Senat je s potrditvijo zakonskega predloga odprl pot izjemno spornemu načrtu hranjenja jedrskih odpadkov v Muckaty Stationu, odročni aboridžinski skupnosti sredi sušnega Severnega teritorija, poroča Guardian.
Vladajočo stranko laburistov je pri zakonu podprla konservativna koalicija, čeprav se na zveznem sodišču še pravdajo zaradi zakonitosti uporabe odlagališča v Muckatyju.
Za zdaj jedrske odpadke iz zdravstvene in rudarske industrije hranijo na več kot 100 "začasnih" odlagališčih na univerzah, bolnišnicah, uradih in laboratorijih po vsej Avstraliji.
Torkovo razpravo v senatu so sicer zmotili protestniki, ki so z javne galerije poslancem vpadali v besedo. Nedavna raziskava opozarja, da bi transport jedrskih odpadkov na izolirano lokacijo lahko ogrozil javno zdravje. "Tu je potresno območje, poplave so pogoste, transport je dolgotrajen, ljudje pa načrtu nasprotujejo," je med razpravo dejal senator Scott Ludlam iz Zelenih, ki je uspešno dodala zakonu amandma, po katerem je prepovedan uvoz tujih jedrskih odpadkov na odlagališče.
Vlada že ponudila nadomestilo
Skupine avstralskih staroselcev, ki odlagališču v Muckatyju nasprotujejo, so se že pred torkovo razpravo obrnile na sodišče. Po avstralskem zakonu se morajo oblasti o vsaki večji novi infrastrukturi na zemlji, ki pripada aboridžinom, z njimi posvetovati in jim zagotoviti ustrezno denarno nadomestilo.
In čeprav avstralska vlada vztraja, da se še ni odločila o lokaciji odlagališča, je Muckaty edina možnost, vladi Severnega teritorija pa so že ponudili 10 milijonov avstralskih dolarjev, če odlagališče sprejme.
Iskanje lokacije za odlagališče jedrskih odpadkov je povzročilo nemalo glavobola avstralskim vladam. Nekdanji premier John Howard je bil tako prisiljen opustiti svoj načrt namestitve odlagališča na jugu države leta 2004. Oblasti Severnega teritorija so se medtem potožile, da jim na silo vsiljujejo odlagališče, češ da območje nima enakih pravic kot polnopravne avstralske zvezne države.
Jedrska sila je v Avstraliji izjemno sporna točka in država kljub svojim ogromnim zalogam urana neomajno nasprotuje prehodu s premogovne na jedrsko energijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje