V največjem mestu ob ognjeniku, Yogyakarti, je promet zelo otežen. Foto: Reuters
V največjem mestu ob ognjeniku, Yogyakarti, je promet zelo otežen. Foto: Reuters
Merapi bruha in ustrahuje

Po navedbah tamkajšnje policije bi se število smrtnih žrtev lahko še povečalo, saj je še veliko območij, ki so zaradi gorečega pepela nedostopna, zaprli so tudi mednarodno letališče v mestu Džogdžakarta. Mnogo domačinov je zaradi opeklin in težav z dihanjem pomoč poiskalo v bolnišnicah, s sicer gosto poseljenega območja pa so morali evakuirati 75.000 ljudi. Večina novih žrtev naj bi bila otrok z vasi Argomuljo, ki je od kraterja oddaljena 18 kilometrov.

"Našel sem tri trupla - očeta, mater in otroka. Očitno so spali, ko je vroči pepel zasul njihovo hišo. Odkril sem tudi moškega, ki je ob smrti v roki še vedno držal telefon," je pretresen dejal eden izmed reševalcev.

Ni še konec?
Ognjenik je prvič izbruhnil pred skoraj dvema tednoma, tokraj pa je gorečo lavo in grušč začel bruhati v zrak skoraj kilometer visoko. Kot je dejal tamkajšnji vodja geologov Raden Sukhjiar, so Indonezijci letos priča največjemu izbruhu Merapija v več kot stotih letih. "Eksplozijo iz kraterja je bilo slišati kar 20 kilometrov daleč," je dejal in prebivalce posvaril, da se v naslednjih tednih lahko zgodi še več podobnih izbruhov.

V izbruhu leta 1930 je bilo uničenih 13 vasi, takrat je umrlo 1.370 ljudi.

To pa ni edina naravna nesreča, ki je v teh dneh doletela Indonezijo. Prejšnji teden je otoke Mentawai prizadel cunami, ki je zahteval več kot 400 življenj, več tisoč ljudi pa je ostalo brez strehe nad glavo.

Merapi bruha in ustrahuje