Ceste so urejene, dobro je poskrbljeno za zdravstveno oskrbo, plačevanje poteka v Evro valuti, na ulicah pa je vse polno pekarn, ki ponujajo omamno dišeče francoske rogljičke in prijetno hrustljave baquette (francoske štruce). Na nek način je vse tako zelo domače, da nas celoten čas raziskovanja otoka spremlja sproščenost, a po drugi strani se vedno znova čudimo in spoznavamo nam neznane podobe.
Otok Guadeloupe pravzaprav tvori arhipelag osmih otokov, med katerimi je najbolj znan največji otok v obliki metulja, ki ga na sredini povezuje glavno mesto Pointe-a-Pitre. Medtem ko je zahodna stran otoka (Basse-Terre) polna bujnega zelenega rastja in zaradi tega veliko bolj divja, bi lahko vzhodni del otoka (Grande-Terre) opisali kot bolj razvitega in tudi turističnega.
Rum in kava
Če ste omejeni s časom, zna biti dober teden dovolj, da z najetim avtomobilom raziščete in spoznate vsaj glavni otok. Že skozi okno lahko srkate nove podobe, ki vam jih radodarno ponuja vsak nov kilometer vaše poti. Pred vami se rišejo obsežni nasadi bananovcev in sladkornega trsa, ki predstavlja glavno sestavino najbolj znane alkoholne pijače na otoku – ruma. Pravzaprav je rum na otoku Guadeloupe tako zelo običajen, da vam ob naročilu prinesejo na mizo kar celo steklenico in si tako svoj odmerek določite povsem sami. Da okušanje ne bo prehudo, rum vedno postrežejo z nekaj sladkornega trsa in limetinim sokom.
Poleg ruma pa na svoj račun pridejo tudi vsi ljubitelji kave – otok Guadeloupe je bil namreč prva destinacija na celotnem Ameriškem področju, kjer so začeli kavo sploh gojiti. Dandanes je kavnih nasadov mnogo manj, a kljub temu boste tu še vedno brez težav lahko dobili okusno skodelico tega aromatičnega toplega napitka, ki vas bo kot spominek na karibsko dogodivščino s svojim vonjem lahko spominjal tudi doma.
Rajske peščene plaže
Rajske peščene plaže, ki jih krasijo visoke kokosove palme, so največkrat glavni razlog za obisk Karibov in s tem tudi otoka Guadeloupe. Tamkajšnji raznoliki zalivi ponujajo vse od mirnega morja, popolnega za namakanje in čofotanje, do razburkanega morja, kjer se lahko zabavate s tekom pred valovi. Čeprav mnogi povezujejo Karibe zgolj s čudovitimi belimi peščenimi plažami, pa prav na otoku Guadeloupe zaradi njegovega vulkanskega nastanka najdemo plažo Malendure. S svojim drobnim črnim peskom izstopa že od daleč, a bolj kot zaradi barve jo ljudje obiskujejo zaradi izjemnega vodnega sveta. Občutek, ko zgolj 100 metrov od obale plavaš z elegantnimi morskimi želvami, je resnično nepopisen.
Za ljubitelje pohodništva
Bogastvo otoka Guadeloupe pa se ne kaže zgolj v barvitem morskem svetu, temveč tudi v dih jemajočih razgledih. Z vzpetine na skrajno vzhodnem rtu Pointe des Chateaux vas bo očaral pogled na zaliv, v katerem se pokaže prava moč morja, ki že stoletja oblikuje tamkajšnje mogočne kamnite osamelce. Ob jasnem vremenu lahko v daljavi ozrete tudi manjši otok La Desirade, ki pripada Guadeloupskemu arhipelagu.
Tamkajšnja razgledna točka pa še zdaleč ni vse, kar lahko Guadeloupe ponudi strastnemu popotniku. Basse-Terre namreč ponuja ogromno dobro označenih pohodniških poti. Nekatere vas popeljejo globoko v gozd do neokrnjenih rek in samotnih kotičkov, medtem ko so druge primerne že za zahtevnejše hribolazce. Med najbolj popularen vzpon pa zagotovo sodi še vedno delujoči vulkan La Soufriere, ki s svojimi 1467 metri nadmorske višine predstavlja najvišji vrh otoka.
Kulturna dediščina in zgodovina
Otok Guadeloupe vas bo očaral tudi s svojo izredno kulturno dediščino in zgodovino. Le-ta se tesno povezuje z največjo migracijo na svetu, ki predstavlja težko in temačno obdobje v človeški zgodovini – suženjstvo. Večina prebivalcev na otoku je namreč potomcev sužnjev, ki so jih iz Afrike pripeljali tudi na otok Guadeloupe. Največje število jih je bilo pripeljanih zaradi dela na plantažah, med njimi so bile v tistem obdobju najbolj močne prav kavne plantaže. V spomin na suženjstvo je dandanes na otoku vidnih veliko ostankov, a celotno zgodovinsko obdobje suženjstva, vključno do današnjih dni, so izredno lepo predstavili v spominsko interaktivnem muzeju ACTe.
Ne zamudite tamkajšnjega karnevala
Prav zaradi prihodov sužnjev pa je otok Guadeloupe postal veliko bolj raznolik in s tem tudi kulturno bogat. Laični obiskovalec bo verjetno barvitost najprej opazil v tamkajšnjem vsakdanjem utripu – v ljudeh, v arhitekturi, kot tudi v tamkajšnji odlični tradicionalni hrani. Kreolska hrana je namreč mešanica afriške, karibske in francoske kuhinje, kar ustvarja okuse, ki so nam kljub drugačnosti še vedno precej blizu. Barvitost in hkrati vročekrvnost pa se zagotovo najlažje opazi v času otoškega karnevala. Kako zelo je za otok Guadeloupe karnevalsko obdobje pomembno, priča podatek, da le-ta traja več kot dva meseca - vsak konec tedna v drugem mestu. Prav zaradi tega velja tamkajšnji karneval tudi za enega najpomembnejših na vseh Antilih.