Ministrstvo za javni red je sporočilo, da bo za podatke plačalo od 100.000 do milijon evrov, glede na to, kakšno škodo je požar povzročil in žrtve, ki jih je terjal. Grška vlada, ki je razglasila izredne razmere, meni, da so prav požigalci igrali ključno vlogo pri najhujših požarih v zadnjih desetletjih, saj so v štirih dneh zahtevali 63 življenj in uničili več kot 500 domov.
Pohlep v ozadju požarov
Mnogi za gozdne požare krivijo pohlepne posestnike, ki hočejo s podtikanjem pridobiti zemljo za novogradnje ali kmetijstvo, saj zakon prepoveduje gradnjo na gozdnih območjih. Policija je do zdaj prijela dva najstnika in dva starejša človeka, ki jih sumijo, da so podatknili ogenj.
Olimpija rešena
Grškim gasilcem je uspelo ustaviti požar pri antični Olimpiji, kjer so v 8. stoletju pr. n. št. priredili prve olimpijske igre, in pred ognjem rešiti arheološko najdišče ter muzej. "Tukaj imamo paradoks: antična Grčija je dala svetu civilizacijo, sodobna Grčija pa uničenje," je razmere slikovito opisal eden izmed domačinov. Razmere v Olimpiji si je prišel ogledat tudi grški kulturni minister George Voulgarakis.
Po besedah grških gasilcev se požari raztezajo na več kot polovico države, od severa do polotoka Peleponez na jugu, kjer so razmere najhuše. Samo v nedeljo je izbruhnilo 63 novih požarov. Oblasti se bojijo, da bo žrtev še več, saj so mnoge vasi odrezane od sveta in v objemu ognja.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje