Zvezne države Viktorija, Južna Avstralija in Novi južni Wales, ki ležijo severno od Melbourna in kjer so požari najbolj razširjeni, imajo tako visoke temperature kot še nikoli prej. Živo srebro se je povzpelo na 47 stopinj Celzija, vremenoslovci pa za naslednje dni napovedujejo še hujšo vročino. Pri uničujočem širjenju požarov pomaga tudi močan veter.
Z ognjenimi zublji se bojuje že 30.000 gasilcev, ki se bojijo, da bo gmotna škoda še večja. Do zdaj je v ognju izginilo že 30.000 hektarjev gozda, gori predvsem z eteričnimi olji bogato lubje nepreglednih evkaliptusovih gozdov, ter kmetijskih površin, zublji pa niso prizanesli niti številnim vasem in mestom. Premier Victorie John Brumby je sporočil, da je sprejel ponudbo zvezne vlade, da na pomoč v boju s požari pošlje vojsko.
Tokratni požari so zahtevali največ smrtnih žrtev v zadnjih 26 letih, gasilci pa se bojijo, da se bo število mrtvih še povečalo. Vseh podatkov jim namreč še ni uspelo zbrati, prav tako pa imajo številni ranjeni izjemno hude opekline, ki so lahko usodne. Poleg najmanj 600 domov, ki so bili popolnoma uničeni, je brez elektrike ostalo tudi več kot 14.000 gospodinjstev.
Nekatera mesta pogorela do tal
Največ ljudi, ki je umrlo v požarih, prihaja iz manjših mestec in vasi severno od Melbourna. Najmanj 12 ljudi je umrlo v mestu Kinglake, štirje v mestu Wadong, štirje v St. Andrewsu in trije v mestu Strathewen, v mestecu Marysville, ki je popolnoma pogorelo, pa natančno število žrtev še ni znano.
Ljudje, ki so preživeli in pomagali v boju z ognjenimi zublji, pravijo, da so razmere katastrofalne. "Ničesar ni več, vse je pogorelo. Nekateri so prostore zapustili prepozno, izgubili smo prijatelje, in samo čakamo lahko na nove žrtve - naše otroke in ljubljene," je povedala prebivalka Strathewena. Gasilec, ki pomaga gasiti požare, je povedal, da je Marysville pogorel do tal in da je ogenj "preživela" le ena stavba.
V Queenslandu pustošijo poplave
Medtem ko se na jugovzhodu bojujejo s požari, pa se na severovzhodu, v zvezni državi Queensland, kjer je zdaj deževno obdobje, spopadajo s hudimi poplavami. Ceste in mostovi v Queenslandu so pod vodo, prebivalci pa se bojijo predvsem, da se bodo razlile priobalne reke, v katerih živijo številni krokodili. Gmotna škoda je že presegla 70 milijonov dolarjev.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje