Po zadnjih neuradnih podatkih naj bi neurje samo na območju Ptujskega in Dravskega polja poškodovalo okoli tisoč objektov in več sto avtomobilov.
Na Ptuju si je škodo ogledal premier Janez Janša. Kot je dejal po sestanku, končni obračun nastale škode še ni znan, jasno pa je, da gre za več kot 3.000 poškodovanih objektov, med katerimi so nekateri skoraj popolnoma uničeni. Popolna neznanka je po njegovih besedah za zdaj škoda na poljščinah, saj so na nekaterih predelih kmetijske površine in vinogradi skoraj popolnoma uničeni, kar bo pomenilo tudi dolgotrajno škodo, zato bo tudi v tem segmentu vlada skušala zagotoviti sredstva za samopomoč.
"Na srečo imamo v letošnjem letu, ko prihaja do številnih naravnih katastrof, zabeležen proračunski presežek, zato bo, če bo to potrebno, vlada predlagala tudi rebalans proračuna," je še dejal predsednik vlade, ki pa o škodi v denarju za zdaj še ni mogel govoriti, čeprav bo številka po njegovem zelo visoka.
Sicer pa bo vlada posledice tokratnega neurja obravnavala na četrtkovi seji in takrat pričakuje tudi prve ocene škode iz občin, je zagotovil Janša. Obenem bo po njegovih besedah sprejela tudi prve in najnujnejše ukrepe, predvsem za pomoč občinam za pokritje stroškov prvih intervencijskih ukrepov in družinam, ki bodo tako kot v podobnih primerih doslej vsaj za nekaj časa morda ostale brez lastne strehe nad glavo.
Türk: Razmislek o možnih oblikah preventive
Predsednik republike Danilo Türk je popoldne obiskal zaradi neurja s točo prizadeta območja na Ptujskem. Povedal je, da je sicer videl samo en del ptujske mestne občine, a že to, kar je videl po njegovem govori o grozljivih razsežnostih ujme. Kot je povedal, je uničenih precej vinogradov in ostalih kmetijskih zemljišč, uničene so strehe hiš in gospodarskih objektov, zato je škoda ogromna in bo zahtevala hitro akcijo zavarovalnic. Ob tem je poudaril tudi to, da ga zelo veseli napovedano hitro ukrepanje vlade, saj so njeni predstavniki danes zagotovili, da se bo škoda ocenila v nekaj dneh. "Upam, da se bo to res zgodilo in da bo ljudem pomagalo, da se vrnejo v normalne okvire svojega življenja," je poudaril Türk.
Predsednik republike je ob tem še dodal, da zavarovanje premoženja očitno vse bolj postaja nujnost, prav tako pa bo treba razmisliti še o nekaterih preventivnih ukrepih za zaščito pred točko. Tega je marsikje v Evropi precej več kot v Sloveniji, kjer se težav očitno še premalo zavedamo. Takšni ukrepi po njegovem seveda ne delajo čudežev, v vsakem primeru pa bo potrebno razmisliti o vseh možnih oblikah zaščite.
Toča kosila po vzhodu države
Ptujsko regijo je okoli 21.30 zajela kot žogice za tenis debela toča, ki ji je sledilo obilno deževje. Samo v občini Hajdina je poškodovanih okoli 700 objektov, poškodovane so tudi infrastruktura in poljščine. Po podatkih mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje je v Zgornjem Podravju poškodovalo 21 streh, strehe pa je odkrivalo tudi na območju Maribora. Ponekod je poškodovalo tudi električno napeljavo. Dežurni gasilci so odstranili drevesa, ki so padla čez cesto, in nudili pomoč pri zaščiti razkritih objektov.
"Če k temu dodamo še prejšnja neurja, potem lahko letošnje leto, kar se tiče naravnih nevšečnosti, označimo za katastrofalno. Žal tudi napovedi v naslednjem obdobju niso takšne, da bi lahko z gotovostjo rekli, da je tokratno neurje bilo zadnje tako resno v letošnjem letu."
Premier Janez Janša
O močnih neurjih poročajo tudi s Kozjanskega, poročila o škodi še zbirajo. Razkrivalo je strehe, težave so bile tudi z elektriko, meteorne vode so zalivale kleti in podvoze prometnic. Na delu so gasilci in delavci Elektra.
Posebej hudo je bilo v občini Kozje, kjer po besedah župana Dušana Andreja Kocmana nobena streha ni ostala nepoškodovana, nato pa jih je zalilo še deževje. Večji del občine je ostal brez električne energije, veliko je škode na poljščinah in vinogradih, veliko cest pa je neprevoznih, ker so na njih drevesa.
Močno neurje s točo se je razbesnelo tudi nad Novim mestom in v Beli krajini v okolici Semiča, kjer je prav tako razkrivalo strehe. Veter je med drugim razkril tretjino strehe na bloku v Semiču, ki je ob padcu poškodovala še streho na osnovni šoli in streho na bližnji avtomehanični delavnici.
V Leskovcu pri Brusnicah je na hišo padlo drevo, nekaj dreves pa je padlo tudi na lokalne ceste in oviralo promet. V Novem mestu je voda zalila kleti nekaterih stanovanjskih in poslovnih objektov ter zalila podvoze cestišč. Občasno je prihajalo do izpadov električne energije.
Na zahodu države o neurju poročajo le iz Goriških brd. Na morju je kljub napovedani tramontani, ki pa na koncu ni zapihala, noč minila mirno z zgolj nekaj nevihtami.
Povsod so poškodovani tudi številni avtomobili, skupaj pa naj bi bilo po prvih ugotovitvah razkritih kar 1.000 objektov.
Podobnik: Vlada o interventnih ukrepih že v četrtek
Minister za okolje Janez Podobnik, ki si je ogledal posledice neurja na Kozjanskem, je dejal, da bodo prve ocene škode znane sredi prihodnjega tedna, v dogovoru s premierjem pa bodo prve interventne ukrepe predlagali že na vladni seji v četrtek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje