zmanjšanju kopičenja tekočine, vendar je pomembno, da povoj ni pretesen, saj lahko omeji krvni obtok. Elevacija gležnja nad nivojem srca spodbuja odtekanje tekočine iz poškodovanega območja, kar pripomore k zmanjšanju otekline, še posebej v prvih dneh po poškodbi.

Učinkovito zmanjšanje otekline je mogoče z ustreznimi ukrepi, kot so hlajenje, dvig prizadete okončine in počitek. Če oteklina in bolečina ne izgineta ali se pojavijo dodatni simptomi je priporočljivo poiskati strokovno pomoč, saj to lahko nakazuje na resnejšo poškodbo ali vnetje.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kako se diagnosticira vzrok otekline?

Diagnosticiranje otekline gležnja zahteva celosten pristop, ki omogoča natančno določitev vzroka in usmerjeno zdravljenje!

Podrobni anamnezi sledi klinični pregled, kjer ocenimo stopnjo otekanja, pordelost, občutljivost ter temperaturo kože. Ti kazalniki pomagajo določiti, ali gre za preprosto poškodbo, ali pa so prisotni znaki resnejšega vnetja, okužbe ali težav s cirkulacijo.

Klinični pregled vključuje tudi specifične teste za oceno poškodb, kot so sprednji predalčni test, talar tilt test in test everzije gležnja za prepoznavanje poškodb ligamentov pri sumu na zvin.

V primeru suma na zlom se izvedejo tudi Ottawa pravila, ki določijo ali je potrebno tudi rentgensko slikanje!

Če obstaja sum na sistemske vzroke otekline, se izvaja širši nabor preiskav. Med pomembnejšimi so krvni testi za ugotavljanje vnetnih ali sistemskih obolenj, doplerska ultrazvočna preiskava ter RTG in MRI, ki omogočata podrobno analizo stanja kosti in mehkih tkiv.

Rehabilitacija v kliniki Medicofit

Fizioterapija za otečen gleženj v kliniki Medicofit je zasnovana tako, da pomaga zmanjšati oteklino, povrniti gibljivost in stabilnost ter okrepiti gleženj po poškodbi. Postopek zdravljenja je prilagojen posamezniku, saj fizioterapevti po začetni oceni stanja določijo najustreznejši načrt terapij!

Začetna faza rehabilitacije se osredotoča na zmanjšanje otekline in lajšanje bolečine z uporabo ledenih obkladkov za zmanjšanje vnetja ter najsodobnejše tehnologije kot sta SUMMUS laser in SIXTUS ultrazvok, ki pospešita proces celjenja.

Ko se simptomi umirijo, začnemo z vadbo gibljivosti, ki vključuje vaje za razgibavanje gležnja in raztezne vaje, saj je za nadaljnjo rehabilitacijo pomembno povrniti polni obseg gibanja sklepa in preprečiti togost.

V vadbeni program postopoma vključujemo tudi vaje za krepitev mišic okoli gležnja, katere progresivno stopnjujemo, da dosežemo optimalno mišično moč, ki zagotavlja stabilnost gležnja ter preprečuje nadaljnje težave.

V kasnejših fazah rehabilitacije se vključijo tudi funkcionalne aktivnosti, kot so hoja, tek ali skakanje, ki so prilagojene pacientovim vsakodnevnim ali športnim zahtevam.

Prav tako se v program vključi vadba ravnotežja in propriocepcije, ki gleženj pripravita na zahtevnejše naloge in zmanjšata tveganje za ponovne poškodbe, saj izboljšata občutek za položaj telesa in stabilnost sklepa med gibanjem.

Cilj terapije v kliniki Medicofit je več kot zgolj odprava bolečine in otekanja –stremijo k popolni obnovi funkcionalnosti gležnja, da se pacienti lahko samozavestno vrnejo k svojim običajnim aktivnostim brez strahu pred ponovnimi težavami!

Foto: Spletnik
Foto: Spletnik

Nasveti za preventivo pred poškodbami in otekanjem gležnjev

Za preprečevanje poškodb in otekanja gležnjev je ključnega pomena redna vadba, ki vključuje vaje za krepitev mišic gležnja, izboljšanje gibljivosti in stabilnosti. Še posebej priporočljive so vaje za ravnotežje, ki pomagajo preprečiti zvin gležnja in druge poškodbe.

Učinkovite so tudi kompresijske nogavice in povoji, ki pomagajo pri izboljšanju cirkulacije in preprečevanju otekanja, še posebej pri daljšem sedenju ali dolgotrajni stoji.

Za celovito oskrbo in strokovno svetovanje izberite kliniko Medicofit, kjer vam bodo pomagali pri preprečevanju in zdravljenju težav z gležnji, da boste lahko uživali v aktivnem življenju brez omejitev!


VIRI

Bleakley, C. M., O’Connor, S., Tully, M. A., Rocke, L. G., MacAuley, D. C., & McDonough, S. M. (2007). The PRICE study (Protection Rest Ice Compression Elevation): Design of a randomised controlled trial comparing standard versus cryokinetic ice applications in the management of acute ankle sprain [ISRCTN13903946]. BMC Musculoskeletal Disorders, 8(1), 125. https://doi.org/10.1186/1471-2474-8-125

Erdurmuş, Ö. Y., Oguz, A. B., Genc, S., Koca, A., Eneylı, M. G., & Polat, O. (2023). Comparison of the effects PRICE and POLICE treatment protocols on ankle function in patients with ankle sprain. Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Dergisi = Turkish Journal of Trauma & Emergency Surgery: TJTES, 29(8), 920–928. https://doi.org/10.14744/tjtes.2023.29797