Povzroča ga več kot 200 vrst različnih virusov. Zaradi njihove raznovrstnosti naše telo nikakor ne more ustvariti obrambe proti vsem. Potek prehlada je blag in večinoma kratkotrajen. Simptomi se lahko pojavijo že 8 do 16 ur po okužbi – najprej vneto in boleče grlo (posledično tudi oteženo požiranje oz. občutek suhega grla), glavobol in kihanje, kmalu pa še zamašen nos, izcedek iz nosu in suh kašelj. Pridružijo se jim lahko blage bolečine v mišicah in sklepih, občasno tudi zvišana telesna temperatura. Simptomi navadno trajajo 3 do 7 dni, včasih do 2 tedna.

Kaj pa, če gre za gripo?

Gripa je zelo nalezljiva okužba dihalnih poti, ki jo povzročajo virusi A, B in C. Značilno je, da se skoraj vsako zimo pojavlja v različno hudih epidemioloških izbruhih. Prepoznamo jo zlasti po nenadnem pojavu izrazito zvišane telesne temperature (38,8–40 °C), trdovratnem kašlju, utrujenosti in pomanjkanju teka ter izrazitih bolečinah v mišicah in sklepih (zlasti v rokah in nogah). Pogostejša je pri otrocih, pri katerih se občasno lahko pojavita še bruhanje in driska. Inkubacijska doba (od okužbe do pojava kliničnih znakov) navadno traja od 1 do 4 dni, v povprečju pa 2 dni. Pri odraslih s kroničnimi srčnimi in dihalnimi boleznimi, pri nosečnicah in imunsko oslabljenih posameznikih obstaja nevarnost, da se razvije v pljučnico.

Prehlad in gripa sta virusni okužbi dihal, ki se širita kapljično in z rokami. Ker so simptomi na prvi pogled enaki, se nemalokrat znajdemo v dilemi, ali gre za gripo ali le za prehlad. Zato je dobro, da poznamo razlike med njima.

Rešite test in ugotovite, kaj bi lahko bilo, ter poiščite pravo rešitev.

Besedilo obravnava zdravila brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodila! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.