V register pri Planski zvezi Slovenije je vpisanih 174 postojank, ki predstavljajo 9 odstotkov postojank v celotnem alpskem loku osmih držav. Vse lahko kandidirajo na razpisu, za posamezni projekt pa je mogoče pridobiti največ 100.000 evrov, višina sofinanciranja je največ 65-odstotna. Najnižja investicijska vrednost upravičenih stroškov je 30.000 evrov brez DDV-ja.
Kakovost nastanitev naj bi bila višja
"Cilj razpisa je dvigniti kakovost nastanitvenih objektov in gostinske ponudbe v samih planinskih postojankah," pojasnjuje generalni direktor direktorata za turizem Marjan Hribar. Poleg sofinanciranja nastanitvenih zmogljivosti in obnove prostorov za gostinstvo je predmet razpisa tudi ekološka prenova. "Ocenjujemo, da bo ministrstvo na ta način prispevalo svoj delež k večji konkurečnosti turizma tudi v sredogorju in visokogorju," je še poudaril.
Po mnenju predsednika Planinske zveze Slovenije Francija Ekarja je objektov v slovenskem sredogorju in visokogorju že dovolj, vendar jih je treba opremiti tako, da bodo ekološko dovršeni, prijazni do okolja in energetsko varčni. Planinska zveza je izvedla anketo o morebitnih prijavah na razpis, dobili so 40 prvih potencialnih kandidatov v vrednosti več kot tri milijone evrov.
V gorah letno več kot tri milijone obiskovalcev
Ob tem je Ekar ministrstvo tudi pozval, naj razmisli o tem, da bi se visokogorje uvrstilo v trajno obliko sofinanciranja planinskih objektov. Vsako leto visokogorje namreč obišče dober poldrugi milijon obiskovalcev, ob upoštevanju sredogorja in nižinskega dela pa ta številka presega tri milijone; tujih obiskovalcev je med 20 in 25 odstotkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje