Šentiljski župan Štefan Žvab je povedal, da so jim z agencije za okolje (Arso) na povabilo odgovorili, da trenutno v sklopu postopka odločanja o izdaji dovoljenja poteka ugotavljanje dejanskega stanja, zato bi udeležba njihovih predstavnikov na zboru občanov presegla dovoljene okvire iz zakona o upravnem postopku, ki določa načine komuniciranja s strankami in morebitnimi stranskimi udeleženci.
Opravičil se je tudi Karlo Udovičič, lastnik podjetja Kogal, ki jim je odgovoril, da so se po tehtnem premisleku odločili zavrniti sodelovanje na zboru občanov, potem ko so v preteklosti s krajani Ceršaka in še zlasti s predstavniki civilne iniciative že večkrat poskušali doseči soglasje, ki pa verjetno tudi na tokratnem srečanju ne bi bil doseženo. Zagotovil je, da bodo še naprej v celoti izpolnjevali zahteve pristojnih organov.
Krajani soglasno proti nadaljevanju dela kompostarne
Okoli 170 krajanov je na zboru soglasno podprlo predlagane sklepe, s katerimi bodo okoljsko ministrstvo in Arso znova pozvali k temu, da kompostarna novega okoljevarstvenega dovoljenja ne dobi, saj objekt v njihovo okolje ne sodi.
"Zahtevamo, da se kompostarna zapre, ker že več kot desetletje obratuje na način, ki škodi okolju in čezmerno obremenjuje ter ogroža življenja ljudi v kraju in širši okolici. Z neprijetnimi vonjavami povzroča nevzdržne bivalne razmere," je povedala vodja civilne iniciative Marija Janžek, od občine, ki je edina pristojna za prostorsko načrtovanje, pa zahtevala, da pristojne opozori na to, da umeščenost objekta ni ustrezna in da nobena širitev ne pride v poštev. Po zaprtju pričakujejo tudi temeljito sanacijo območja na otoku Mure.
Če jim država ne bo prisluhnila, Janžkova napoveduje, da bodo krajani izkoristili vse razpoložljive možnosti, da se kompostarna zapre, saj v takih razmerah ne morejo več živeti. Napovedala je možnosti od tožb do protestnega zapiranja ceste, saj mora država spoznati, da so 20 let plačevali ceno njene nepravilne in nezakonite odločitve.
Župan Žvab pritrjuje krajanom in na podlagi stalnih pritožb krajanov Ceršaka ugotavlja, da se življenjske razmere ob kompostarni niso izboljšale, kot je bilo obljubljeno. Z izglasovanimi sklepi bodo po njegovem mnenju lahko znova pritisnili na pristojne institucije, ki bodo pripomogle k hitrejšemu in učinkovitemu reševanju težave.
Zadeva se vleče že več let
Civilna iniciativa v Ceršaku proti kompostarni že skoraj štiri leta protestira in je leta 2019 vendarle dosegla pomemben korak. Pristojni organi so namreč ugotovili, da gre za napravo, ki lahko povzroči obremenitev okolja večjega obsega, zato mora lastnik pridobiti novo okoljevarstveno dovoljenje.
Kogal sicer po besedah Janžkove načrtuje prostorsko širitev kompostarne, za kar pa ne more dobiti dovoljenja niti po občinskem prostorskem načrtu občine Šentilj niti po drugih predpisih, saj gre za varovano in zaščiteno okolje.
V civilni iniciativi opozarjajo, da že od sredine junija pri njih smrdi praviloma vsak dan, večkrat na dan, tudi po več ur, čeprav po lastnikovi izjavi kompostarna trenutno ne obratuje. Na stisko so krajani Ceršaka junija s protestom v Sladkem Vrhu opozorili okoljskega ministra Andreja Vizjaka, ki je takrat povedal, da razume ljudi, zato bodo naredili vse, da podobnih razmer ne bo več.
Kaj je počel inšpektorat
Z inšpektorata za okolje in prostor so za TV Slovenija povedali, da so v zadnjih petih letih v kompostarni opravili 24 nadzorov. V zadnjih dveh letih večjih nepravilnosti niso ugotovili in podjetje Kogal jih je tudi sproti odpravilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje