Zaradi globalnega segrevanja so mnogi pričakovali, da se bo letos stajalo več ledu kot v lanskem, rekordnem letu, vendar se je sredi septembra zopet začelo zamrzovanje, ki je prekinilo nekatere, očitno preveč kataklizmične napovedi.
Lani so namerili absolutni rekord od začetka meritev s pomočjo satelita, saj se je stajalo 4,13 milijona kvadratnih kilometrov ledu. Po mnenju nekaterih znanstvenikov je letošnji pojav še večje presenečenje kot lansko rekordno tajanje, saj so bile možnosti za hiter obrat glede na lansko leto zelo majhne.
Povprečna debelina ledu na severnem tečaju se je od leta 1987 zmanjšala od 3,7 na 2,6 metra, s tem pa se je spremenila tudi sposobnost odboja svetlobe, kar samo še pospešuje tajanje. Razloge za to, da so se črnoglede napovedi izkazale za neresnične, gre iskati v manjšem številu resnično toplih dni, pa tudi vetrovih, ki so pihali iz različnih smeri in tako niso pospeševali premikanja ledu in s tem večjih možnosti za tajanje.
Znanstveniki sicer že dalj časa napovedujejo, da se bliža trenutek, ko se bo led na severnem tečaju poleti povsem stajal, vendar se njihove napovedi drastično razlikujejo. Po sedanjih predvidevanjih naj bi se to zgodilo leta 2030, čeprav napovedi segajo od leta 2012 do 2050.
Novico je napisal uporabnik
Vladimir Djurdjič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje