Foto: BoBo
Foto: BoBo

Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 16,91 stopinje Celzija, kar je 0,68 stopinje nad julijskim povprečjem v obdobju 1991–2020 in 0,04 stopinje manj kot julija lani. Julij je s tem zaključil 13-mesečni niz, ko je bil vsak mesec najtoplejši dotlej, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus.

Sorodna novica Evropski klimatologi: 21. julij najbolj vroč dan v zgodovini

"Vse verjetneje je, da bo letošnje leto najtoplejše v zgodovini meritev"

Kot so poudarili, je bil resda malenkost hladnejši od lanskega, ki še vedno drži rekord, a je postregel z dvema najtoplejšima dnevoma v zgodovini meritev.

Povprečna globalna temperatura je namreč 22. julija dosegla 17,16 stopinje Celzija, dan pozneje pa 17,15 stopinje. Povprečna julijska temperatura je bila 1,48 stopinje Celzija nad ocenjenim julijskim povprečjem v obdobju 1850–1900.

Od avgusta lani do vključno julija letos je bila povprečna globalna temperatura 0,76 stopinje nad povprečjem obdobja 1991–2020 in 1,64 stopinje nad ocenjenim povprečjem obdobja 1850–1900.

Prvih sedem letošnjih mesecev je postreglo z 0,27 stopinje višjo povprečno temperaturo kot enako obdobje lani. "Vse verjetneje je, da bo letošnje leto najtoplejše v zgodovini meritev," so zapisali pri Copernicusu.

V Evropi drugi najtoplejši julij po letu 2010

V Evropi je bila povprečna julijska temperatura 1,49 stopinje nad julijskim povprečjem v obdobju 1991–2020, s čimer je letošnji julij postal drugi najtoplejši v Evropi po juliju 2010. Povprečne temperature so bile najvišje v južni in vzhodni Evropi, v severozahodni pa so bile blizu povprečja ali pod njim.

Zunaj Evrope so povprečje najbolj presegle temperature na zahodu ZDA, zahodu Kanade, v večjem delu Afrike ter na Bližnjem vzhodu in v Aziji. Pod povprečjem so bile na zahodu Antarktike ter v delih ZDA, Južne Amerike in Avstralije.

Sorodna novica Julij je bil temperaturno nadpovprečen in podpovprečno namočen

Druga najvišja mesečna povprečna globalna temperatura morja

Povprečna globalna temperatura gladine morja je bila julija 20,88 stopinje Celzija, kar je druga najvišja mesečna temperatura v zgodovini. Višja je bila le temperatura julija lani, a za le 0,01 stopinje.

"Naše podnebje se še naprej segreva. Uničujoči učinki podnebnih sprememb so se začeli kazati precej pred letom 2023 in se bodo nadaljevali, dokler globalni izpusti toplogrednih plinov ne dosežejo neto ničelne vrednosti," je objavo podatkov pospremila namestnica direktorja Copernicusove službe za spremljanje podnebnih sprememb Samantha Burgess.

Na vse večjo verjetnost pojavljanja ekstremnih vremenskih pojavov je v nedavnem pogovoru za STA opozoril tudi direktor službe Carlo Buontempo. Svet bi se lahko za 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo segrel že na začetku prihodnjega desetletja, je poudaril.

V Sloveniji letošnji julij najtoplejši vsaj od leta 1950

V Sloveniji je bil letošnji julij po delnih in še ne popolnoma potrjenih podatkih na državni ravni najtoplejši vsaj od leta 1950, so v torek sporočili z Agencije RS za okolje (Arso).

Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja med letoma 1991 in 2020 je julija na državni ravni znašal 2,5 stopinje Celzija, zaradi česar je letošnji julij najtoplejši vsaj od leta 1950.

Za 0,2 stopinje Celzija je prehitel dozdajšnji najtoplejši julij, ki je bil leta 2015. Odklon je tedaj namreč znašal 2,3 stopinje Celzija. Naslednji najtoplejši julij pa je bil leta 2022, ko je odklon znašal dve stopinji Celzija.